Cep telefonu ile helikopter düşürmek

Taraf Gazetesi'nin son iki gündür yaptığı haberler, NTV'nin GMT ile TSİ arasındaki fark açıklaması; bu gelişmelere ekşisözlük bakışı...

23.10.2009 - 23:53

(bkz: hain düşman al sana çağrı)
(kapi)

************

bu yöntem gerçekse türk milleti olarak bu kadar çok telefonla istediğimiz ülkeyi sinyal manyağı yapabiliriz.
(mhm)

************

(bkz: abi arıyorum arıyorum düşmüyor)
(bkz: hatlarda bişey var)
(bkz: hah düştü tamam)
(kafayi kurtaran adam)

bu işten bir s...k anlamadım. ortada, boeing ve airbus gibi bir çok üreticinin son nesil uçaklarında yaptığı onlarca test, nasa'nın yaptığı incelemeler cep telefonu ve elektronik ekipmanların etkilerinin tespit edilemediği yönündeyken, mekanik seyrüsefer sistemlere sahip, aviyonik olarak zayıf, geçmişi 1960'lara dayanan bell-206 model helikopterin elektromanyetik alandan ötürü düştüğünü söylemek fantezi dünyasında yaşamaktır.

zaten bu bir gerçek olsaydı, radarların yakınlarında uçan uçaklar patlar, hava alanında bulunan baz istasyonlarının yüz metre yakınından geçenler de planöre dönüşürdü. vor ayarlamaya çalışan pilotlar da mikrodalga fırın içindeki tavuk gibi olurdu heralde?

jeton düşmedi mi, o zaman düşen bell 206 l-4 longranger helikopterin kokpiti konuşsun. cep telefonuna ne kadar hassas araçlarla (!) donatılmış olduğu görülsün
http://www.flickr.com/photos/news46/2249191698/
(tos ba ga)

************

bu komediye inanmazsanız ya ulusalcı olursunuz yada faşist.
(squall leonhart)

************

basınç farkını ölçen bir aygıtı* manyetik alanla üreterek bozabilecek bir çip geliştirmiş teknolojinin komplosudur.
(orko 8)

************

bir çok insanına balıklama atlayıp "lan olabilir mi acaba?" diyebileceği eylem.

ktü'yü bilenler uçakların kampüse çok yakın mesafeden geçtiğini bilir. bir keresinde arkadaşım demişti ki "oğlum uçak geçerken ben telefonu havaya atayım sen de çağrı at da uçağı düşürelim". sanırım o arkadaşım taraf'a geçmiş. ee hayırlı olsun kardeşim bir haber verseydin keşke...
(seviyeli26m)

************

iddialara göre mythbusters bir bölümünde bunu ispatlamış ama "ulan bir program uğruna o kadar adam öldürdük" deyip bölümü örtbas etmişler.
(fitneci)

************

bir milyar çinlinin aynı anda zıplaması deprem etkisi yaratabiliyorsa, bu neden olmasın tabi. aynı derecede mantıklı!!!
(alamelye)

************

yapabilenin patentini alması gereken şey. yöntemin patenti alınır mı bilmem ama çip mip deniliyor o olabilir. al patenti sat lockheed martine falan iyi para getirir. bir de fazla fringe, x files falan izlemeyin.
(mindtraveler)

************

yasemin çongar'ın abd'deki ikameti esnasında boş vakitlerini çeşitli kurslara giderek değerlendirdiğini gözler önüne seren olay. hollywood senaristlerinin konu ile ilgilenen bünyeler için açmış olduğu sırlar dünyası isimli kursa katılan yasemin, türkiye dönüşü sonrası ahmet altan ile beraber birşeyler karalamaya başlar ve olaylar gelişir.
(bkz: taraf)
(osmangazi86)


(bkz: bir macgyver olarak türk insanı)
(linuswithnoblankets)


hepsi bir yana da birilerini telefonla arayarak manyetik alan yaratmak nasıl oluyor acaba diye düşündüren iddia.

