CHP coşkulu, AKP organize

NTV Seçim Danışmanı Tarhan Erdem ve Gazeteci Can Dündar, CHP'nin miting yaptığı Çağlayan meydanı ile AK Parti'nin miting alanı Kazlıçeşme'deki durumu değerlendirdi.

NTV Haber 22.03.2009 - 13:45

CHP coşkulu, AKP organize

Tarhan Erdem, bu tür mitinglerin aslında seçmen tercihinde büyük değişiklikler yaratmayacağını düşündüğünü söyledi. Erdem şöyle konuştu:


"Seçmenin heyecanını artırır bu mitingler. Yüzde 1, yüzde 2'lik değişiklik olabilir. İstanbul'da CHP'nin oyu beklenenden fazla çıkacak. CHP'nin mitinginde Kılıçdaroğlu'nun konuşması faydalı olurdu. Yapılmamış olmasını eksiklik olarak görüyorum. AK Parti'nin Kazlıçeşme alanında meydan dolmuş; organize, her şey baştan düşünülmüş, sonuçlarda ciddi bir fark olduğu görülüyor.

Bu seçimde küçük partilerin oyları azalacak. Onun için geçen yerel seçimde 45-30 bandında olan oylar daha yükselecek.

Kadir Topbaş'ın oyu yüzde 50'ye yaklaşacak. Kılıçdaroğlu da yüzde 35 alır. Oylar iki parti üzerinde kutuplaşacak. Bu nedenle küçük partilerin oyları büyük partilerde toplanacak. Kılıçdaroğlu'nun oyu CHP'nin oylarını yukarıya taşıdı.

Krizin etkisi ise bundan sonra fazla olmaz. AKP'nin oyunu 5-6 puan azalttı. Kamuoyunda kriz AK Parti'ye bağlanmıyor. Ekonomik krizin uluslararası olduğu düşünülüyor. Gerçekte çok daha fazla olması beklenirdi."

CHP COŞKULU, AKP ORGANİZE
Gazeteci Can Dündar da CHP ve AK Parti'nin miting alanlarını şöyle değerlendirdi: "İktidar partisinin miting alanında organize bir durum var. Meydanın düzenlenmesi, mitingi yönetenlerin hali tavrı daha organize. CHP mitingini ise daha coşkulu buldum. AK Parti mitinginde slogan atılmıyor.

CHP'de tek adam Baykal konuşuyor sadece. AK Parti'de öyle değil. Böyle bir fark var.

Ankara'yla kıyaslamak gerekirse, burada CHP'nin adayının daha çok ön plana çıktığını görüyoruz.  Seçimde daha çok Kılıçdaroğlu konuşuldu. Ankara'da daha çok Gökçek konuşuldu. Bunlar oylara nasıl yansıyacak göreceğiz. CHP daha çok rakibe yüklenen bir kampanya yürüttü. Bunun da seçmende ne yaratacağını gözlemek lazım. Doğrusu CHP açısından iki şehir de zor görünüyor. Yolsuzluk, işsizlik; CHP bunları kullanmadı."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...