Cerablus'a ''Fırat Kalkanı'' harekatı: IŞİD bölgeden temizlendi

Terör örgütü IŞİD'ın Suriye sınırından temizlenmesi için başlatılan "Fırat Kalkanı" harekatında ilk hedefe akşam saatlerinde ulaşıldı. Türkiye'nin havadan ve karadan desteklediği Özgür Suriye Ordusu, 15 saat gibi kısa bir sürede Cerablus'ta kontrolü sağladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da gelişmeyi, "Cerablus geri alındı" diye duyurdu.

Cerablus'a ''Fırat Kalkanı'' harekatı: IŞİD bölgeden temizlendi

Suriyeli muhalifler, 'nin de desteğiyle Cerablus'ta kontrolü sağladı.

Suriye sınırında dün sıcak gelişmeler yaşandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesinin terör örgütü IŞİD'den temizlenmesi amacıyla saat 04.00'te askeri harekat başlatıldı.

HAREKATIN ADI: FIRAT KALKANI

''Fırat Kalkanı'' adı verilen operasyona piyade birlikleri, tank ve topçu birlikleri, mayın temizleyen istihkam birlikleri, muhabere ve lojistik unsurlarla Hava Kuvvetleri katıldı.

Cerablus bölgesindeki IŞİD unsurlarına misliyle mukabele kapsamında yoğun top atışları yapıldı.

CERABLUS'TE DAKİKA DAKİKA YAŞANANLAR

Askeri kaynaklardan edinilen haberlere göre hava harekatına Türk F-16'ları da katıldı. F-16'lar Cerablus ve Keklice'de hedefleri vurdu.

Hava Kuvvetleri'nce 12 hedef tam isabetle vuruldu.

Tespit edilen 81 hedefe de topçu ve çok namlulu roketatarla 294 atış yapıldığı, atışların devam ettiği, havada sürekli bulunan iki F-16'nın ise anlık tespit edilen hedefleri vurduğu bildirildi.

TANKLAR, SURİYE TOPRAKLARINA GİRDİ

Aynı zamanda görünür hedefler sınırdaki tanklarla vuruldu.

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait yaklaşık 20 tank ilerleyen saatlerde Suriye'ye giriş yaparak IŞİD'in ikmal yollarını kesti ve belirlenen hedefleri vurdu.

Bab Bölgesi'nden destek için yola çıkan bazı araçlar da Türk F-16 ve koalisyon ülkelerinin savaş uçakları tarafından hedef alınarak vuruldu.

Bu arada askeri harekatta ÖSO bünyesindeki Sultan Murat Tugayı, Sukur El Ceber, Şam Cephesi ve Feylek El Şam örgütü mensuplarının yer aldığı kaydedildi.

ÖZGÜR SURİYE ORDUSU 4 KÖYÜ IŞİD'DEN ALDI

Türkiye ve koalisyon güçlerinin harekatıyla eş zamanlı olarak harekete geçen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Cerablus çevresinde IŞİD'le çatışmaya girdi.

Türk tankları eşliğinde ilerleyen ÖSO'ya bağlı bin 500 kişilik kuvvet, Türkiye sınırından yaklaşık 3 kilometre güneyde kalan ve Cerablus ilçe merkezinin yaklaşık 5 kilometre batısındaki Keklice Köyü'ne yerleşti. Köydeki IŞİD bayrağı da indirildi. 

Cerablus'a ''Fırat Kalkanı'' harekatı: IŞİD bölgeden temizlendi - 1

IŞİD SİVİLLERİ CANLI KALKAN OLARAK KULLANDI

ÖSO ayrıca Cerablus’un batısındaki Tel Şair, Elvaniye ve Güğüncük köylerini de ele geçirdi. Köylerde herhangi bir direnişle karşılaşılmadığı ancak, IŞİD'in bazı noktalarda sivilleri canlı kalkan olarak kullanmasının operasyonu zaman zaman yavaşlattığı kaydedildi.

