Türban trafiğinin en çok hız kazandığı günde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamanın Ankara'daki yankıları devam ediyor.

Açıklamaya ana muhalefet partisi CHP'den ilk tepki bugün geldi ve CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi gazetecilere açıklamayı değerlendirdi.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, ''Sayın Başsavcı'nın bu görüşünü ben TBMM'ye müdahale olarak değerlendirmiyorum, sadece bir uyarı görevi yapıyor. Bu konuda titizlenenler, Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın siyasete yönelik, siyasette taraf tutan, siyasette belli kesimleri hedef alan eleştirileri karşısında neden suskun kalmaktadır?'' diye sordu.

Akif Hamzaçebi, sözlerini şöyle tamamladı:

''Arzu ederdim ki Sayın Anayasa Mahkemesi Başkanı, anayasa hukuku konusunda bir ufuk açan, entellektüel veya sosyolojik değerlendirmeler yapsın. 'Değişime karşı direnen' derken, 'anayasa değişikliğine hayır' diyen yüzde 42'lik toplum kesiminin kast edildiğini anlıyorum. Sayın Başkan, siyasi bir alana girmiştir, siyaset değerlendirmesi yapmıştır, artık bundan sonra bu tutumunun tutarlı olabilmesi için kendisinin siyasete girmesi gerekir, siyasete girmeye davet ediyorum. Siyasi değerlendirme yapan bir yüksek yargı organı başkanının tarafsızlığı, o makamda kaldığı sürece tartışılacaktır. O nedenle uygun olan siyasete girip, görüşlerini orada çok daha özgür şekilde açıklamasıdır.''