Turkcell İş Geliştirme Bölüm Başkanı Altuğ Acar, üzerinde çalışmaların devam ettiği yeni mobil uygulama ile cüzdanlarda taşınan kartların sim karta yerleştirileceğini belirterek, bu sayede para ödemeden, iş yerine girişe kadar birçok işlemin cep telefonun manyetik bir alana okutulmasıyla gerçekleştirileceğini bildirdi.

Acar, yaptığı açıklamada, "Mobil Cüzdan" uygulamasıyla başta kredi kartları olmak üzere birçok manyetik kartı özel tasarımlı bir cep telefonun sim kartına yerleştireceklerini kaydetti.

Bu sayede cüzdan taşıma gereksinimini ortadan kaldırmayı planladıklarını ifade eden Acar, şunları söyledi: "Yeni mobil uygulama ile cüzdanlarda taşınan kartları sim karta yerleştireceğiz. Sim kartta dilediğiniz bankanın kredi kartı, AKBİL, iş yeri giriş veya dernek üyelik kartlarınızın bilgileri yer alacak. Bu sayede cüzdan taşımanızı gerektirecek bir durum olmayacak. Çünkü cüzdanı açıp baktığınızda içinde kredi ve üyelik kartlarını çıkartın geriye bir tek para kalır. Onun işlevini de kredi kartı görüyor zaten. Onun için cüzdan yerine cep telefonu taşımanız yeterli olacak."

Acar, kart bilgilerinin cep telefonuna yüklenmesi işleminin de kısa mesaj ile mobil olarak gerçekleştirileceğini belirterek, bu uygulamanın tüketicilerin hayatına büyük bir yenilik getireceğini ifade etti.

2010 YILI SONLARINA DOĞRU HAYATIMIZDA
Acar, hizmetle ilgili Ar-Ge çalışmalarının sürdüğünü ve bazı pilot uygulamalarının yapıldığını kaydederek, mobil cüzdanın gelecek yılın sonlarına doğru tüketicilerin hayatında önemli bir yer tutacağını belirtti.

Bu hizmetin alışkanlıklarda değişikliklere yol açacağının altını çizen Acar, "2010 yılı sonlarında para ödemelerini, iş yerine girişleri veya vapura binişi cep telefonlarını manyetik bir alana okutarak gerçekleştireceğiz" dedi.

GÜVENLİK KONUSU
Acar, bu uygulamanın güvenlik anlamında bir sıkıntı yaratmayacağını vurgulayarak, güvenlik riskinin normal bir kredi kartı ile aynı oranda olduğunun altını çizdi.

Cep telefonlarının günlük hayatta önemli bir konuma geldiğine işaret eden Acar, şöyle konuştu:

"Cep telefonları artık hayatın bir parçası oldu. Cüzdanınızı kaybettiğiniz zaman fark etmeniz uzun sürebilir ama cep telefonunu bir yerde unuttuğunuzda en fazla 2 dakika içinde fark edersiniz. Ayrıca cüzdanınızı kaybederseniz içindeki kartları iptal ettirmek için birçok kurumu aramanız gerekir. Ama bu bilgilerin yüklü olduğu sim kartı kaybederseniz bir telefon ile kolayca iptal ettirebilirsiniz."

ÖZEL TASARIMLI TELEFONLAR
Acar, bu hizmeti sağlayacak özel cep telefonlarının şu an piyasada olmadığını belirterek, buna karşın kendilerinin mobil alt yapı çalışmalarını 3 yıldır sürdüklerini bildirdi.

Nokia'nın bu hizmeti sunacak cep telefonu üzerinde çalışmaları olduğunu kaydeden Acar, "Bugüne kadar bu hizmetin standartlarında bazı noksanlar vardı. Bunlar giderildi ve artık firmalar da telefon üretmeye başlayacak" dedi.

Turkcell'in bu hizmetin altyapısı üzerinde çalışan dünyadaki 3. Türkiye'deki tek operatör olduğunu söyleyen Acar, özel tasarımlı telefonlar üretildiği andan itibaren bu hizmeti sağlayacak konumda olduklarını söyledi.