CHP: AKP Hitler yönetimine gidiyor

AK Parti’den Baykal’ın Ergenekon eleştirilerine gelen tepkilere CHP’nin yanıtı gecikmedi. Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, “AKP Hitler yönetimine ağır ağır gidiyor” dedi.

10.01.2009 - 17:03

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Ergün’ün CHP lideri Deniz Baykal’a yönelik sözlerine düzenlediği basın toplantısıyla yanıt verdi. Ergenekon soruşturmasının hukuk katliamı olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, “Neden hukuk katliamı? Eğer, bir davanın savcısı, bir ülkenin başbakanıysa o ülkede hukukun çalışmadığını, Başbakan kendisi itiraf etmiş oluyor” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ben bu davanın savcısıyım” dediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Acaba Sayın Ergün, Başbakanı böyle bir açıklama yaptığında, çıkıp televizyona, bir yasama organının üyesi olarak, ‘Sayın Başbakan, siz doğruyu söylemiyorsunuz, yanlış yapıyorsunuz, siz bir davanın savcısı olamazsınız’ dedi mi? Demedi. Anamuhalefet partisinin temel görevi, yanlışları kamuoyuna duyurmaktır” diye konuştu.

DOKUNULMAZLIK KİMİN AYRICALIĞI?
Kılıçdaroğlu, Ergün’ün, “Türkiye bir hukuk devletidir, kimseye ayrıcalık tanınamaz” sözlerine işaret ederek, Ergün’e, “Dokunulmazlık kimin ayrıcalığı? Dokunulmazlık, kendisinin ayrıcalığı değil mi? Madem hukuk davasıydı, kimseye ayrıcalık tanınmıyordu, size niçin bu ayrıcalık tanındı?” sorularını yöneltti.

HİTLER VE PERON HATIRLATMASI
Ülkede demokrasiyi Nihat Ergün’den ve AK Parti’den daha fazla istediklerini belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“AKP’nin demokrasi anlayışı, tek parti yönetiminin demokrasi anlayışıdır. Çoğunluk esasına dayanır, çoğulculuğa değil. Muhalefetin sesini kısma üzerine dayanır, onların özgürce konuşması üzerine değil. AKP’nin demokrasi anlayışı, medya üzerine baskı kurarak, kendi yandaş medyasını yaratma üzerine dayanır, bağımsız ve özgür haber yapmasını sağlamak değildir. Bu nedenlerle AKP, Genel Başkanımızın söylediği gibi; Hitler ve Peron yönetimine ağır ağır giden bir görüntü sergilemektedir. Kimse, Yalçın Küçük’ün haklı bir gerekçeyle tutuklandığını bize izah edemez. Bu ülkede, şiddeti ve baskıyı, yargıyı kullanarak, bu dozda kullanan AKP’dir, demokrasilerde böyle bir şey olmaz.”


Ergün’ün, “Sayın Baykal’ın dinleme iddialarını gördük, bir komisyon kurduk” dediğini anımsatan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“CHP’de dinlenme olup olmadığını AKP, kimlerle kurduğu komisyonla belirledi? Sayın Ergün, hukuk devletinden söz ediyor. Bu ülkede yargının bağımsız olmadığını, AB İlerleme Raporlarından okumadı mı? Yargının bağımsız olmadığına yönelik Yargıtay Başkanlar Kurulunun, bundan 2 yıl önce açıkladığı bildiriyi duymadı mı? Yargının bağımsız olmadığını, savcılara baskı yapıldığını, en son dinlemeyle ilgili görev yapan bir savcının, pasif bir göreve atandığını Sayın Ergün duymadı mı? Dinlemeyle ilgili birimin başkanlığına, sadece Başbakanın imzasıyla atama yapan, dünyada acaba hangi demokratik ülke var? Demokrasi, yargının bağımsızlığı deniliyorsa, bunlar yok. ‘Parlamentoda yasaları yapan AK Parti’dir’ diyen grup sözcüsü kim, Ergün bunu sordu mu? Parlamentoyu bile dışlayan, insanları gece yarıları alıp sorgulayan bir düzen, 21. yüzyılın Türkiye’sine yakışıyor mu? Siz bu ülkede F tipi örgütlenmeden güç alarak bir şeyler yapmak, AKP’yi eleştirenleri sabaha karşı gözaltına almak istiyorsanız, o ülkede demokrasiden söz edemezsiniz.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...