öyle görünüyor ki ilerleyen birkaç gün içinde, cebinde "helikopter düşürmeye yarayan silahlarla" yakalanan bazı medya mensupları, ergenekon davası kapsamında içeri alınacak.
(fantom slx)

************

tipik bir vakit gazetesi haberi gibi diyecektim ki onlar önce biz dedik diye haber bile yapmışlar. araklama haber veya değil ama mantık benzer. kendi "taraf"tarlarında skandal yapacak bir haber uydur. yayınla ve bekle. ispatlaman önemli değil. haber yankı bulsun. ve bir komplo teorisi olarak kalsın taraftarlarının aklında. onlar zati ne dersen inanırlar. sonra gitti badem gözlü yiğit saçmalamaları. hep onun-bunun oyunu, dış mihrakların ocağımıza ektiği tuzaklar. ve sonuç kutuplaşan iyice ayrılan türkiye. nefreti canlı kalmış "taraf"tarlar.
(bkz: çamur at izi kalsın haberciliği)

habercilik falan diyorum ama habercilikle yakından uzaktan alakası olmadığı açık.
(metteya)

************

bir plan yapmışsın böyle chipler mipler, çok şahane anlıyorum da bu mirgün cabası anlamıyorum ben. o kadar düşün, taşın, uğraş sonra git, kör göze parmak gibi ntv.nin telefonunu kullan. evin felan yok mu? git ordan ara, telefon kulübesinden ara, bişey yap. şahsen hiç yakıştıramadım.
(exyc)

************

taraf gazetesinin halkla alay ederek kendini rezil etmesidir.
(je suis sur)

************

ntv'nin bu iddiayla ilgili tepkisini beğenmeyenlere de şaşırıyorum. sen bir yayın organını kasten adam öldürmekle suçla, sonra gelen tepkileri yayınladı itham edenlere sert çıktı diye linçci de. taraf ntv'yi ülkücülere yem etmeye çalıştı, bundan daha kaba, daha linçci bir yaklaşımda kimse bulunamaz.
(fitneci)

************

bunun mümkün olabileceğini düşünen möhendislerin çocukluklarını izmir'de geçirdiklerini ve otobüs ile yolculuk yaparken geçirdikleri travmanın etkilerinin hala sürdüğünü düşünüyorum.

öncelikle;
(bkz: izmirlilerin otobüste cep telefonundan korkması)
ve devamında;
(bkz: cep telefonuyla konuşulan otobüs kitlenir efsanesi)
(niketese)

************

havai fişeğin stinger niyetine kullanıldığı ülkemde pek de şaşırılmaması gereken eylem.
(bkz: havai fişekle helikoptere nişan alan gösterici)

ben yine de aklıma gelen olasılıkları yazayım:
-helikopterdekiler yanlarına çok ağır, eski tip cep telefonlarından aldıkları için, helikopter aşırı yükü kaldıramayıp düşmüş olabilir. ayrıca bu tip telefonlar arandığında çok yüksek ölçekli titreştiği için helikopterin dengesi bozulmuş olabilir.

-maçta sahaya atılan atıl durumdaki cep telefonlarından biri isabet etmiş olabilir. telefon güdümlü gitsin diye kaptanı arayıp çalmaya başladığında telefonu helikopere doğru fırlatmışlardır.

-pilot, helikopterden dağlık alana düşürdüğü cep telefonunu ararken çakılmış olabilir.

-pilot işi gücü bırakıp laptopuyla google'da almak istediği cep telefonunu ararken helikopter düşmüş olabilir.

-pilot, diğer yolcularla "nerde o eski telefonlar, arıyorum valla" şeklinde geyik yaparken hakimiyeti kaybetmiş olabilir.
(guerra)

************

ntv telefon güdümlü saldırı sistemlerinin mucidi kanaldır. terso yapmayın valla duyduğuma göre receiver güdümlü saldırı sistemleri üzerinde çalışıyorlarmış. çanak antenden verirler çoşkuyu, çanağınızı kevgire çevirirler, benden söylemesi.
(guerra)

************

şaşmaz kardeşlere alternatif kurtlar vadisi ölüm sahneleri yaratma konusunda oldukça yardımcı olabilecek senaryodur.
(cnrrnc)

