CHP: Asıl Ali Dibolar Isparta'da

CHP milletvekilleri Kart ve Coşkuner, Danıştay'ın hakkında 15 ayrı suç tespit ettiği Isparta Belediye Başkanı'nın görevden uzaklaştırılmasını ve ertelenen 1 yıl 5 aylık hapis cezasının uygulanmasını istedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 26.12.2008 - 14:59

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart ve Isparta Milletvekili Mevlüt Coşkuner'in TBMM'de düzenledikleri basın toplantısında, Isparta Belediye Başkanı Hasan Balaman hakkındaki iddialar gündeme getirildi. CHP'li Kart, Balaman'ın gazetecileri dövdürdüğü ve hakaret ettiği gerekçesiyle 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldığını ancak bu cezanın ertelendiğini, kendisine de erteleme sürecinde yeni bir suç işlersen, hapis cezan devreye girer şeklinde teknik uyarı yapıldığını hatırlattı.

Balaman'ın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi kadrosundan geldiğini, Albayraklar firmasında görev yaptığını belirten Kart, "Isparta'daki olayın özü; İstanbul Büyükşehir Belediyesi kaynaklı Hükümetin bir fotoğrafıdır, versiyonudur" dedi.

Kart, Danıştay'ın 2 ayrı kararıyla Balaman'ın 15 ayrı suçunu tespit ettiğini, bunların çoğunun görevi kötüye kullanma ve ihaleye fesat karıştırma olduğunu ileri sürerek, "15 ayrı suçlamanın 11-12'si, belli bir firmaya, belli işlerin ihale edilmesiyle ilgili. Firma, ISTEM Isparta Taşımacılık A.Ş Turizm  Temsilcilik ve Mühendislik Hizmetleri Ticaret Limited Şirketi. Bu şirketin çok fazla vergi ve sigorta prim borcu var. Böyle bir firmaya nasıl ihale verirsiniz?" diye sordu.

"Belediye Başkanı'nı neden görevden uzaklaştırmadınız?" diye soran Kart, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çünkü çekirdek kadronuzdan geliyor, has adamlarınız, İstanbul Büyükşehir Belediyesinden gelen prensleriniz... Bu kişinin bırakın aday adayı olmasını, şu anda hemen görevden uzaklaştırılması gerekiyor. Adli mercileri de uyarıyorum. Cezasının erteleme sürecinin de hükümsüz hale gelmesi nedeniyle Balaman hakkında infaz hükümlerinin başlamasını gerektiren bir durum var. Görevi kötüye kullanma ve ihaleye fesat karıştırmada belediyenin, kamu zararının tutarı nedir? Balaman'ın görevden uzaklaştırılmamasının nedeni İçişleri Bakanlığının görevi kötüye kullanması anlamına gelmez mi?"

COŞKUNER: BALAMAN 'DELİ DUMRUL'
Asıl Ali Diboların Isparta'da olduğunu savunan Mevlüt Coşkuner de Balaman'ı "Deli Dumrul" a benzetti. Balaman'ın, "bir köprü kurduğunu, geçenden 40, geçmeyenden döverek 60 akçe aldığını" öne süren Coşkuner, elinde 16 dosya bulunduğunu, buradaki belgelerin de hayal mahsulü değil, belediyenin içinden  alınan bilgi ve belgeler olduğunu söyledi.

Coşkuner, daha sonra gazetecilere elindeki dosyalardan ikisini sundu.

Sayfa Yükleniyor...