Annesi ile birlikte cezaevinde bulunan çocuk sayısı açıklandı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ceza infaz kurumlarında annesi ile birlikte 528 çocuğun bulunduğunu açıkladı.

Anadolu Ajansı 27.09.2016 - 17:14

Annesi ile birlikte cezaevinde bulunan çocuk sayısı açıklandı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel'in cezaevlerindeki çocuklarla ilgili verdiği yazılı soru önergesine yanıt verdi.

Bozdağ, ceza infaz kurumlarında haklarında mahkumiyet kararı kesinleşen hükümlüler, mahkumiyet kararı verilen ancak hükmü kesinleşmemiş hükümözlüler ile mahkemeler ve sulh ceza hakimliklerince tutuklama kararı verilen tutukluların barındırıldığını belirtti.

Adalet Bakanı Bozdağ, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'da yer alan hüküm gereğince hükümlülerin dış dünyaya uyumlarını sağlamak, aileleriyle bağlarını sürdürmelerini ve güçlendirmelerini temin etmek amacıyla açık ceza infaz kurumunda cezasının son altı ayını kesintisiz olarak geçiren, çocuk eğitimevinde toplam cezasını beşte birini tamamlayan, koşullu salıverilmesine bir yıl veya da az süre kalan iyi halli hükümlülerin talebi halinde cezalarının koşullu salıverilme tarihine kadar olan kısmının denetimli serbestlik tedbiri uygulanmak suretiyle infaz edildiğini aktardı.

Aynı kanunda yer alan hüküm gereğince 0-6 yaş grubunda çocuğu bulunan ve koşullu salıverilmesine iki yıl veya daha az süre kalan kadın hükümlülerin de diğer şartları taşımaları halinde cezalarının koşullu salıverilme tarihine kadar olan kısmının denetimli serbestlik uygulanmak suretiyle infazına karar verilebileceğine işaret eden Bozdağ, müstakil kadın ceza infaz kurumlarında bulunan kreşlerde psikososyal servis uzmanlarının gözetiminde çocukların tedavisi ve boş zamanlarının değerlendirilmesine yönelik çeşitli faaliyetlerin yapıldığını bildirdi.

Müstakil olmayan ceza infaz kurumlarının büyük bölümünde kreş veya oyun alanının bulunduğunu kaydeden Bozdağ, kreş bulunan cezaevlerinde Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliğiyle öğretmenler görevlendirildiğinin altını çizdi.

Bekir Bozdağ, "Bakanlığımız ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında 21 Aralık 2011 tarihinde imzalanan protokol çerçevesinde kurumda kalan 3-6 yaş grubundaki çocukların kapasite ölçüsünde öncelikli ve sıraya alınmaksızın Milli Eğitim Bakanlığına bağlı anaokulları ve ana sınıflarından ücretsiz olarak faydalanması sağlanmıştır. Ceza infaz kurumlarında annesi ile birlikte kalan çocuk sayısı 10 Haziran 2016 tarihi itibarıyla 528'dir" değerlendirmesinde bulundu.

Sayfa Yükleniyor...