"Çevre devrimi başlıyor"

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin düzenlediği "Küresel Isınma Kurultayı"nda konuşan Güler,  içinde bulunduğumuz dönemi "Çevre devrimi" olarak tanımladı...

Haberler 08.05.2009 - 09:11

"Çevre devrimi başlıyor"

İSTANBUL - Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, içinde bulunulan dönemde yeni bir devrim, dönüşüm yaşandığını, bunun da ''Çevre Devrimi'' olduğunu söyledi.

Gazeteciler Cemiyeti tarafından Burhan Felek Konferans Salonu'nda düzenlenen ''2. Küresel Isınma Kurultayı'nda panel yöneten Güler, Türkiye'de maliyet hesaplamalarına, ham madde, işçilik gibi bir çok girdinin eklendiğini, ancak çevrenin dahil edilmediğini ifade ederek, ekolojik maliyeti mutlaka diğer maliyetler arasına katmak gerektiğini dile getirdi.

''İçinde bulunduğumuz dönemde bir devrim, dönüşüm yaşanıyor. O da çevre devrimi'' diyen Güler, tarım devrimi ile dünya yüzeyinin değiştiğini, endüstri devriminin atmosferi değiştirdiğini, çevre devriminin ise eko ekonomiyi etkileyeceğini kaydetti.

Güler, atık yönetiminin önemli olduğunu, yenilenebilir enerjide olduğu gibi kullanılabilir atık kavramını da gündeme getirilmesi gerektiğini anlattı.

Türkiye'deki çevre bilincinin kendilerini mutlu ettiğini, 6.5 yıllık bakanlığı döneminde rüzgar, güneş, jeotermal başta olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili önemli çalışmalar yaptıklarını anlatan Hilmi Güler, ''1600 boşa akan suyun değerlendirmesi yapıldı. Türkiye'nin jeotermal haritasını çıkardık. Kapasitesini tespit ettik. Yaz-kış, gece-gündüz 365 gün bu enerji var. Bu kaynağı iyi kullanmak lazım. Jeotermal enerji sadece enerji temininde değil, tarımdan, ev ısıtmaya kadar birçok alanda kullanılabilir. Yeni organize sera bölgeleri kurulabilir. Bu tarımı da tetikleyecek bir enerji. İstihdamı artıracak bir alan'' diye konuştu.

Güler, Türkiye'nin rüzgar haritasını da çıkardıklarını ve 48 bin megavatlık bir potansiyel olduğunu gördüklerini kaydetti.

Şu anda barajlardan 42 bin megavatlık enerji elde edildiğini, bunun 32 binini kullandıklarını anlatan Güler, ''Bu rüzgar potansiyeli muhteşem. İspanya ile yarışıyoruz. Şu anda kullanılan rüzgar enerjisi 500 megavat, bu sene 1000 olacak, 2020 yılında 20 bin megavat olacak. 2020 yılının kapasitesi 40 milyar dolar. Yepyeni bir fırsat. Her il, ilçe ve köyde rüzgarın ne kadar hızla estiğini biliyoruz'' dedi.

Hilmi Güler, konuşmasında katı atıkların yarattığı kirliliğe de işaret ederek, ''Tarım alanlarında anız yakılması önemli bir konu. Anız yakmak cinayettir. Çünkü anız yakarken oradaki böcekleri, bitkileri, canlı hayatı öldürüyorsunuz. Bu da bir cinayettir'' diye konuştu.

REKLAM KAYGISI VE ÇEVRE
Panelde konuşan ATV Genel Yayın Yönetmeni Fuat Uğur da dünyanın en büyük şirketlerinin çevreye zarar verdiğini, ancak reklam baskısı nedeniyle bunları yazamadıklarını ifade ederek, bunun büyük bir sorun olduğunu, yeni bir çevre konseptiyle, yeni bir çevre modeli oluşturulması gerektiğini söyledi.

