"Çernobil felaketi, insanlık için en büyük uyarıdır"

Çernobil faciasının 30. yılında, yangını söndürmek ve radyoaktif temizlik yapmak üzere nükleer santralde görevlendirilen tasfiye memuru Ukraynalı asker Yuriy Shumcenko, "Benimle birlikte çalışan askerlerden 200’ü öldü, çoğu 50 yaşını bile göremedi. Çernobil felaketi, insanlık için en büyük uyarıdır. Radyasyon ne ülke ne sınır ne de zaman tanır" dedi.

İHA 30.04.2016 - 18:25

"Çernobil felaketi, insanlık için en büyük uyarıdır"

Mersin Nükleer Karşıtı Platform (NKP), Çernobil felaketinin 30. yılında Uluslararası Çernobil Ağı, Yeşil Düşünce Derneği ve Nukleersiz.org ile birlikte “Çernobil ve Fukuşima’dan Sonra” konulu panel düzenledi.

Panele konuşmacı olarak, Nükleer Savaşın Önlenmesi İçin Uluslararası Hekimler Birliği (IPPNW) Avrupa Başkanı Dr. Angelika Claussen, Çernobil'de reaktördeki yangını söndürmek ve dekontaminasyon çalışmaları için görevlendirilen ve kendilerine tasfiye memurları (likidatör) denilen 600 bin genç insandan biri olan Ukraynalı asker Yuriy Shumchenko ile Halk Sağlığı Uzmanı Umur Gürsoy katıldı. 

"BENİMLE BİRLİKTE OLAN ASKERLERİN ÇOĞU 50 YAŞINI GÖREMEDİ"

Panelin ilk konuşmacısı tasfiye memuru Yuriy Shumchenko ise felaketin tanıklığını yaparak gerek felaketten hemen sonra gerek yıllar sonra yaşadıklarını anlattı.

Çernobil felaketini çok yakından yaşayan Ukraynalı bir asker olduğunu dile getiren Shumchenko, felaketin hemen ardından Mayıs 1986’da reaktörde 2 hafta çalıştığını söyledi.

Çoğunlukla reaktöre çok yakın çalıştığını aktaran Shumchenko, radyasyon nedeniyle yakındaki ormanın bile yeşilini kaybettiğini ve kırmızıya döndüğünü ifade etti. Çok yüksek radyasyona maruz kaldıklarını, özellikle emrinde çalışan askerlerin çok fazla etkilendiğini kaydeden Shumchenko, “İki hafta sonra kendimi çok kötü hissettim ve hastaneye kaldırıldım. Orada tedavi gördüm ama kan sonuçlarım kötü çıktığı için 8 ay boyunca tedavi görmek zorunda kaldım. Hayatta kaldığım için doktorlara çok teşekkür ederim. Hala yılda iki kez hastanede tedavi görmek zorundayım. Radyoaktif temizliği iyi yaptığım için hükümetten madalya aldım. Madalya almak çok iyi ama sağlığımı geri veremediler. Benimle birlikte çalışan askerlerin çoğu 50 yaşını bile göremedi, hayatını kaybetti. Reaktörde benimle çalışan tahliye memurlarından 200’den fazlası öldü” diye konuştu.

"ÇERNOBİL FELAKETİ İNSANLIK İÇİN EN BÜYÜK UYARIDIR" 

Bir arkadaşının çocuğunun 11 yaşında felç geçirdiğini söyleyen Shumchenko, “Bu hastalık yaşlılar içindir, çocuklar için değil. Çocuklar bizim geleceğimizdir. Çernobil felaketi insanlık için en büyük uyarıdır. Nükleer felaketler çok büyük miktarda radyasyon yayarlar ve radyasyon ne ülke ne sınır ne de zaman tanır” şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...