Çete davasında gerginlik: Korkudan yüzüme bakamıyor

"Şahinler" ve "Sarallar" olarak bilinen suç örgütlerine yönelik davanın görülmesine devam ediliyor. Duruşmada ilk kez karşı karşıya gelen suç örgütü yöneticileri Sedat Şahin ile Burhanettin Saral arasında gerginlik yaşandı.

Anadolu Ajansı 07.06.2017 - 12:24 | Son Güncelleme : 07.06.2017 - 12:25

Çete davasında gerginlik: Korkudan yüzüme bakamıyor

"Şahinler" ve "Sarallar" grubu olarak bilinen organize suç örgütlerinin yönetici ve üyelerine yönelik yürütülen soruşturma sonucunda, 39'u tutuklu 74 sanık hakkında açılan davanın ikinci duruşması başladı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, 39 tutuklu sanık, başka suçtan tutuklu 2 sanık ile 20 tutuksuz sanık ve avukatları hazır bulundu.

Aralarında Barış Saral ve İlyas Saral'ın da aralarında bulunduğu 13 firari sanık ise duruşmaya katılmadı.

Duruşmada dün kaldığı Maltepe Cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanan suç örgütü elebaşı tutuklu sanık Sedat Şahin, bugünkü celsede duruşmaya getirildi.

"MAFYA DEĞİLİM"

Duruşmada savunma yapan Şahin, kendisinin mafya veya organize suç örgütü lideri olmadığını ifade ederek, duruşma salonunda arkasında bulunan tanıdıklarının çoğunun kendi çocuğu, kendi yeğeni olduğunu söyledi.

Ömür dostluğu ve örgüt üyeliğinin farklı şeyler olduğunu belirten Şahin, "Dün benim yeğenim savunma yaptı. Çocuk şimdi dayımın güvenliği için yanındayım derse örgüt üyesi dersiniz. 'Pompalı tüfek dayımın güvenliği için.' diyemedi bu yüzden. Mafya adam satar, uyuşturucu satar, tahsilat yapar, ben bunların hiçbirini yapmam. Mafya veye organize suç örgütü lideri değilim." diye konuştu.

Kardeşi hayatını kaybettikten sonra her şeyden elini ayağını çektiğini anlatan Sedat Şahin, yeğenlerinin ve çocuklarının can güvenliği için yaşadığını söyledi.

DURUŞMADA GERGİN ANLAR

Geçen yıl 19 Mayıs'ta silahlı saldırıya uğradığını belirten Şahin, "Saldırıyı düzenleyen ve düzenleten belli. Dün savunmaları seyrettim, durum içler acısıydı. Aleyhime konuşan Burhanettin Saral, nezaretin önünden geçtiğimde korkudan yüzüme bakamıyor." dedi.

Bunun üzerine arkada oturan Burhanettin Saral yerinden kalkarak, "Dönüp bakamayan namerttir." ifadelerini kullandı. Karşılıklı sözlerin ardından iki grup arasında çıkan bağrışmalar, jandarma ve polisin müdahalesiyle kavgaya dönüşmeden önlendi.

"DIŞARIDA HESAP GÖREMEDİK, BURADA GÖRELİM"

Sedat Şahin, "Sarallar" grubunun topyekün üzerine geldiğini anlatarak, şöyle devam etti:

"Bana suikast girişiminde bulunan adamlara niye para veriyorsun? Suikast girişiminde bulunan Abbas Ata'yı benim adamım gibi göstermeye çalıştılar. Ben 54 yaşındayım, o 36 yaşındadır böyle bir şey olamaz. Benim kardeşimi öldürdüler. Benim alakam yok diye beyanat veriyorlar. Mademki buraya geldik dışarıda hesap göremedik, burada görelim."

Savunmasına devam eden Şahin ile Burhanettin Saral, arasında sık sık tartışma yaşanıyor.

Duruşma Şahin'in savunmasıyla devam ediyor.

YİNE YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ

Dava nedeniyle İstanbul Adalet Sarayı önünde ve içerisinde güvenlik güçleri dün olduğu gibi bugün de yoğun önlem aldı.

Adliyeye davayı izlemeye gelen karşıt tarafları birbirlerine yaklaştırmayan polis her iki grubu da adliyenin farklı noktalarında bekleterek araya güvenlik koridoru oluşturdu. Polis ekipleri ayrıca izleyicilerin duruşma salonunun bulunduğu koridora geçişlerine de izin vermedi.

Duruşma salonunda da tutuklu sanıkların oturtulduğu sıralarda suç örgütü üyelerinin birbirleriyle herhangi bir temas kurmamaları için jandarma ekipleri set oluşturdu.

74 SANIK YARGILANIYOR

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, organize suç örgütleri "Şahinler" ile "Sarallar" grubu arasındaki husumet ve yapılan eylemler anlatılıyor.

İddianamede 74 sanığın, "suç işlemek amacıyla silahlı suç örgütü kurmak ve yönetmek", "suç işlemek amacıyla kurulan silahlı suç örgütüne üye olmak", "kasten öldürme", "kasten öldürmeye teşebbüs", "yağma", "yağma amaçlı tehdit", "tasarlayarak kasten öldürmeye azmettirmek", "kasten yaralama" ve "ruhsatsız silah bulundurmak" suçlarından değişik oranlarda hapis cezalarına çarptırılması isteniyor.

Sayfa Yükleniyor...