CHP Davutoğlu hakkında gensoru verdi

CHP, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu hakkında, ''ülkenin güvenliğini tehlikeye atan ve ülke çıkarlarına zarar veren başarısızlıklarının siyasi sorumlusu olduğu'' iddiasıyla gensoru önergesi verdi.

Anadolu Ajansı 25.05.2012 - 13:30

CHP Davutoğlu hakkında gensoru verdi

CHP Grup Başkanvekilleri Emine Ülker Tarhan, Muharrem İnce ve Akif Hamzaçebi imzasıyla TBMM Başkanlığı'na sunulan gensoru önergesinin gerekçesinde, izlenen dış politikanın, ''Türkiye'nin ulusal güvenliğini, bölgesel etkinliğini ve uluslararası saygınlığını sürekli zedelediği ve tehlikeye attığı'' savunuldu.

Gerekçede, Türkiye'nin neredeyse bütün komşularıyla sorunlu, aidiyeti ve kimliği belirsizleşen, yalnızlaşan, sesi duyulan ancak sözü dinlenmeyen bir ülke olduğu öne sürülerek, Davutoğlu'nun ise hala Türkiye'nin bir cihan devleti, Ortadoğu'daki değişimin yöneticisi ve öncüsü olacağını söyleyebildiği belirtildi. Gerekçede, ''Oysa nazari fantezilerin oyun alanı haline getirilen dış politikamız gerçeklerden uzaklaşarak, etkinliğini kaybetmekte ve ülkemizin çıkarlarını koruyamamaktadır'' denildi.

Kürecik'teki radar üssüne ilişkin mutabakat ve üsse yabancı askerlerin konuşlandırılmasının, TBMM'ye getirilmeyerek Anayasa'nın 92. Maddesinin ihlal edildiği, üssün NATO'ya değil, ABD'ye ait olduğu gerçeğinin Türk kamuoyundan gizlendiği, ABD Başkanı Barack Obama'nın NATO zirvesinde gerçeği açıkladığı savunuldu.

İktidarın, ''tarafgir ve kışkırtıcı politikasıyla Suriye'deki şiddetin derinleşmesine, sınır illerinde ciddi ekonomik ve sosyal kayıpların oluşmasına neden olduğunun'' iddia edildiği gerekçede, Suriye nedeniyle de ilişkilerin gerginleştiği İran'ın ise Kürecik'teki radar istasyonu nedeniyle Türkiye'yi tehdit ettiği belirtildi. Gerekçede, şu ifadelere yer verildi:

''Nükleer programı için Ankara'dan ustaca yararlanan İran'ın Mart 2012'deki ziyareti sırasında Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'nı istiskali, Hükümet tarafından tepkisiz bırakılmıştır. İran, Ermenistan'la işbirliği halindedir. İran ile birlikte Rusya da NATO füze sistemi bağlantılı olarak kurulan tesislerden duyduğu rahatsızlığı sert söylemlerle dile getirmekte, gerekirse bu tesislerin hedef alınacağını ilan etmektedir. Kuzeydeki Kürt yönetimiyle olumlu ilişkiler kurulmasına karşın, Hükümet'in tarafgir Irak siyaseti nedeniyle Bağdat ile ilişkilerimiz bozulmuştur. Türkmenler ve Kerkük ise unutulmuştur. Ermenistan ile protokoller açılımı başarısız olmuş, ilişkilerimiz daha da çıkmaza girmiştir. AB'ye tam üyelik hedefi artık gündemde değildir. İzlenen siyaset, Türkiye'yi Ortadoğu bölgesinde yer alan bir Avrupa ülkesi konumdan çıkartıp, Ortadoğulu bir ülkeye dönüştürmüştür. Güney Kıbrıs Rum yönetiminin, Doğu Akdeniz'deki doğalgaz kaynaklarına el koymasına karşı Hükümet etkisiz kalmaktadır. Ege'de çatışma potansiyeli sürmektedir. ABD ile eşitliğe ve ortak değerlere dayalı sağlıklı bir ilişki kurmak yerine Hükümet bölgede ABD çizgisine bağımlı politikalar izleyerek Türkiye'nin konumunu zayıflatmaktadır.

'Yurtta sulh, cihanda sulh' ilkesine aykırı sonuçlar veren ilkesiz, tutarsız ve hayalci varsayımlara dayanan yaklaşımlarıyla, ülkemizin güvenliğini tehlikeye atan ve ülkemizin çıkarlarına zarar veren başarısızlıklarının siyasi sorumlusu olarak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu hakkında gensoru açılmasını arz ederiz.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...