'Cenaze 28 Şubat'ın öfke patlamasıdır'

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Erbakan'ın cenazesine kalabalık katılımın milletin vefası ve 28 Şubat’tan beri süren öfkenin bir patlaması olduğunu söyledi.

03.03.2011 - 16:17

Saadet Partisi Genel Başkanı Necmetin Erbakan'ın vefatının ardından Milli Görüş hareketinin geleceği ve seçime yönelik ittifak arayışları konuşulmaya başlandı.

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Erbakan'ın cenazesinde yaşananlar, seçim ittifakı ve Milli Görüş'le ilgili soruları NTV'de yanıtladı.

Kurtulmuş, "Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül'ün olduğu ortamda görüştüğünüz konuşuluyor ve merak ediliyor. Görüşme oldu mu ve ne konuşuldu?" sorusuna, "Tamamen tesadüf, cenazenin şartları içinde namaz kılmak için camii kalabalık olduğu için Kur’an kursunun olduğu yerde ayaküstü başsağlığı dilendi. Bunun dışında herhangi bir konu değildir açıkca ifade etmem gerekir. Zaten öyle bir ortamda yoktu sadece namaz kılma ve çıktıktan sonra cenaze alanına birlikte yürümekten ibaretti" yanıtını verdi.

HAS Parti'nin seçim ittifakı arayışı olmadığını söyleyen Kurtulmuş, "Biz Saadet Partisi’nden ayrıldığımızda 'Bunlar parti kuramaz, örgütlenemez, seçimlere giremez' deniyordu. 'Bu siyasi hareketin nasıl sesini kısarız, önünü kapatırız' şeklinde bir takım ittifak söylentileri çıktı. HAS Parti’nin hiçbir ittifak arayışı yok. Seçimlerde inşallah çok başarılı sonuçlar alacaktır" diye konuştu.

Kurtulmuş, Erbakan'ın cenazesine kalabalık katılımın milletin vefası ve 28 Şubat’tan beri süren öfkenin bir patlaması olduğunu söyledi.

Kurtulmuş şöyle konuştu:

"Bütün Türkiye Erbakan'ın siyaset tarzından çok şey öğrenmiştir. Cenaze iki temel gerekçeyle bu kadar büyük kalabalıklam yapılmıştır. Bir tanesi milletimizin vefa duygusudur. Daha evvel Fevzi Çakmak, Turgut Özal’a da vefa göstermiştir. Milletimiz kendi değerleriyle barışık, değerlerimizi savunan, hizmet eden insanlara ölümünde de olsa büyük vefa gösteriyor. İkincisi 28 Şubat, uzun yıllar süren gerçekten fevkelade kara, kabus dolu bir süreç. Sonuçları itibariyle 12 Eylül'den daha başarılı olmuş bir süreç. 28 Şubat sosyolojik bir süreçtir. Türkiye'nin rotasını değiştirdi. İşte bir anlamda milletin 28 Şubat’tan beri süren öfkenin bir patlamasıdır.

Bizim medeniyet değerlerimize, bu milletin medeniyet değerlerini savunarak ama bunu yeni dönemin siyaset üslubu içinde yapmaktır. Böyle baktığımız zaman AK Parti de eski siyasetin diline sahiptir. Kamplaşma, kutuplaşma, ötekileştirme üzerinden oy almaya çalışan bir partidir. Türkiye siyasetinin yeni bir üsluba; birleştiren, bütünleştiren bir üsluba ihtiyaç var.

Biz Ergenekon ve Balyoz soruşturmasında şunu söylüyoruz; siyaset taraf olmamalı, hukukun üstünlüğü çerçevesinde dikkat edilmelidir, önde gelen birkaç kişi değil arkasında kimler varsa bunların ortaya çıkarılması gerekir. En önemlisi de bu süreçler bahane edilerek siyasi bir kavga değil, hiç kimsenin antidemokratik bir sürece tenezzül etmeyeceği bir demokratik sistemin ortaya konulmasıdır."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...