Çevrede olup biteni gören 'akıllı gözlük'

GPS destekli dijital gözlük, aynı iPhone GPS uygulamalarında olduğu gibi, çevredeki tüm mekanları ve bilgilerini 'göz önün' getiriyor.

Haberler 18.10.2010 - 17:04

Çevrede olup biteni gören 'akıllı gözlük'

Başta iPhone olmak üzere pek çok akılı telefon modelinde kullanmaya alıştığımız konum belirleyicili adres kılavuz uygulamaları, gözlüğe transfer oluyor.

Bulunduğunuz yeri kamera aracılığıyla telefon ekranında görüntülerken etraftaki ilgili mekanları size mesafesiyle ekranda gösteren bu uygulamalar, her zaman doğru sonuçlar vermese de, bir hayli işlevsel olabiliyor.

İşte bu uygulamatı gözlüğe yükleyen Vuzix firması, ekran olarak gözlük camının içini kullanıyor. Amerikalı Vuzix “arttırılmış gerçeklik” uygulamaları (augmented reality) ile geliştirdiği yeni nesil dijital gözlükler, etraftaki ilgili mekanlar hakkında kullanıcıya mesafe bilgisi ve açıklama sunuyor.

Gizli küçkü bir kamera barındıran GPS özellikli gözlükler, dünyayı “suretler” filmindeki gibi dolaylı olarak izleme olanağı sağlıyor. Bluetooth özelliği ile cep telefonuna bağlanan dijital gözlükler, bakılan her nesnenin ve sokağın ayrıntılı bilgisini gözlerin önüne getirme özelliğine sahip.

Gözlüklerin yolda görülen boş bir evin kaç odası olduğunu, kirasının ne kadar olduğunu, ilerlemekte olunan sokağın sonunda hangi alışveriş merkezinin bulunduğunu bir bakışta görülebilmesini sağlıyor. Kullanılan uygulamaya göre 'göz önüne gelecek' kategoriler de ayarlanabiliyor.

Gözlüklerin aşk ile ilgili özellikleri aktif hale getirildiğinde de kişi karşısındaki hoşlandığı kişinin bekâr mı, evli mi olduğunu dahi öğrenebilecek. Washington Üniversitesi de şu anda 600 dolara (900TL) satılan dijital gözlüklerle aynı özelliklere sahip göz lenslerini 2015’e kadar geliştirmeyi planladığını açıkladı.

Sayfa Yükleniyor...