Cep telefonu fareye yaradı

Her gün 1 saat cep telefonu dalgalarına maruz bırakılan farelerin belleği güçlendi, Alzheimer belirtileri azaldı.

07.01.2010 - 10:35

Cep telefonu fareye yaradı

Cep telefonlarının kanser yapıp yapmadığı hararetle tartışılmaya devam ederken, bir grup bilim adamından şaşırtıcı bir iddia geldi. Açıklamada, cep telefonunda yayılan elektromanyetik dalgaların deney farelerinin belleğini harekete geçirdiği ve hatta yaşlı farelerdeki Alzheimer semptomlarını azalttığı belirtildi.

Güney Florida üniversitesinde halen yürütülen çalışma, uzun süreli cep telefonu kullanımının etkilerini araştırıyor. Bilim ekibinin çalışmalarından elde edilen ilk bulgulara göre cep telefonundan yayılan elektromanyetik dalgalar, beyinde biriken beta-amiloidi azaltıyor. Bu kötü proteinin varlığı ve miktarı, Alzheimer hastalığının alameti farikası sayılıyor.

Popular Science dergisindeki habere göre uzun süreli deneyde kullanılan 100 adet fare, cep telefonu sinyali yayan bir anten vasıtasıyla her gün 1 saat elektromanyetik dalgalara maruz bırakıldı.

Kullanılan farelerin tamamı Alzhiemer hastalığına yakalanacak şekilde önceden genetik değişime uğratılmıştı. Manyetik dalgaların normal beyin üzerindeki etkisini de kontrol açısından incelemek isteyen ekip, bu fare grubuna genetik değişim geçirtilmemiş başka fareler de ekledi.

Sonuçta Alzheimer tedavisi gören fare grubunda net şekilde bir bellek güçlenmesi tespit edildi. Araştırma ekibinin üyesi Dr. Gary Arendash, Alzheimer olmayan farelerin belleklerinin de deney süresinin sonunda normal düzeyin üzerinde çıktığını belirtti.

Cep telefonu anteninden yayılan dalgaların fare beynindeki kan dolaşımını ve enerji metabolizmasımı olumlu etkilediğini söyleyen Arendash, bunun nasıl gerçekleştiğini henüz araştırdıklarını, işleyişi çözdükten sonra bu yöntemin insan beyni için de geliştirilebileceğini ifade etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...