TRABZON- Meydan Parkı'ndaki Atatürk Anıtı önünde toplanan bazı sivil toplum örgütü üyeleri adına açıklama yapan Çevre Kültür Girişimcileri Derneği yönetim kurulu üyesi Ali Atıl, Çernobil'deki patlamadan sonra oluşan radyoaktif maddelerle yüklü bulutların, rüzgarın götürdüğü yerleri kirlettiğini belirtti.

''Bu kirlenmeden başta Karadeniz Bölgesi ve ülkemiz etkilendi. Toprağımız, suyumuz, havamız zehirlendi. On binlerce insan doğrudan ve dolaylı olarak mağdur oldu'' diyen Atıl, o günkü yöneticilerin, televizyon ekranlarından çay içerek çayda radyasyon olmadığını göstermeye çalıştıklarını ifade etti. Atıl, ''El birliği içinde yaşamımızı tehdit eden tehlikeyi bizden gizlediler. Şimdiki yöneticiler de nükleer santral kurma hazırlığındalar. Nükleer santral kurarak Sinop'u, Akkuyu'yu 'marka' yapacaklarını söylüyorlar. Çernobil de bir marka oldu. Yıllar içinde yüz bin kişinin ölümüne yol açacak bir facianın markası'' diye konuştu.

Yeni ve yenilenebilir enerji kaynakları açısından kendi gereksiniminin üzerinde zenginliğe sahip olan Türkiye'de, tümüyle dışa bağımlı ve çok pahalı bir enerji kaynağı olan nükleer enerji konusunda yetkilileri uyardıklarını anlatan Atıl, şöyle devam etti:
 ''Birim enerji maliyeti, birim nükleer enerjinin yarısı kadar olan rüzgar
enerjisi, biz kullanmasak da her gün bizi ısıtan, en doğal enerji kaynağı olan
güneş var. Çok zengin olduğu tüm araştırmacılarla saptanmış olan, yer altı
zenginliğimiz, jeotermal dururken, biokütle, dalga enerjisi gibi kaynaklarımız
dururken bugüne kadar başta Çernobil olmak üzere yüzden fazla kaza olduğu
bilinen, dışa bağımlı, her yıl yaklaşık 2 milyar dolar lisans ücreti
ödeyeceğimiz, atıkları yüzlerce yıl radyasyon yaymaya ve dolayısıyla kanser
oluşturmaya devam edecek nükleer enerji sevdasından derhal vazgeçilmelidir.''