Cepte sar değeri ve pil gücüne dikkat

Cep telefonu sar değerinin düşüklüğüne ve pilinin şarj etmeden dayanma süresinin uzunluğuna dikkat edilmesi gerektiği bildirildi.

Anadolu Ajansı 02.07.2009 - 14:14

Cepte sar değeri ve pil gücüne dikkat

Vücudun emdiği elektromanyetik enerjiyi ifade eden SAR değeri, cep telefonları için Avrupa'da sınır değer 2 watt/kilogram iken, ABD'de bu değer, 1,6 watt/kilograma iniyor.

Bu sınır değerleri aşan cep telefonlarının kullanılması durumunda, kişinin sağlık problemleriyle karşılaşabileceği ifade ediliyor.

Modeline göre, cep telefonlarının SAR değeri değişiyor. Tüketicilerin, cep telefonu alırken, fiziksel görünüm ve özellikleriyle birlikte SAR değerinin düşüklüğüne de dikkat etmesi gerekiyor.

SAR değerindeki resmi üst sınırın, Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye için de 2 watt/kilogram olmasına rağmen SAR değeri en fazla 1 watt/kilogram olan cep telefonunun alınması tavsiyesinde bulunduklarını ifade eden Sakarya Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Çerezci, ''SAR değeri düşük diye cep telefonuyla uzun konuşma hatasına düşülmemesi gerekir. Cep telefonuyla uzun konuşmak, düşük SAR değeri avantajını yok ediyor'' dedi.

CEP TELEFONU KULLANICILARINA TAVSİYELER
Çerezci, ''Cep telefonuyla konuşurken, kapalı alanlar tercih edilmemelidir. Baz istasyonuna ulaşmak için cep telefonu daha yüksek değerlerle çalıştığı için konuşan kişi daha fazla radyasyona muhatap oluyor. Açık pencereye dönük vaziyette konuşursa, bu etki azalıyor.

Gücü yüksek, pil süresi uzun telefonlar tercih edilmeli. Pilin gücü ne kadar azsa vücudun konuşma anında maruz kaldığı radyasyon o kadar fazla oluyor. Bu nedenle cep telefonu satın alırken, SAR değeriyle birlikte pilin dayanma süresinin uzunluğuna da dikkat edilmeli.

Cep telefonlarını genelde cebimizde taşıyoruz. Telefon ilk çaldığında şiddetli radyasyon dalgası olduğundan, bu zararlı etkiyi en aza indirmek için cep telefonumuzu cebimizde taşıyacaksak, ekranı vücudumuza bakacak şekilde taşımalıyız. Ayrıca cep telefonunu, çağrıyı cevapladığımızda mümkün olduğu kadar geç kulağımıza götürmeli, en az bir saniye beklemeliyiz.

Cep telefonunu, mümkün olduğunca beynimizden uzak tutmalıyız. Bunun için çözümlerden biri de mesaja yönelmek olabilir.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...