Cezaevine robot gardiyan

Güney Kore hapishanelerindeki gardiyanların yeni iş arkadaşları 150cm boyundaki tekerlekli robotlar olacak.

28.11.2011 - 10:44

Cezaevine robot gardiyan

Güney Kore'de cezaevi gardiyanlarına robotlar yardım edecek. Robotlar, Mart 2012'de ilk olarak Pohang şehrindeki cezaevinde çalışmaya başlayacak. Bir aylık deneme başarılı olursa daha fazla sayıda robot yakın gelecekte 'gardiyan' görevi yapmaya başlayacak.

BTnet'in DigitalTrends'ten aktardığı habere göre ülkede Adalet Bakanlığı ile işbirliği içinde bu robotları geliştiren bilim adamları, bunun için 1 milyar won, yani 850 bin dolar harcadı. Daha çok gece görevinde kullanılacak olan robotlar, mahkumlar arasında şüpheli davranışları gözlemleyecek. Robottaki algılayıcılar hücrelerdeki durum bilgisini alıp görevli amire bunları raporlayacak.

AMAÇ İŞ YÜKÜNÜ AZALTMAK
Proje lideri olan Kyonggi Üniversitesi’nden Prof. Lee Baik-chul, “Ekranlar aracılığıyla koğuşları denetleyen CCTV’nin aksine, bu robotlar hapishanedeki farklı aktiviteleri analiz etmek ve olağandışı davranışları tanımlamak için programlandı. Hapishane yetkilileri de robot görevli fikrinden çok memnun. Çünkü bu onların gece nöbetlerindeki iş yükünü azaltacak” dedi.

Mahkumlar bu plana daha temkinli yaklaşıyor. Muhtemelen robotların fiziki olarak çok güçlü olacağı endişesine sahip olan mahkumlar, robotların farklı silahlarla donanmış olabileceği tedirginliğini de taşıyor. Ama Lee’nin bu endişelere karşı yanıtı net: Bu robotlar, ‘Terminator’ değil, görevleri de mahkumlara şiddet uygulamak değil. Onlar tamamen yardım için var. Bu robotları yapmayı bitiriyoruz, onların insan gibi ve dostane görünmeleri için de özel bir çalışmamız var.”

Bu arada, Güney Kore’de robotlar sadece cezaevinde çalışmıyor. Ülkede okullarda da bu yıl sınıflarda öğretmen robotların testleri yapılmaya başlandı. 1,3 milyar dolardan büyük bir yatırımla geliştirilen öğretmen robotlar, özellikle öğrencilere İngilizce öğretmek için tasarlandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...