Çetin Doğan susuyor, kitap okuyor

'Balyoz' soruşturması kapsamında gözaltında bulunan emekli orgeneral Çetin Doğan'ın, emniyette susma hakkını kullandığı ve kitap okuduğu belirtildi. 'Terörsüz Özgürlük'ü bitiren Doğan 'Umut'a başladı.

24.02.2010 - 19:55

Çetin Doğan susuyor, kitap okuyor

'Balyoz Planı' iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın avukatı Celal Ülgen, müvekkilinin emniyette susma hakkını kullandığını söyledi.


Avukat Ülgen, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Vatan Caddesi'ndeki yerleşkesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, şu anda Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde olan Doğan'ın, yarın Cumhuriyet savcılığına gideceğini düşündüklerini kaydetti.

Doğan'ın emniyetteki süreyi nasıl geçirdiğinin sorulması üzerine Ülgen, müvekkilinin buradaki zamanı sadece kitap okuyarak geçirdiğini, Uğur Mumcu'nun 'Terörsüz Özgürlük' adlı kitabını okuduğunu belirterek, kitabı basın mensuplarına gösterdi.

Ülgen, Doğan'ın şu anda Ayşe Kulin'in 'Umut' adlı kitabına başladığını ifade ederek, ''Çetin Doğan'ın özelliği, kitap okumadan duramıyor. Nezarette değil, normal basit bir odada bekliyor, sadece bir divan ve iki tane sandalye var'' diye konuştu.

''Emniyette Çetin Doğan'a neler soruldu?'' şeklindeki soruya Ülgen, ''Diğer komutanlara, gözaltına alınanlara ne sorulmuşsa aynı iddialar var. Bu iddialar soyut iddialar. 'Siz şu suçu işlediniz' diye bir iddia yok'' yanıtını verdi.

Ülgen, kısmi susma hakkı ve tüm susma hakkı olmak üzere iki tür susma hakkı bulunduğunu belirterek, ''Müvekkilimiz tüm susma hakkını kullanıyor. Kimlik bilgileri hariç hiçbir soruya cevap vermedi'' dedi.

Gazetecilerin, ''Savcılığa bu kadar geç gitmenin gerekçesi ne olabilir?'' sorusuna da Ülgen, ''49 kişiye yakın bir yakalama listesi var. Bu nedenle Beşiktaş'taki savcıların kendilerine göre bir ifade alma programı var. Bu programa göre polisten talep ediliyor ve o sayıda insan Beşiktaş'taki adliyeye gidiyor. Bize sıra gelmedi demek ki bize bir hayli sıra var'' yanıtını verdi.

Doğan'ın yarın adliyeye sevk edilmesini beklediklerini ifade eden Ülgen, uzatma olursa müvekkilinin bir gün daha burada kalabileceğini dile getirerek, Türkiye'de ordu komutanlığı yapmış olan Doğan'ın, Cumhuriyet savcılığında ifade vermesinin daha doğru olacağını kaydetti.

''DOĞAN'IN MEKSİKA'YA KAÇACAĞI'' İDDİASI
Doğan'ın diğer avukatı İsmail Tepecik de basında yer alan ''Çetin Doğan'ın Meksika'ya kaçma hazırlığı yaptığı'' şeklindeki iddiaların hatırlatılması üzerine, şunları söyledi:

''Bu olay olmadan önce de Çetin Doğan'ın kızı Amerika'da öğretim üyesidir. 11 Nisan, torunu Deniz'in yaş günüdür. Sayın Paşam, torununun doğum gününe gidecekti. Yaş gününe gitmeden önce de kızının gidiş ve dönüş organizasyonu için bir haftalık Meksika tatili vardı. Torunu, kızı, damadı, ailece birlikte gideceklerdi.''

ÖRNEK'İN AVUKATI ESKİYERLİ
Öte yandan, aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek'in avukatı Dinçer Eskiyerli, müvekkilinin yarın adliyeye sevk edilmesini beklediklerini söyledi.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...