Uğur, medyaya ''Neden çevre programları yayınlamıyorsunuz?'' eleştirisi yapıldığını kaydederek, ''İzlenmiyor diye reklam vermiyorsunuz. Sponsor olun yayınlayalım. Çevre sayfalarını eminim insanlar okumuyor. Çevre haberlerini görmekten insanlar sıkıldı. İyi şeyler görmek istiyorlar. Küresel ısınma günümüzün olgusu. Altından kalkabilmek için medya, şirketler ve hükümetlerin el ele çalışması lazım. Bunun başka yolu yok'' dedi.

Show Tv Haber Koordinatörü Korcan Karar ise kendi organlarında nasıl polis, sağlık, Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı muhabirleri varsa, çevre muhabirlerini de yetiştirdiklerini anlattı.

TGRT Haber Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Soysal da dünyanın çareler aradığı küresel ısınmanın adını, ''israf, açgözlülük, üreterek tüketmek, tüketirken tükenmek'' olarak nitelendirdi.

Basının tematikleşmeye gitmediğini, Türkiye'de varoşlara hitap eden şarkılı türkülü eğlence programları ile diziler yayınlandığında şikayetlerin gelmeye başladığını anlatan Soysal, ''Şikayet eden şirketler, insanı eğitmeye, bilinçlendirmeye yönelik ne yaparsanız yapın, tek reklam vermezler. Gelinen noktada da yayıncılık ahlakından söz edenler, oturup iş dünyasının ahlakından söz etmeliler'' diye konuştu.

Soysal, yayıncılığı düzeltmesi gereken Radyo Televizyon Üst Kurulunun (RTÜK) da televizyonların reklam gelirinin yüzde 10'unu aldığını, ancak bu paraların bu yönde kullanılmadığını ileri sürdü.

Habertürk Program yapımcısı ve sunucusu Zafer Arapkirli, demokrasi kültürü ne kadar gelişirse, çevreye duyarlılığın da o kadar arttığını, ancak reklam yoluyla kurulan baskı nedeniyle medyanın elinin kolunun bağlandığını savundu.

Arapkirli, ''Hükümetin en önemli görevinin basının bağımsızlığı önündeki engelleri kaldırmak olduğunu düşünüyorum. Bu engeller kaldırılırsa, biz çevre başta olmak üzere her konuda bilinçlendirme görevimizi en iyi şekilde yerine getireceğiz. Burada bulunan bakanlarımızdan rica ediyorum, Ankara'ya döndüklerinde Sayın Başbakan'a 60 milyon dolara makam uçağı almak yerine, yangın söndürme uçağı almalarını söylemeleridir. Seçim döneminde de vatandaşa kömür dağıtmak yerine, doğal gaz kuponu hediye etmelerini öneriyorum'' diye konuştu.

Kanal D program yapımcısı ve sunucusu Abbas Güçlü de Hilmi Güler'in görevini yapan iyi bakanlardan biri olduğunu belirterek, ''Sayın bakanın görevinden alınmasına lobiler mi neden oldu? Bu projelerin yapılmasına engel olmak isteyen lobiler mi görevini sürdürmesini engelledi? Bu kadar birikim neden harcandı?'' dedi.

Medyanın toplumu değil, toplumun medyayı yönlendirdiğini ileri süren Güçlü, ''Toplum ne istiyorsa medya onu veriyor. Herkes belgesel istiyor da biz zorla mı dizi film dayatıyoruz? Yapılması gereken çok şey var. Bunun temelinde de eğitim yatıyor. 6.5 yıldan beri iktidardasınız. Bu söylediğiniz projeleri neden yapmadınız. Belki bunlar 30 yıllık projeler. Ama devlette devamlılık yok. Her gelen bakan yeni projeler peşinde koşuyor'' ifadelerini kullandı.

Güçlü, ''çevre haberlerini yapamıyoruz'' diyenlerin, gazeteciliği bırakması gerektiğini öne sürerek, ''Gazetecilik korkaklık mesleği değildir'' dedi.

Kurultayın ilerleyen saatlerinde konuşma yapan gazeteciler arasında tartışmaların çıktığı da gözlendi.

Sayfa Yükleniyor...