************

telefonlari onlarca hatta yuzlerce kez aranip duranlardan birisi bile cikip 'eytere ulen kapatiyorum ben bu telefonu sen de kapat abicim bu ne densizlik boyle' demedigine gore... yoksa yoksa "cep telefonunu acmayarak topluca intihar etmek" olmasin sakin o eylem???. iddiayi ortaya atanlarin da konuyu her boyutuyla ele alip olaya bir de bu acidan bakmalarini ve yaraticilik sinirlarini biraz daha zorlamalarini bekliyorum ilerideki gunlerde. benim bile aklima geliyor da kosskoca bir sorusturmayi yurutenlerin aklina nasil gelmez boyle bir olasilik? doymadim doyamadim sevmelere sizi ben ama biraz da dikkat lutfen. oh yeah.
(blacksmoke)

************

konu üstüne fikirlerimi kendime saklayayım bari. monitör patlatan virüsü filan atar şimdi bir kişi-kurum-kuruluş, ne olur ne olmaz.
(mortifera)

************

opulunce hamile kalabilecegine inanan disinin varsayimidir.
(pie)

************

mottosu "düşünmek taraf olmaktır" olan bir gazetenin hangi beyin fırtınası sonucu yaptığını anlayamadığım haberi.
(guneyb0b)

************

(bkz: azimle sı..n taşı deler)
(umutbb)

************

akla taş/ok atıp helikopter düşüren rambo filmlerini getiren haber. helikopter kullanan birini muntazaman arayan bir taraf olarak, cep telefonlarının helikopter havada iken pek çekmediğini, illla helikopter düşürmek isteniyorsa daha efektif bir yol izlemesi gerektiğini belirtmeden edemeyeceğim.
(sunnny)

************

fazla mission impossible seyreden bünyelerin ortaya attığı komplo teorisi haberi. aklıma şöyle bir öss sorusu getirtmiştir: bir helikopter 139 aramada düşürülebiliyorsa taraf gazetesine kaç sms atılmış olmalıdır ki bu kadar saçmalayabilsinler? pi 3.14 alınacak.
(asden)

************

az önce feed'de de belirttim. (bkz: http://friendfeed.com/ahmeturhan)
taraf bugün habere ilişkin belgeleri yayımladı. (bkz:
http://img62.imageshack.us/img62/6839/taraf.jpg)

ancak bu tartışma da çok önemli bir ihtimali göz ardı ediliyor, o da telefon kayıtlarının hatalı raporlanma ihtimali. helikopter 14:35'de hareket etmiş. aramalar 14:36'da başlamış ve onlarca kez aranmış. helikopterin kaybolduğunun aa'ya düşme saati 15:30. böyle bakınca gerçekten bir gariplik var gibi. peki telefon saatlerini bir saat ileri alsak? herşey yerli yerine oturuyor. helikopter 23 martta düştü, saatlerin alınma günü ise 29 mart. telefon kayıtlarının raporlanması muhtemelen sonraki bir tarih, böyle bir hata yapılabilir mi? bir yazılımcı olarak söylüyorum, evet yapılabilir. ee burası türkiye.
(ahmeturhan)

************

taraf'ın bilgisine başvurduğu telekomünikasyon sektöründe görevli iki mühendis, manyetik alan yaratılıp helikopterin düşürülmüş olabileceğini söylemiş.

demek ki bir konuda ahkam kesebilmek icin telekomunikasyon sektorunde gorevli olmak ve olayda cep telefonu sozkonusu olmasi yeterli.

misal simdi bir kisi cep telefonu yuttu. eger ki telekomunikasyon sektorunde gorevliyseniz "hasta manyetik alanla oldurulmus olabilir" diyebilirsiniz, cunku isin icinde cep telefonu var. doktorlarin ne dedigi onemli degil, onemli olan sizin beyanlariniz.

misal cep telefonu balkondan dustu, bir arabanin camina carpti ve patlatti , adam da gitti birini oldurdu. konuda cep telefonu oldugu icin "manyetik alan ile soforun beynini etkilemisler" beyaninda bulunabilirsiniz. gorgu taniklarinin olmasi hicbir seyi degistirmez.

