CHP: Akman'ın istifa etmesi yetmez

Başbakan Yardımcısı Arınç'ın Deniz Feneri nedeniyle istifasını istediği Zahit Akman'dan CHP RTÜK üyeliğini de bırakmasını istiyor.

Haberler 22.05.2009 - 16:53

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın Deniz Feneri soruşturması nedeniyle Zahit Akman'ın RTÜK Başkanlığı'ndan istifasını istemesi muhalefeti tatmin etmedi.

Bülent Arınç, Akman'la ilgili "Kendisine 'Önemli bir kurumun başındasınız. Hem kurumun yıpranmaması hem sizin şahsınızın daha fazla yıpranmaması açısından istifa etmeyi düşünür müsünüz?' dedim. 'Görev sürem zaten bitecek, yeni üyeler de seçilecek, ondan sonra ayrılabilirim' dedi. Ben de kendisine teşekkür ettim" açıklaması gündeme damgasını vurdu.

Günboyu telefonlara çıkmayan Akman, Arınç'ın bu açıklamalarıyla ilgili herhangi bir yorumda bulunmadı.

Zahid Akman'ın sadece başkanlıktan ayrılmasının yeterli olmadığını açıklayan CHP sözcüleri, üyelikten de istifa etmesini talep ediyor.


Meclis Başkanı Köksal Toptan ise Akman'ın başkanlıktan ayrılmasının doğru olacağını belirtirken RTÜK üyeliğine ilişkin soruları yanıtsız bıraktı.

Muhalefet ise Zahid Akman'ın sadece başkanlıktan ayrılmasının yeterli olmadığını, RTÜK üyeliğinden de istifa etmesi gerektiğini savunuyor.

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Kurumda başkansın veya 9 üyeden birisin, üyelik sıfatın devam ediyor, kurum yıpranmaya devam etmiyor mu? Böylesine konjonktürel, popülist yaklaşımlar ötesinde, istifayı aldın mı almadın mı ona bakarlar. Eğer, 'aldım, istifası burada, gereği de yapıldı' diyebiliyorsan, o zaman kimilerinin yüklemek istediği misyonun gereğini yaptığını düşünürler. Yoksa istifayı istemek, istenilen istifayı alamamak, alamadığın istifa sonrasında da halen görevine devam edecek olması, Zahid Akman'ın konumunu değiştirmez. RTÜK Başkanı, derhal RTÜK'ten ayrılmalıdır. Haber olması gereken budur. RTÜK Başkanlığı ile üyeliğinin pazarlığının yapılması, 2 ay daha orada başkan sıfatıyla devam edip, sonra üye olmasının, haber özelliği olmaması gerekir."

Meclis Başkanı Köksal Toptan ise Arınç'ın girişimini destekledi. Toptan, "Böyle bir gelişme hem RTÜK'ü hem parlamentomuzu hem de sayın Zahid Akman'ı rahatlatacaktır" dedi.

Sayfa Yükleniyor...