Cezanın böylesi

Kaçak elektrik kullananlara “fidan dikme” cezası... Bodrum’da kaçak elektrik kullanan üç kişiye hakim ceza olarak fidan diktiriyor.

Haberler 24.02.2009 - 16:47

Cezanın böylesi

Bodrum'da, kaçak elektrik kullandıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan 3 kişi, Bodrum 3. Asliye Ceza Mahkemesinin verdiği karar doğrultusunda toplam 230 fidan dikti. Adalet Bakanlığı Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Müdürü Koray Özkahraman,  Türk Yargısı tarafından ağaçlandırmaya anlamlı bir destek süreci başlatıldığını söyledi. Özkahraman, ''Bu süreçte ilk olarak Bodrum 3. Asliye Ceza Mahkemesi önemli bir karara imza attı. Kaçak elektrik kullandığı mahkemece kesinleşen 3 abone hakkındaki 2 yıldan az hapis cezası tedbire çevrildi ve seçenek olarak fidan dikme cezası verildi'' dedi.
FİDANLARIN BAKIMINI DA YAPACAKLAR
Haklarında hüküm verilen 3 kişinin, ilk aşamada Bodrum'un Yalı beldesinde Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi personeli gözetiminde 230 fidan diktiğini bildiren Özkahraman, ''Bu kişiler, 1 yıl süreyle diktikleri fidanların bakımlarını da yapacak. Böylece fidanların susuzluk ve bakımsızlıktan kuruması önlenmiş olacak'' diye konuştu. Adalet Bakanlığı ile Çevre ve Orman Bakanlığı arasında bu konuyla ilgili protokol imzalandığını ifade eden Özkahraman, şöyle konuştu: ''Protokol doğrultusunda, mahkemeler ağaç dikme cezası verdiğinde Orman Bakanlığı bize yardımcı olacak. Bakanlık, dikilecek fidanları temin edecek ve yer gösterecek. Bizim gözetimimizde, haklarında ceza verilen kişiler fidanları dikip bakımını yapacak.'' 100 fidan dikme ve bakımını üstlenme'' cezası verilen İbrahim Avşan (55) ise kaçak elektrik kullandığı iddiasının doğru olmadığını söyledi.Kızının düğünü için 3 yıl önce İzmir'e gittiğini anlatan Avşan, şunları kaydetti:''Mahalledeki çocuklar, elektrik saatinin bulunduğu bahçeye köpek bırakmış. Köpekler, üzeri açık olan saatin kurşununu koparmış. Daha sonra yetkililer geldi, konuyla ilgili mahkemeye çıktık. Yetkililer, kaçak elektrik kullandığım gerekçesiyle '100 fidan dikme ve fidanların bakımını üstlenme' cezası verdi. Bodrum'da bu konuyla ilgili ceza alan 2 kişi daha vardı, onlara da fidan dikme cezası verildi.'' Karara saygılı olduğunu ve fidan dikmekten mutluluk duyduğunu ifade eden Avşan, ''Ağaç dikmek çok güzel bir duygu, çocuk büyütmek gibi bir şey. Ağaçlar büyüdükçe bu duyguyu hissedeceğiz. Bodrum'un Kızılağaç mevkisine 103 kara selvi fidanı diktim. 2 gün yerlerini kazdım, 2 gün de fidan diktim. Fidanları bize Orman İşletme Şefliği verdi ve dikilecek alanları gösterdi'' diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...