Ardından Cerablus ilçe merkezine doğru ilerlenerek batı ve güney yönünden kuşatma başlatıldı. Kuşatma tamamlandıktan sonra 30-40 kişiden oluşan öncü birlik Cerablus kent merkezine girdi. Öncü birlikler ele geçirilen köylerde Cerablus merkezindeki tuzaklanmış patlayıcıları temizledi. 

KENTTE KONTROL SAĞLANDI, IŞİD ÇEKİLDİ

Yapılan bu çalışmanın ardından Türk tankları ve topçu atışı desteğiyle ÖSO Cerablus'un içine girdi. Yapılan açıklamada, kent merkezinde kontrolün sağlandığı duyuruldu. Kentteki tüm resmi kurumlar da ele geçirildi. IŞİD'in de operasyon sonrası Cerablus ve çevresinden El Bab'a doğru çekildiği de açıklandı.

Cerablus'a ''Fırat Kalkanı'' harekatı: IŞİD bölgeden temizlendi - 2

ERDOĞAN: CERABLUS GERİ ALINDI

Bölgedeki son dakika gelişmeleriyle ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan da Özgür Suriye Ordusunu teyit eder nitelikte bir açıklama yaptı.

ABD Başkan Yardımcısı Biden ile görüşmesi sonrası konuşan Erdoğan şunları söyledi: Bugün Cerablus noktasında bir adım atılmıştır. Cerablus'a Özgür Suriye Ordusu'yla birlikte, koalisyon güçlerinin hava desteğilye oraya giriş sağlandı. Şu an itibariyle Cerablus'u Özgür Suriye Ordusu ve Cerablus'lu olanlar yeniden geri almış durumdalar. Oradaki hükümete ait ve resmi kurumları vs ele geçirmiş durumdalar. DAEŞ de Cerablus'u terk etmek zorunda kalmıştır.

15 SAAT SÜRDÜ

Böylece saat 04.00'te başlayan operasyonda 15 saat gibi kısa bir sürede Cerablus'un kontrolü ele geçirilmiş oldu. ÖSO'nun önemli bir direnişle karşılaşmadığı belirtilen operasyonun kısa sürede tamamlanmasında Türkiye'nin havadan yaptığı bombardıman, obüslerle yapılan atışlar ve tank desteğinin etkili olduğu belirtiliyor.

Cerablus'a ''Fırat Kalkanı'' harekatı: IŞİD bölgeden temizlendi - 3

TSK'DA KAYIP YOK, 1 ÖSO MENSUBU ÖLDÜ

AA, harekat sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri'nde can kaybı yaşanmadığını, çatışmalarda 1 ÖSO mensubunun ise öldüğünü duyurdu. Çatışmalarda 46 IŞİD militanının da öldürüldüğü belirtiliyor.

SURİYE'DEN TEPKİ

Bu arada Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan tankların sınırı aşmasına ilişkin bir açıklama geldi. Açıklamada ''Tankların girmesi egemenliğimizin ihlali'' denildi.

Cerablus'a ''Fırat Kalkanı'' harekatı: IŞİD bölgeden temizlendi - 4 Yaklaşık 20 tank, Suriye sınırının 1 km kadar içine girerek IŞİD hedeflerini vurmaya başladı.

BORDO BERELİLER SURİYE'DE

Harekat haftalarca süren bir planlamanın sonucunda gerçekleştirildi. Harekatın kilit noktalarında ise kamuoyunda Bordo Bereliler olarak bilinen Özel Kuvvetler Komutanlığı vardı.

ÖZEL KUVVETLER HEDEF TESPİT VE İSTİHBARAT ÇALIŞMASI YAPTI

Bir grup Bordo Bereli harekattan iki gün önce gizlice Suriye topraklarına sızdı, Cerablus bölgesindeki IŞİD mevzilerine dönük hedef tespit ve istihbarat çalışması yürüttü.

Bordo Bereliler harekatın başladığı saatlerde de Suriye topraklarındaydı. Belirlenen hedeflerin koordinatları hem Türk topçusu hem de Hava Kuvvetleri için verildi. 