keske taraf o telekomunikasyon sektoru gorevlisi muhendislere sorsaydi, "madem manyetik alan yaratilip cihazlari bozmak istiyorlar, neden cip yerlestirme ihtiyaci hissediyorlar? madem helikoptere mudaha edebiliyorsun, o zaman bir bomba ve bir de cep telefonu duzenegi ile bu is yapilsa daha guzel olmaz miydi? bu adamlara suikast yapmayi dusunen kisiler, telefonlari kapatirlarsa ne yapariz diye dusunmemisler mi? olay sonrasi telefon kayitlarinin incelenecegi asikarken, bu kisiler salak mi ki aramayi kendi telefonundan yapsinlar?" diye sorardim.

boyle bir teknoloji oldugunu varsaysak bile, birisi bu ise kalkisirken gider 3-5 kullan at telefon hatti alir, oyle yapar bu isi, kendi telefonundan degil...

taraf tak emredildi, sak yapiyor, talimatlar buyuk abiden geliyor. maksat gundem degissin...
(falcon)

************

(bkz: sağlam yellenerek hükümet düşürmek)
(theone)

************

lost'un 6. sezonunu beklerken sıkılan bünyelere iyi gelebilecek bir haberdir.

arkadaş, biz de her bölümden sonra bir ton teori ürettik sözlükte, lostpedia da falan ama biz bile dikkat ediyoruz bu ortamlara bir şey yazarken ki sen bunu gazetede yayınlıyosun. ayar manyağı yaparlar aman deyim.
(danny de vito)

************

oeehh, kemalistin komplo duskunlugune aliskiniz da liberalinki hic mi hic cekilmiyor dostlar. gomple duskunlugu, tanim.
(demme)

************

ahmet altan konuyla ilgili bugünkü yazisinda sunu demis:

"ben de “bunu bir suçlama yapmak için sormuyorum sadece teknik bir sorun olup olmadığını anlamaya çalışıyoruz” dedim, televizyon teknisyenlerinden bir bilgi edinebilirse bana da bildirmesini rica ettim."

http://taraf.com.tr/makale/8097.htm

yine de haberin yayinlanmasindan önce bu konuda bir yanit aldiklarini belirtmemis. yasemin congar ayni konuyla ilgili olarak yanit aldiklarini belirtmisti:

http://video.ntvmsnbc.com/...075064128122119041240217

(40. saniyeden itibaren)
(steppenwolf)

************

(bkz: şarjı bitmeyen cep telefonu)
(imitasyon)

************

cep telefonuyla helikopter dusurecek teknolojiye sahip bir haber kanali herhalde kendi santral numarasindan aramazdi. yani eski turk filmlerinden de bildigimiz gibi dunyanin en cahil insani bile yasadisi bir is icin telefon kulubesi kullanir.
(bkz: analitik geri zeka)
(steppenwolf)

************

pilot iki telefon kullanmaktadır. ikisi de aynı anda aranır. bir anlık gafletle iki eliyle de telefonlara sarılan pilot yüzünden helikopter düşer. alternatif yöntemler de mevcuttur.
(short)

************

ülkemizdeki insanların çoğu böyle bir ihtimal olduğunu varsayıp helikopter satın almaz. sonra trafik niye tıkalı. tıkanır tabi ...a koyim.
(graveyard keeper)

************

iha'nın abonelerine haberi ilk geçtiği saat: 16:34
ntv tarafından helikopterin ilk arandığı saat: 14:34:36
taraf'ın hipotezi;

-önceden helikoptere çip takmışlar, ntv'nin santralinden arayarak helikopteri düşürüyorlar.
aklı başında bir insanın bu bulgular karşısında ortaya atacağı hipotez;
-elimizdeki telefon kayıtları yerel saate göre değil, gmt ye göre. (her hangi bir yazılımcının veritabanına kaydedeceği gibi)
ondan sonra bizden aşağılayıcı alaycı küçümseyici tavırlarla bahsediyorlar diye sızlanıyorsunuz. ooof of..
(rahan)

