NTV

ÇHD Başkanı tutuklandı

Anadolu Ajansı

Türkiye

DHKP-C'ye yönelik operasyonda gözaltına alınan Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı Selçuk Kozağaçlı tutuklandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin talimatı üzerine terör örgütü DHKP-C'ye yönelik operasyon kapsamında gözaltına alınan ve emniyetteki işlemlerinin ardından Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na sevk edilen aralarında avukat ve Grup Yorum üyelerinin de bulunduğu 41 şüpheli, TMK 10. madde ile yetkili cumhuriyet savcılarına ifade verdi.

İfadelerinin ardından şüphelilerden 29'u, tutuklama istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

Grup Yorum üyeleri Selma Altın, İnan Altın, Caner Bozkurt, İbrahim Gökçek ve Ali Aracı'nın da aralarında bulunduğu 12 şüpheli, savcılıktan serbest bırakıldı.

Tutuklama talebiyle İstanbul 2 No'lu Hakimliğe sevk edilen 29 kişiden Kamile Kayır, Leyla Aracı, Doğan Karataştan, Yeliz Kılıç, Veysel Şahin, Mahir Bektaş, Alişan Gül, Güven Usta, Elif Sultan Kalsen, Dursun Göktaş, Şafak Yayla ve Fatih Özgür tutuklandı, yurt dışına çıkma yasağı getirilen 7 kişi ise 10 bin TL kefaletle serbest bırakıldı.

ÇHD BAŞKANI TUTUKLANDI
Savcılık sorgusunun ardından tutuklama talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edilen 10 avukattan 9'u tutuklandı.

Tutuklananlar arasında Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile derneğin İstanbul Şube Başkanı Taylan Tanay da var. Hakimlik, avukat Efkan Bolaç'ın ise serbest bırakılmasına karar verdi.

Kararda, şüpheliler Selçuk Kozağaçlı, Barkın Timtik, Taylan Tanay, Ebru Timtik, Avni Güçlü Sevimli, Şükriye Erdem, Naciye Demir, Nazan Betül Vangölü Kozağaçlı ve Günay Dağ'ın ''silahlı terör örgütüne üye olma'' suçundan üzerlerine yüklenen suçu işledikleri hususunda kuvvetli suç şüphesini gösteren olguların bulunması ve haklarında adli kontrol hükümlerinin uygulanmasının bu aşamada yetersiz kalacağı anlaşıldığından tutuklanmasına karar verildiği ifade edildi.

1 No'lu Hakimlik, şüpheli Efkan Bolaç hakkında ise kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların bulunduğunu ancak adli kontrol hükümlerinin yeterli olacağı anlaşıldığından tutuklama talebinin reddine karar vererek Bolaç hakkında yurt dışına çıkış yasağı koydu.

'FOTOĞRAFIM FACEBOOK'TAN ALINMIŞ'
Şüpheli Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı'nın hakimlikte verdiği ifadede, ''hakkımda 'bir çok eyleme katılıyor' diye dosyaya koymuşlar, fotoğrafım ise facebook'tan alınmıştır ve üzerine de 'fiziki takip sonucu alınmıştır' şeklinde yazılmıştır. Haftada 3 gün eylem yapıyoruz ama polis tembellik yapıp takip bile yapmamıştır'' dediği öğrenildi.

'YAPTIKLARIM BENİM İÇİN ONURDUR'
Tutuklanan avukat Taylan Tanay da Hakimlik'te verdiği ifadede, on yıldır Halkın Hukuk bürosunda çalıştığını ve mesleğinden dolayı burada olduğunu söylediği belirtilerek, ''İki dönemdir ÇHD İstanbul Şube Başkanı'yım, ben dernek tüzüğü doğrultusunda öğrenci, devrimci, işçi, Kürtler'in avukatlığını üstlenmekteyim, bu savcılık tarafından suç olarak düşünülse de yaptıklarım benim için onurdur, bunların suç olduğunu düşünmüyorum. Hakkımdaki suçlamayı kabul etmiyorum'' dediği belirtildi.

Bu arada savcılık katında bekleyen avukatlar ile yakınları sloganlarla ve alkışlarla verilen kararı protesto etti.

26 KİŞİ DAHA ADLİYEDE
Bu arada operasyonlar kapsamında gözaltına alınanlardan 26'sının daha emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne ait otobüse bindirilen 7'si kadın 26 kişi, geniş güvenlik önlemi altında Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne götürüldü.

'GÖZALTINDA İŞKENCE GÖRDÜK'
Serbest bırakılan şüphelilerden Necla Can, adliye çıkışında yaptığı açıklamada, yaşadıklarının bir komplo olduğunu savundu.

Demokratik kurumlara saldırıldığını savunan Can, ''Bu komployu boşu çıkartacağız. Avukatlarımızı ve tutuklanan tüm arkadaşlarımızı da serbest kalması için tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz'' ifadelerini kullandı.

Can, gözaltında işkence gördüklerini iddia etti.

Öte yandan gözaltına alınanların yakınları adliye önünde beklemeye devam ediyor.

ÇHD'DEN AÇIKLAMA
Şüphelilerin savcılık ifadelerinin tamamlanmasının ardından ÇHD adına yapılan açıklamada, var olan durumun asla kabul edilmediği belirtildi.

Operasyonun Çağdaş Hukukçular Derneği'ne yönelik olduğu savunulan açıklamada, ''Arkadaşlarımızı buradan almadan gitmeyeceğiz. Suçlamaları kabul etmiyoruz. Tüm suçlamalar müvekkillerin kişilikleriyle, siyasi görüşleriyle ilgilidir'' denildi.