Havadan vurulacak kritik IŞİD hedefleri lazerle işaretlendi. Bordo Bereliler sınır hattında IŞİD tarafından mayınlanan alanların haritalamasını gerçekleştirdi.

Kara harekatı başladığında ise bölgede bulunan iki özel kuvvet taburundan takviye kuvvetler de tanklarla birlikte Suriye topraklarına girdi.

Özel kuvvet timleri, kritik IŞİD hedeflerine vur-kaç türü operasyonlar gerçekleştirdi. Bordo Bereliler ayrıca harekatın kara bölümüne katılan Özgür Suriye Ordusu güçlerini de koordine etti.

Cerablus'a ''Fırat Kalkanı'' harekatı: IŞİD bölgeden temizlendi - 5 NTV yayınına katılan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Cerablus'un ya da başka bir kentin IŞİD'in elinde olmasının kabul edilebilir bir durum olmadığını söylemişti.

Harekata Bordo Bereliler'in yanı sıra Jandarma Özel Harekat birlikleriyle komando birlikleri de katıldı. 

Özellikle meskun mahal harekatında uzman birlikler, IŞİD'in elindeki bazı köylerin ele geçirilmesinde kritik rol oynadı.

ÖZEL KUVVETLER KOMUTANI AKSAKALLI KOORDİNASYONU BİZZAT YÜRÜTTÜ

''Fırat Kalkanı'' harekatı boyunca Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı da özel kuvvet operasyonlarının komuta ve koordinasyonunu bizzat yürüttü.

Bütün harekatın sevk ve idaresini ise Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet karargahlarıyla birlikte Karkamış'ta bulunan İkinci Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin temel yürüttü.

KOMUTANLAR HAREKAT MERKEZİNDE İZLEDİ

Harekatın başlangıcından itibaren Genelkurmay Karargahı'ndaki Silahlı Kuvvetler Komuta Harekat Merkezi'nde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Dündar ile ilgili komutanlarla kuvvet komutanlıklarının harekat merkezlerinde tüm komuta kademesi harekatı yönetmek ve izlemek üzere hazır bulundu.

Cerablus'a ''Fırat Kalkanı'' harekatı: IŞİD bölgeden temizlendi - 6

YARALANAN 3 ÖSO MENSUBU GAZİANTEP'E GETİRİLDİ

Havan topu mermisiyle yaralanan ÖSO mensubu Mahmut Kunefeti (27), Abdulaziz Fatma (22) ve Mustafa Sindam (28), askerler tarafından sınıra getirildi.

Yaralılar, sınırda hazır bekletilen 112 Acil Servis ekiplerince Gaziantep Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü.

SAĞLIK BAKANI AKDAĞ: HER TÜRLÜ TEDBİR ALINDI

Öte yandan Sağlık Bakanı Akdağ, operasyon kapsamında, sahra hastaneleri, Ulusal Tıbbi Kurtarma Ekipleri ve ambulans sayısı itibariyle Gaziantep'te her türlü tedbirin alındığını söyledi.

Akdağ, ''Bu operasyonlar, bir taraftan yeni göç dalgalarının önlenmesi, bir taraftan bölgedeki sivil halka insani yardımların ulaştırılması ve bölgenin terörist unsurlardan arındırılması hedeflerini taşıyor. Bu, Türkiye Cumhuriyeti'ne ve milletine saldıran, masum vatandaşları katleden terör örgütleriyle aktif mücadelemizin bir parçasıdır. Bu konuda, uluslararası toplum ve koalisyon güçleriyle işbirliği halinde bu çalışmalara devam edeceğiz. Bu operasyonlara, gerektiği kadar devam edeceğiz'' diye konuştu.

KARKAMIŞ'A 2 HAVAN MERMİSİ ATILDI

İlçe Jandarma Komutanlığı önü ve belediye binasının bahçesine, Suriye tarafından ateşlendiği belirlenen 2 havan mermisi düştü.

