Dünya GSM Birliği (GSMA) Araştırma ve Sürdürülebilirlik Bölümü Direktörü Jack Rowley, cep telefonlarının, sunduğu imkanlarla evlerde kullanılan sabit telefonlardan 100 kat daha fazla tercih edilip kullanılacağını söyledi.

Jack Rowley, ''Cep telefonları hayatımızı yönetecek. Diğer bir deyişle, cep telefonları ilerleyen yıllarda tamamen hayatımızın içinde olacak. Sağlıktan eğitime, eğlenceden iletişime her alanda hayatımıza hükmedecek. Ayrıca şunu söyleyebilirim ki cep telefonları evlerimizde kullandığımız sabit telefonlardan 100 kat daha fazla tercih edilecek ve kullanılacak, çünkü size her şeyi sunacak'' dedi.

Rowley, baz istasyonlarına ilişkin endişelerin sürdüğünün hatırlatılması üzerine, ''Küresel bilim topluluğuna göre baz istasyonlarının riskli olmadığını'' bildirdi.

Yarım yüzyıldan fazla bir süredir genel anlamda radyo sinyalleri ve 15 yıldır da mobil iletişim alanında araştırmalar yaptıklarını anlatan Rowley, ''Bu araştırmalar kapsamında elektromanyetik alan maruziyet seviyelerinin oldukça düşük olduğu ve baz istasyonlarının risk oluşturmadığı belirtiliyor. Radyo sinyaller ve baz istasyonlarının seviyeleri birbirlerine çok yakın'' diye konuştu.

Rowley, ''İnsanlar sizce neden baz istasyonlarından bu kadar çok korkuyorlar'' şeklindeki soruyu yanıtlarken, ''Bence bunun sebebi bilgi eksikliği ve yanlış anlaşılmalardan kaynaklanıyor çünkü bazı bilim adamları araştırma sonuçlarında bunların riskli olduklarını belirtiyorlar ve bu durumda halkı korkutuyor. Bilim adamlarının yapmış oldukları bu açıklamalar hem insanları baz istasyonlarından hem de bilimden korkutur hale getiriyor. Gerçek şu ki baz istasyonlarının yaydığı enerji evlerimizde kullandığımız ampuller kadar az'' görüşünü dile getirdi.

''Yani bu durumda baz istasyonlarının kanser yaptığına dair elimizde kanıt yok diyebiliriz, öyle mi'' sorusuna ise Rowley, ''Genel sonuca bakıldığında cevap; hayır yok'' dedi. Rowley, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ayrıca, İsveç uzman grubu, halk sağlık ajansları, Dünya Sağlık Örgütü, Hollanda Sağlık Kurumu, İngiltere, Amerika ve Avustralya baz istasyonlarından yayılan elektromanyetik dalga seviyelerinin oldukça az ve baz istasyonlarının sağlık açısından risk oluşturmadığı sonucuna vardı. İsveç uzmanlarının yapmış oldukları son çalışmada baz istasyonlarının elektromanyetik dalga seviyelerinin oldukça az olması sonucunda sağlık riski taşımadığı kanıtlandı.

HAYVANLAR ÜZERİNDE DENENDİ
Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda hayvanlar cep telefonu ve baz istasyonlarından yayılan elektromanyetik dalgalar ile radyo sinyallerine maruz bırakılıyorlar ve bunların uzun süreli etkileri araştırılıyor. Şimdiye kadar yapılan bütün çalışmalarda farklı bir sonuca rastlanmadı. Yani bunların kanser gibi belli hastalıklara yol açtığı gözlemlenmedi. Kaldı ki bu araştırmalar dünyanın her yerinde yapılıyor, örneğin, Güney Kore, İngiltere, Almanya, Amerika, Avustralya gibi. Ayrıca bu ülkeler da baz istasyonları yakınında yaşayan sağlıklı insanlar üzerinde de gözlemler yapılıyor ve bunların sonuçlarında da sağlık riski gözlemlenmediği ortaya çıktı.

Öte yandan Türkiye'de uygulanan güvenlik seviyeleri ve uygulamalar gözönüne alındığında Türkiye'de baz istasyonlarının sağlık riski oluşturmadığı söylenebilir. Bence önemli olan Türkiye'de hükümet ya da üst düzey yetkililerin baz istasyonları konusunda halkı alarma geçirmemeleri gerektiğidir. Çünkü yapılan açıklamalar halk arasında korku ve endişeye ve negatif etkiye sebep olacaktır. Bu arada Türkiye'de uygulanan limit değerler ICNIRP'nin belirlediği standart değerlerin çok altında olan sıkı bir uygulama altındadır. Bu halkın endişe duymamasını gerektirecek kadar azdır. Hükümet bilimden uzak açıklamalar yapmaktan kaçınmalıdır. Türk halkı cep telefonlarını gönül rahatlığıyla kullanabilirler çünkü baz istasyonlarından yayılan elektromanyetik dalga limit değerleri Türkiye'de Avrupa'da uygulananın çok altında ve güvenlidir.''