'Cep telefonları beyni etkiliyor'

Henüz zararlı olduğu kanıtlanamasa da uzun süre cep telefonuyla konuşmanın beyin faaliyetlerinde farklılık yarattığı belirlendi.

23.02.2011 - 17:27

'Cep telefonları beyni etkiliyor'

ABD'de yapılan bir araştırma cep telefonlarının beyni etkilediğini ortaya koydu. Uzmanlara göre 50 dakika telefon kullanımından sonra beyinde şeker tüketimi artıyor. Bu, beyinde hareketliliğin de artması anlamına geliyor.

Ancak Amerikan Tıp Derneği (AMA) dergisinde yayımlanan araştırmada bu etkinin klinik öneminin bilinmediği vurgulandı. İngiliz uzmanlar da sonucun bir sağlık riskine işaret etmediğini belirtti.

Cep telefonunun sağlığa olası etkileri uzun süredir merak uyandırıyor. Danimarka'da 420 bin kişiyle yapılan bir araştırmada cep telefonu kullanımıyla kanser arasında bir bağlantı olmadığı belirlenmişti.

47 kişiyle yapılan son araştırma ise telefon anteninden çıkan manyetik dalgaların etkisine odaklandı. Araştırmada manyetik alanın beyni etkilediği sonucuna varıldı ancak bunun sağlığa olumsuz bir etkisi olup olmadığı konusunda yeterli veri olmadığı belirtildi.

Araştırma kapsamında iki kulağa da cep telefonları iliştirildi. Telefonlardan biri kapalı tutuldu. Diğeri ise açık olmasına rağmen, deneğin farkı anlayamaması için sessiz konuma alındı.

Daha sonra yapılan taramada, beynin antene yakın bölümünde glukoz kullanımının yüzde 7 arttığı tespit edildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...