************

iddianın ntv tarafından üstü örtülü de olsa bir sitemle karşılanmasının haklı bir sebebi var. vakit ve taraf gazeteleri ntv'yi geçmişi ve eylemleri malum bir kitleye alenen hedef göstermiştir. bu yapılırken de "çip yerleştirilmiş olabilir" gibi akla ve profesyonel haberciliğe aykırı yöntemler kullanılmıştır. türkiye'de aşırı sağ terörüne gerek meslek gerekse aile hayatlarında birebir tanıklık etmiş insanların bunu masum bir habercilik örneği olarak beyaza boyamaya çalışması, "ntv bizim gazeteciliğimizi ezikledi" gibi garibanı oynaması daha da düşündürücü.

olayla ilgili bbp tepkisi için:
http://www.sondakika.com/...-karacan-ntv-nin-1787583/
(blair kadisi)

************

ntv'den gelen cevapsız çağrıyla mümkün. kareli gömlek giyen bir mühendise sorduk, öyleymiş.
(fitneci)

************

taraf gazetesinin iddia ettiği şekliyle en fazla "mutfak robotu ile termonükleer patlamaya neden olmak" kadar mantıklıdır.

ntv çalışanlarının bu haber üzerine bir de manevi tazminat davası açması gerekir bence bu gazeteye, düpedüz gerizekalı yerine konulmuşlar çünkü.

sen böyle karmaşık, yüksek teknoloji gerektiren bir cinayet işleyeceksin ve cesedin üzerine kartvizitini ve üzerinde parmak izin bulunan silahı bırakacaksın. işte taraf gazetesinin iddiası budur, taraf gazetesine göre ntv çalışanları böyle yapmıştır, yersen.
(koca tembel)

************

(bkz: cep telefonunu arayarak kız düşürmek)
(solipsist)

************

(bkz: manyetik alan alabalık tesisleri/@akincibeyi)
(akincibeyi)

************

muhtemel bir korcan karar fantezisi.

haberin görünürdeki aktörü mehmet baran su, aynaya diş macunu sürüp ekrana tutarak cine 5 in şifresini çözmeye de çalışmıştır kesin.
(shock machine)

************

gençkene benden ayrılan sevgilimi, benden ayrıldığı gece 200 kere aramışlığım olmuştu*. açmıyordu haspam. hayır bu iddiaya konu olan haber bana gösterdi ki o vakit bir mühendis kazara bu aramalarımın dökümüne ulaşmış olsa, tespit etmiş olsa bu durumu.. resmen başım belaya girermiş. "eski sevgilisini manyetik alanda boğmak isteyen arıza erkek" gibisinden gazetelerin üçüncü sayfasına gözüm bantlı resimlerim çıkabilirmiş...

evet terk edilme konularında daha soğuk kanlı olmam gerektiğini gözüme gözüme soktu bu absürtlük.
(poink)

************

dün yasemin çongar'ın, "yazı işleri toplantımızda kısa çöpü ben çektiğim için gazetemizi savunmak bana düştü. vakit gazetesinin bile yapmayacağı bir haberi manşetten verdiğimiz için ben de utanç içindeyim, ama bir profesyonel iletişimcinin cevap verememek gibi bir seçeneği olmadığından şimdi hem ntv'yi hem de kendi gazetemi mümkün olduğu kadar kollayarak kendinden emin ve düzgün cümlelerle lafı gevelemek zorundayım. bakıyorum ki olmuyor, ohalde biraz sertleşeyim belki bir inanan olur." alt metinli savunmasından sonra bugün ahmet altan ntv'den gelen aramalarla helikopterin düşmesi teorisinden vazgeçip bu sefer "madem öyle demek ki ntv helikopterin düşeceğini önceden biliyordu" tahminini öne sürerek yırtmaya çalışmış. ntv'nin uçak uzmanı kişisinin öne sürdüğü ve olayı akıl mantık çerçevesine oturtan "helikopter saatine bakarak tespit edilen düşme saatiyle gerçek zaman arasında farklar olabileceği" ihtimali, ahmet altan'ın ihtimalleri arasına girememiş. bu haberin ardında ya vakitvari bir art niyet var ya da gerçekten başta helikopterin bu şekilde düşmüş olabileceğine inandılar. iki durumda da taraf gazetesi kazanmıyor.
(rat in a cage)

