CHP: 2 maddelik değişikliğe varız

Başbakan'ın gündeme getirdiği anayasa değişikliği paketine CHP'den yanıt geldi. Hakkı Suha Okay, 2 maddelik bir değişikliğe açık olduklarını söyledi.

01.03.2010 - 13:23

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın anayasa değişiklik paketini Mart ayı sonuna kadar Meclis'e getireceklerini açıklamasının Ankara'daki yankıları sürüyor.

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, dokunulmazlık ve geçici 15. madde dışında siyasal iktidarla bir anayasa  değişikliğine taraf olmayacaklarını, destek vermeyeceklerini söyledi.

Meclis'in 1 yıl ömrü kaldığını ve parlamentodaki partilerin derin bir uzlaşmazlık yaşadığını vurgulayan Okay, ''Böylesine gerilimli bir ortamda, anayasa değişikliği yapılmak istenmesi, bir siyasi iradenin, kendi çoğunluğuna dayalı olarak, yeniden Türkiye'de toplumu germe amacına yöneliktir'' dedi.

Anayasa maddelerinin değişikliğinde, Mecliste nitelikli çoğunluk arandığına işaret eden Okay, sözlerine şöyle devam etti:

''Böylesine bir nitelikli çoğunluk elde edilemeyecek bir ortam ortada görünürken, buna rağmen 'Anayasa değişikliğini Meclis gündemine getireceğiz' derseniz, bilesiniz ki Türkiye'deki gerilimi sürdürürsünüz. Türkiye, 23. Dönemde, gerçek gündemiyle değil, böylesine üretilen gündemlerle meşgul oldu. Bu kez de yeniden Türkiye'yi meşgul edecek, bir anayasa değişikliği gündemde yer alıyor.

Yapılmak istenen anayasa değişikliği, yargının bağımsızlığını ortadan kaldırmak, yanlı yargı yaratmak amacına yöneliktir, yargıyı da AKP'lileştirmek düşüncesi egemendir. Böylesine kuvvetler ayrılığı prensibine, hukuk devleti  ilkesine aykırı ve hukukun üstünlüğünü ortadan kaldırmaya yönelik bir anayasa değişikliğinde CHP, taraf olmaz, olması da düşünülemez. CHP, dokunulmazlık ve geçici 15. madde haricinde, bu aşamada, bu siyasal iktidarla bir anayasa değişikliğinde taraf olmayacaktır ve anayasa değişikliğine destek vermeyecektir.''

ŞAHİN'İN TARAFSIZLIĞINA GÖLGE DÜŞTÜ
TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in, anayasa değişikliğine ilişkin, ''Meclis Başkanı olarak böyle bir teklifin Başkanlığımıza verilmesini özlemle bekliyorum''  sözlerine ilişkin değerlendirmesinin istenmesi üzerine Okay, TBMM Başkanı'nın, tarafsız olmasının ön koşul olduğunu söyledi.

Okay, bir siyasi parti tarafından önerilecek bir değişikliği ''hevesle beklediğini'' ifade etmesinin, Şahin'in tarafsızlığına gölge düşürdüğünü, böyle bir değişiklik olmazsa, Şahin'in hevesinin yarım kalacağını söyledi.

REFERANDUMDA KABUL EDİLMEZSE AKP SEÇİME GİTSİN
Okay, anayasa değişikliğinin referanduma götürülmesine ilişkin olasılığın sorulması üzerine, bunun Hükümete bir güvenoylaması haline dönüşeceğini, iktidarın referandumun bedelini ödemek durumunda kalacağını ifade etti.

CHP Grup Başkanvekili, iktidarın istediği değişikliklerin referandumda kabul edilmemesi halinde derhal istifa ederek seçime gitmesi gerektiğini belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...