Ölen ya da yaralanan olmazken, polis ekipleri bölgede güvenlik önlemi aldı.

SURİYE MUHALİF VE DEVRİMCİ GÜÇLER ULUSAL KOALİSYONU'NDAN AÇIKLAMA

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'ndan yapılan yazılı açıklamada, "SMDK, Türkiye ve koalisyon güçlerinin Cerablus'taki operasyonlara verdiği desteği memnuniyetle karşılıyor" denildi.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurlarının sahadaki çatışmaları sürdüren grup olduğu belirtilen açıklamada, SMDK'nın, Halep'teki bazı muhalif grupların da katılımıyla Cerablus'un IŞİD'den temizlenmesi için saldırı düzenlemeye başlayan ÖSO'yu desteklediği vurgulandı.

OPERASYONUN İKİ HAFTA SÜRMESİ ÖNGÖRÜLÜYOR

Askeri harekatla sınırın terör örgütlerinden temizlenmesi ve hudut güvenliğinin artırılmasına katkı sağlanarak, aynı zamanda Suriye'nin toprak bütünlüğünün öncelenmesi ve desteklenmesi planlanıyor.

Terör örgütü IŞİD ile aktif mücadele eden TSK'nın operasyonları, koalisyon güçlerinin bu terör örgütüne karşı yürüttüğü faaliyetlere önemli katkı sağlıyor.

Cerablus'a ''Fırat Kalkanı'' harekatı: IŞİD bölgeden temizlendi - 7

Söz konusu harekat sayesinde yeni göç dalgalarının önlenmesi, bölgedeki sivil halka insani yardımların ulaştırılması ve bölgenin terörist unsurlardan arındırılması hedefleniyor.

Operasyonla, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne ve milletine saldıran, masum vatandaşları katleden terör örgütleriyle aktif şekilde mücadele edilmesi, bu konuda uluslararası toplum ve koalisyon güçleriyle işbirliği halinde çalışmaların sürdürülmesi amaçlanıyor.

Operasyonun iki hafta sürmesi öngörülüyor. Bu süre içinde IŞİD unsurlarının tümüyle Cerablus’tan çıkarılması ve Rakka’ya çekilmesi hedefleniyor.

Cerablus'a ''Fırat Kalkanı'' harekatı: IŞİD bölgeden temizlendi - 8 Bölgeye ilişkin haritalarda Cerablus artık muhaliflerin kontrolu altında.

BAŞBAKANLIK'TAN AÇIKLAMA

Bu arada Başbakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, Fırat Kalkanı operasyonuna ilişkin bilgi verildi.

Açıklamada, "23 Ağustos 2016 tarihinde Gaziantep'in Karkamış ilçesine yapılan roket saldırıları üzerine, halkımızın can ve mal güvenliğini korumak ve yapılan sınır ihlallerini önlemek amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından operasyon başlatılmıştır. Bu kapsamda düşman unsurlarına cevap ve her türlü terörist grupla mücadele amaçlı olarak Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından bugün saat 04.00 itibariyle daha önceden belirlenen DAEŞ hedeflerine yönelik topçu atışı başlamıştır" ifadesi kullanıldı.

Cerablus'a ''Fırat Kalkanı'' harekatı: IŞİD bölgeden temizlendi - 9

Cerablus ve çevresinde ilk önce 81 hedefin etkisiz hale getirildiği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Saat 08.16 itibariyle 294 topçu ateşi yapılmış, ayrıca sabah saat 06.08 ile 07.50 arasında Hava Kuvvetlerimize ait F16 uçakları ile Cerablus'ta 12 hedef vurulmuştur. Bu tür sınır ihlalleri ve halkımızın can ve mal güvenliğini ilgilendiren konularda misliyle mukabelede bulunulacaktır."

  • Etiketler :
  • Haberler -
  • DAEŞ
  • Türkiye
  • Dünya
  • Suriye
  • son dakika haberleri
  • Editörün Seçimi

Sayfa Yükleniyor...