Ceren'in katili 20 saatte 120 kamera incelenerek yakalandı

Ceren Özdemir'in katil zanlısının 20 saatte 120'den fazla güvenlik kamerasının kayıtları incelenerek yakalandığı öğrenildi. Geceyi Efirli Cezaevi'nde tek kişilik hücrede geçiren zanlı, güvenlik gerekçesiyle sabah saatlerinde Van Yüksek Güvenli Cezaevi'ne nakledildi.

Anadolu Ajansı 06.12.2019 - 10:12 | Son Güncelleme : 06.12.2019 - 14:07

Ceren'in katili 20 saatte 120 kamera incelenerek yakalandı

Ordu'nun Altınordu ilçesinde 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Ceren Özdemir'i bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan Özgür Arduç'un eşkalinin, iş yerleri ve kamu kurumlarındaki 120'den fazla güvenlik kamerasına ait kayıtların incelenmesi sonucu tespit edildiği belirtildi.

Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Ceren Özdemir'in 3 Aralık Salı günü öldürülmesinin ardından güvenlik güçleri, kamera kayıtlarının incelenmesi, teknik ve analiz çalışmaları neticesinde zanlı Arduç'u yakaladı.

Zanlının 1 Aralık'ta Ordu Efirli E Tipi Cezaevinden firar ettiği ve geceyi bölgeye yakın elma bahçesinde geçirdiği öğrenildi.

Şüphelinin 2 Aralık'ta ilçe merkezine geldiği ve alışveriş merkezlerinden hırsızlık yaptığı, özel güvenlik görevlileri nedeniyle bazı hırsızlık girişimlerinde başarılı olamadığı belirtildi.

CİNAYETİN ARDINDAN İNŞAATTA SAKLANMIŞ

Zanlı Özgür Arduç'un cinayetin ardından gece inşaatta saklandığı ortaya çıktı. Günün aydınlanmasıyla acıkan Arduç'un ilçe merkezinde lokanta aradığı ve çay ocaklarında vakit geçirdiği tespit edildi.

Ceren Özdemir'in katil zanlısı Arduç'un eşkali polis ekiplerinin titiz çalışmasıyla belirlendi.

Özdemir ile daha önce hiç diyaloğu olmayan ve kentte yakın akrabası bulunmayan katil zanlısının işlediği cinayet, iş yeri ve kamu kurumlarındaki güvenlik kameralarına ait kayıtlar incelenerek aydınlatıldı.

BİR VATANDAŞ İHBAR ETTİ

Duyarlı bir vatandaşın, şüphelinin duvarın üzerinden atlayarak kaçtığını gördüğü ihbarını değerlendiren ekipler, güvenlik kamerası kaydından Arduç'un eşkalini tespit etti.

Ekipler, Ceren Özdemir'in bale eğitimi verdiği kursun bulunduğu noktadan itibaren 4 kilometre boyunca çevredeki iş yerleri ve kamu kurumlarındaki güvenlik kameralarının kaydettiği görüntüleri inceleyerek Arduç'un net görüntüsüne ulaştı. Polis, cinayetin ardından alan çalışması yaparak zanlıyı yaklaşık 20 saatte yakaladı.

DUYARLI VATANDAŞLAR POLİSE YARDIMCI OLDU

Üniversite öğrencisi Ceren Özdemir'in öldürüldüğünü öğrenen birçok iş yeri sahibinin cinayet gecesi ve ertesi gün polise yardımcı olmak amacıyla yoğun çaba gösterdiği öğrenildi.

Bazı duyarlı vatandaşların gece yarısı iş yerlerine giderek polise güvenlik kameralarınca kaydedilen görüntüleri teslim ettiği belirtildi.

Cinayetin ardından kentteki tüm polislerin izinlerinin iptal edildiği, asayiş, istihbarat ve siber suçlarla mücadele ekiplerinin konuyla ilgili aralıksız çalışma sürdürdüğü kaydedildi.

VAN'A NAKLEDİLDİ

“Canavarca hisle adam öldürmek ve iki polisi yaralamak" suçlarından tutuklanan Özgür Arduç, Ordu Efirli Cezaevi'ne gönderilmişti. Geceyi buradaki tek kişilik hücrede geçiren zanlının güvenlik gerekçesiyle buradan Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi'ne nakledildiği öğrenildi.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nden konuyla ilgili bir açıklama geldi. Ceren Özdemir’in katil zanlısı Özgür Arduç’un güvenlik gerekçesiyle Ordu Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan nakledilmesi uygun görülmüştür" denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

" Yapılan değerlendirmeler ve yol güvenliği dikkate alınarak katil zanlısının 05.12.2019 tarihinde Van Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumuna sevkine karar verilmiş ve yapılan planlama doğrultusunda sevk işlemi gerçekleştirilmiştir. Hükümlülerin hangi kurumda kalacağı cezaevi şartları ve güvenlik durumuna göre belirlenmektedir. Bunun dışındaki bilgi ve haberler gerçeği yansıtmamaktadır."

CEZAEVİNDEN İZİNLİ ÇIKIŞ KRİTERİ NE? 

Sayfa Yükleniyor...