Cennet büyüyor

Başta flamingolar olmak üzere yüzlerce tür kuşa ev sahipliği yapan İzmir Kuş Cenneti'ni gerek alan gerekse popülasyon açısından zenginleştirip, bölgeyi turizme açma yolunda çalışma yapılıyor.

Anadolu Ajansı 13.12.2010 - 16:46

Cennet büyüyor

İzmir Kuş Cenneti'ni Koruma Geliştirme Birliği (İZKUŞ) ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yazılı açıklamasında, çeşitli etkenlerle küçülerek yetersiz hale gelen, özellikle flamingoların yuvalanarak ürediği doğal yumurtlama adasının genişletilmesi ve burada kural dışı inşa edilen balıkçı barınaklarının taşınması için Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararları ile ilgili bakanlığın izinleri doğrultusunda çaba gösterdiklerini kaydetti.

Flamingolar için adanın genişletileceğini, kural dışı balıkçı barınaklarının hepsinin yıkılarak taşınacağını ifade eden Kocaoğlu, kayıtlı balıkçı barınaklarının 3 yerde konuşlandırılarak, mutlaka disiplin altına alınacağını bildirdi.

Kocaoğlu, Kuş Cenneti'nin atıl kalan bir bölgesine daha tatlı su vererek, popülasyonu artırıp, kuş çeşitliliğini  zenginleştirmeye çalıştıklarını vurguladı.


KRUVAZİYER TURİZMİNE AÇILMA HEDEFİ

Kocaoğlu, İzmir'deki ilgili kurumlarla bölgeyi koruyup, geliştirmeye, doğal yaşamı canlandırmaya çalıştıklarını belirterek, şöyle devam etti:

''Bir yandan da bu dünya zenginliğini tüm insanlık ile paylaşma yönünde faaliyetlerimizin olması gerekiyor. Kuş Cenneti büyük bir alanı kapsıyor ve geziler için yol problemimiz var. Bunun izni çıkar çıkmaz da hızlı bir şekilde doğal ortama uygun bir yol yaparak bölgeyi turizmden daha fazla yararlanır hale getirmek istiyoruz.

Elektrikli aküyle çalışan 15-16 kişilik bir araçla ziyaretçilerimizi Kuş Cenneti'nin sonuna kadar gezdirmeyi hedefliyoruz. Zaten sadece gözlem evine gidip de 'Kuş Cenneti'ni gördüm' denilemez. Bu 22 kilometrelik parkurda yolculuk yapmadıktan sonra Kuş Cenneti'ni gezmiş olamazsınız. Biz bu yolu yaptıktan sonra kruvaziyer limanından gelen turistleri de bölgeye çekmek istiyoruz. Sabırla bu hedef için çalışacağız.''


KUŞ CENNETİ

238 kuş türünün yaşadığı, 65 türün kuluçkaya yattığı, 314 bitki türünün görüldüğü ve 3 kurbağa ile 17 sürüngen türünün tespit edildiği Gediz Deltası'ndaki İzmir Kuş Cenneti, ''Uluslararası önemde, Türkiye'nin A sınıfı sulak alanlarından biri'' olarak değerlendiriliyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZKUŞ tarafından, kuluçka alanın iyileştirilmesi ve balıkçı barınaklarının modern hale getirilmesi amacıyla hazırlanan iki projeyi hayata geçirmek için çalışma yürütüyor.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onay verilen projeler İzmir Kuş Cenneti'nde hayvan ve bitki türlerinin korunmasını, doğal hayat döngüsünün kültür turizmine sunulmasını amaçlıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...