CHP: Cumhurbaşkanı fırsat kaçırdı

Askerlere sivil mahkemelerin yolunu açan düzenlemenin Cumhurbaşkanı Gül tarafından onaylanmasını, CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek NTV'ye değerlendirdi.

NTV Haber 09.07.2009 - 01:22

CHP: Cumhurbaşkanı fırsat kaçırdı

CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek, "Sayın Cumhurbaşkanının taleplerinin bir değeri yok" dedi.

Askerlere sivil mahkemelerin yolunu açan düzenlemenin Cumhurbaşkanı Gül tarafından onaylanmasını NTV'ye değerlendiren Özyürek, "Cumhurbaşkanının iki yetkisi var. Ya onaylayacak ki onaylamıştır veya veto edecektir. Veto ederken bir gerekçe gösterilir. Onaylayınca genellikle gerekçe gösterilmez ama cumhurbaşkanı kamuyounu tatmin edeceği düşüncesiyle eksiklere işaret eden bir açıklamayla onaylamıştır.

Sayın Cumhurbaşkanının önüne büyük bir fırsat çıkmıştı. Sayın Cumhurbaşkanı Türkiye’nin Cumhurbaşkanı mıdır, yoksa AKP’nin Cumhurbaşkanı mıdır ikileminde Türkiyenin Cumhurbaşkanı olduğunu gösterme fırsatını kullanamamıştır. Bu açıdan çok önemli bir olaydır" dedi.

"ANAYASA MAHKEMESİ'NE GÖTÜRECEĞİZ"
Özyürek, Bütün saygın hukukçular ve bizim görüşümüz, bu düzenlemenin 145’inci maddeye aykırı olduğu yönündedir. O nedenle biz bu düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğiz. Tabii takdir, karar yüce mahkemenindir. Onun aldığı karar hep beraber saygı duyacağız. Ama bu hukuki olmaktan ziyade siyasi bir karardır. AKP çoğunluğun, TSK’nın etkisini azaltma yönünde bir adım atmıştır ve Cumhurbaşkanı da ne yazık ki bu düzenlemeyi onaylamıştır" ifadelerini kullandı.

BOZDAĞ: ANAYASA UYGUN BULARAK ONAYLADI
AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ da, Cumhurbaşkanı Gül'ün kanunu, Anayasa'ya uygun görerek onayladığını, yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdiğini söyledi.

Bekir Bozdağ, Gül'ün, bazı konularda olası tereddütleri gidermek için yasal düzenlemelerin yapılması konusunda da tavsiyede bulunduğuna işaret etti. Tavsiye doğrultusunda ne tür bir düzenleme yapılacağına ilişkin soru üzerine Bozdağ, öncelikle konuyu inceleyeceklerini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...