************

birden fazla eksik nokta barındıran gazete haberi..
- bu telefon kayıtlarına nasıl ulaşıldı?
- telekom sektöründe çalışan iki mühendis kim?
- havacılık sektörü adına yorum yapan şahıs kim?
bütün bunları bilmeden ben neden inanayım sizin haberinize..
ayrıca bir nokta daha var kafalara takılan..
kendi telefonunuza 5 saniyede bir çağrı geldiğini düşünün..naparsınız? daralıp telefonunuzu kapatırsınız..
peki aynı durumu 3-4 kişilik bir ortamda otururken herkesin telefonunun aynı şekilde çaldığını düşünün..bu sefer ne yaparsınız?
inandırıcılığı olan şeylere inanmak zor değildir..daha belirli açıklamalarla habercilik yapsınlar halk olarak biz de inandırıcı gelirse inanalım..
(xwayz)

************

diyelim ki çip var, bu çipin aktive olması için tek bir arama yetmez mi? hadi ilk aramada sorun çıktı, ikincide bilemedin üçüncüde bağlantı kurulur, alet devreye girer. dijital elektronik lan bu.

taraf'ın haberine göre helikopter daha uçmaya başlamadan aramalar başlamış. demek çipte sayaç varmış, arama sayacı yüz küsür aramayı göstermeden alet devreye girmezmiş. ntvciler de" ya bismillah, hadi anca saydırırız demişler".
(domine deyus)

************

ntv bu saçmalığa cevabını gayet soğukkanlı bir şekilde vermiştir. olayın kırılma noktası tsi (türkiye saati) ve gmt (ingiltere-greenwich'e ayarlı dünya saati) arasındaki farkmış. çünkü bu 2 saat dilim arasındaki 2 saatlik farkı gözardı eden habercilik anlayışı, çok basit bir hata yapmış ve koskoca kurumu bir anda yok yere zor duruma sokmuştur. allahtan bu kurum "ntv!" de gayet sakin işi ispatlayıp, lafı taraf'a yedirdiler. ntv'nin aramayı kazadan sonra yaptığının ispatı için:
http://www.ntvmsnbc.com/id/25013597/
(2ekmek1kisasamsun)

************

esrarengiz bir çipin başrolde olduğu eylem. çip demek yeterli. ne çipi olduğu, nasıl çalıştığı falan siz köylüleri hiç ilgilendirmez. mühendisler çip dedi mi tamamdır. bak mühendis de dedim, o da yeterli olmalı. telekomünikasyon sektöründe çalışan iki mühendis. örneğin kvk'da satış temsilcisi olarak çalışan bir ziraat bir de jeoloji mühendisi olur mu? çip var ama? var kardeşim, benim telefonumda da var, çip değil 500 mhz işlemci var ulan.. nası bi çip? kim yerleştirmiş? nerden almış? texas instruments miymiş? bunlar belli değil, çip var ama..
(not less or equal)

************

kalitesinden sual olunmaz bi kanala yönelik asılsız saçmalamalar. ayrıca ntv'ye burdan seslenmek istiyorum: bi zahmet bana da bi iki çağrı atın da şofbenimi yakın lütfen, 2 tas su döküneyim. bu arada taraf'a da bi iki sözüm var: insert coin there is no credit remains
(xn)

************

kapak niteliğindedir.

ntv, bu nitelikli yanıtın akabinde 25 ekim pazar günü saatlerin 1 saat ileri alınacağını da taraf gazetesi'ni ti'ye alarak hatırlatmıştır:"taraf'ın düştüğü hataya düşmeyin!"
http://img33.imageshack.us/img33/6426/ntvo.jpg
(kedi babası)

************

ntv verdiği yanıtla kendi başına daha büyük iş açmıştır.

şimdi gel de, alperen tosuncuklarına gmt anlat, meridyen anlat, greenwich anlat...
(harabi)

************

en cok saygi duydugum gazetelerden biri olan taraf gazetesi bu olayla dobrowski olmustur. umarim yarin ozur diler, ve bundan sonra komplo teorisi iceren bir haber vermeden once defalarca her detayi kontrol eder.
(dalgacik)

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...