Cennet'i öldüren hatalar zinciri

'Faranjit' teşhisi konulan 11 yaşındaki Cennet Yılmaz, eve gönderildikten 3 gün sonra fenalaştı. Eve çağırılan ambulans 'hemen hastaneye götürün' diyerek Cenneti almadan ayrıldı. Hastaneye kaldırılan Cennet'e yoğun bakımda yer bulunamayınca, Cennet hayatını kaybetti.

13.12.2011 - 19:14

Cennet'i öldüren hatalar zinciri

Denizli’de tekstil işçisi Ahmet ve Emine Yılmaz çiftinin kızları Cennet Yılmaz, 7 Aralık Çarşamba günü hastalandı. Öğretmeni tarafından eve gönderilen Cennet, Perşembe günü ailesi tarafından Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Polikliniği’ne götürüldü. Hastanede Cennet Yılmaz’ı muayene eden çocuk doktoru ’faranjit’ teşhisi koyarak, şurup ve antibiyotik verdi, ilaçlarını kullanmasını söyleyip eve gönderdi.

Evde ilaçlarını kullanan Cennet Yılmaz, cuma günü daha da fenalaşınca anne ve babası işte olduğu için, komşuları 112 Acil Servis’i aradı. İddiaya göre gelen 112 ekibi küçük kızı muayene etti ve en kısa sürede hastaneye götürülmesi gerektiğini söyleyerek evden ayrıldı. Komşularının araması üzerine eve gelen ailesi Cennet Yılmaz’ı Devlet Hastanesi’ne götürdü. Küçük kız buradan Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildi. Üniversite hastanesinde yapılan muayene ve tetkikler sonucu Cennet Yılmaz’a ’ileri derece menenjit olduğu’ teşhisi konuldu ve yoğun bakımda yer olmadığı gerekçesiyle tekrar Denizli Devlet Hastanesi’ne sevk edildi.

Denizli’de tüm hastanelerde yoğun bakım servislerinde yer olmadığı için, hastane yönetiminin girişimleriyle Cennet Yılmaz, İzmir’deki Ege Üniversitesi Hastanesi’ne ambulansla sevk edildi. Cuma gecesi Ege Üniversitesi Hastanesi’nde yoğun bakıma alınan Cennet, tüm çabalara rağmen dün öğleden sonra yaşamını yitirdi. Cennet’in ölümü ailesini, yakınlarını ve arkadaşlarını yasa boğdu.

HASTANEYE GÖTÜRMEYEN 112 EKİBİNE İNCELEME
Cennet Yılmaz’ın ölümündeki iddialar üzerine Denizli İl Sağlık Müdürlüğü inceleme başlattı. Sağlık Müdürü Dr. Erdoğan Taş, 112 ekibinin Cennet’i hastaneye götürmediği iddiasıyla ilgili olarak inceleme başlattıklarını söyleyerek, "112 ekibimiz olay yerinde muayeneyi yapmış. Eğer hastanın sevkini gerektiren bir duram olsa hemen hastaneye götürürlerdi. Olayla ilgili inceleme başlattık. İhmal olduğu ortaya çıkarsa gereğini yaparız" dedi.

YANLIŞ TEŞHİS DE İNCELERNİYOR
Denizli Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ramazan Canural ise, küçük kızı bir uzman doktor ve iki pratisyen hekimin muayene ettiğini belirterek, "Menenjit teşhisi zor konulan bir hastalıktır. Hasta hastanemize getirilmiş ve gerekli muayenesi yapılmış. Faranjit belirtileri nedeniyle o yönde bir teşhis ve tedavi uygulanmış. Doktorlar eve göndermişler. Konuyu inceletiyorum, gereğini yapacağım" diye konuştu.

Pamukkale Üniversitesi Başhekimi Prof. Dr. Uğur Koltuksuz, hastanın kendilerine hastalık çok ilerledikten sonra geldiğini belirterek, "Hasta bize çok kötü bir vaziyette intikal etmiş. Doktorlarımız menenjit, yani beyin iltihabı teşhisi koymuş. Gereken yapılmış, yoğun bakım ünitesinde boş yer olmayınca hemen yer bulunmuş ve transferi yapılmış" dedi.

ARKADAŞLARININ GÖZYAŞLARI
Cennet’in öldüğünü öğrenen, Hulusi Kulaklı İlköğretim Okulu’ndaki sınıf arkadaşları gözyaşlarını tutamadı. Hıçkıra hıçkıra ağlayan küçük öğrencilerin görüntüleri yürek sızlattı. Cennet’in cenazesini İzmir’den Denizli’ye getiren anne Emine ve baba Ahmet Yılmaz, yakınlarının yardımıyla güçlükle ayakta durabildi. Dualar edildikten sonra Cennet Yılmaz toprağa verilmek üzere Afyonkarahisar’ın Kızılören Beldesi’ne götürüldü.

ORGANLARI BAĞIŞLANDI
Acılı aile bu sırada Cennet’in organlarını bağışladı. Küçük Cennet’in karaciğeri, İzmir Kent Hastanesi’nde 2 yıldır karaciğer yetmezliği nedeniyle tedavi gören 3 kız annesi 56 yaşındaki Kamile Ümit Akyeli’ye nakledildi. Nakli gerçekleştiren Doç. Dr. Murat Kılıç, Akyeli’nin sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi. Akyeli’ye 14 ay önce karaciğer nakli kararı alındığını belirten kızları, annelerinin hayatını bu bağışın kurtardığını söyledi, acılı aileye teşükkür ederek, sabır diledi. Cennet’in kalbi Ankara’ya Başkent Üniversitesi Hastanesi’ne, böbrekleri de Ege Üniversitesi Hastanesi’ne gönderildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...