Çernobil'in yıldönümünde Akkuyu protestosu

Greenpeace üyeleri, Akkuyu'ya yapılacak nükleer santrali inşa edeceği iddia edilen şirketin binasına tırmanarak ''Akkuyu Çernobil olmasın'' pankartı açtı.

Anadolu Ajansı 26.04.2012 - 17:52

Çernobil'in yıldönümünde Akkuyu protestosu

Akkuyu'da nükleer santral yapılmasını protesto etmek isteyen Greenpeace üyeleri, eylemlerinin adresini açıklamadan, gazetecilerle bir alışveriş merkezinde buluştu.


Gazeteciler, Akkuyu'ya nükleer santral inşa edeceği öne sürülen şirketin Çankaya'daki binasının önüne geldiğinde, binanın çatısından iplerle aşağı sarkan iki Greenpeace üyesi, ''Akkuyu Çernobil olmasın'' yazılı pankart açtı.

''Çernobil'in sorumlusu burada'' pankartını da açmaya çalışan eylemciler, ipler koptuğu için başarılı olamadı.

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Cenk Levi, Çernobil faciasının üzerinden 26 yıl geçmesine rağmen etkilerinin hala can yakmaya devam ettiğini söyledi.

Çernobil nükleer santralinin mimarı olan şirketin, Akkuyu'da yeni bir nükleer santral yapmayı planladığını iddia eden Levi, ''Türkiye'de Rosatom'un ya da başka bir firmanın yapacağı nükleer santrale ihtiyaç yok. Hükümet, halkın istemediği, tehlikelerle dolu bir nükleer santral kurmak yerine enerji verimliliğine ve yenilenebilir enerjilere yönelmelidir'' dedi.

Eylemin ardından, Levi ve beraberindeki 11 eylemci, polis tarafından gözaltına alındı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...