'CHP dedeme işkence yaptı' tansiyonu yükseltti

Ergenekon sanıklarının tutulduğu Silivri Cezaevi'ne ilişkin rapor Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nda tartışma yarattı. AK Parti'li Ocaktan'ın "CHP dedeme işkence yaptı" sözleri komisyonda tansiyonu yükseltti.

NTV Haber 09.04.2009 - 14:38

'CHP dedeme işkence yaptı' tansiyonu yükseltti

Meclis İnsan Hakları Komisyonu Üyeleri, Ergenekon tutuklularının kaldığı Silivri Cezaevi'nde yaptıkları incelemenin sonuçlarını rapor haline getirdi.

Ergenekon tutuklularının kamerayla izlenmesine tepki gösteren CHP'li Malik Ecder Özdemir, raporun objektiflikten uzak olduğunu savundu ve rapora şerh koydu.

Özdemir, "24 saat kamera kaydı yasal değil, 24 saat yattıkları yer, tuvaletlere giriş çıkışı... Tuvalet ve banyoya çıplak girebilirler, kimlere servis edileceği kuşkulu" dedi.

CHP'li Özdemir'in hedefinde Ergenekon savcısı Zekeriya Öz de vardı. Özdemir, "Savcı Öz, 1300 yıl önce yaşanmış Kerbela vakasını da iddianameye koysun ve Hazreti Hüseyin'in katilini bulsun bari" diye konuştu.

Özdemir, eleştirilerini komisyon toplantısının basına kapalı bölümünde de sürdürdü.

AK Parti'li Mehmet Ocaktan'ın "CHP dedeme işkence yaptı" sözleri ise komisyonda gerginliği artırdı. Komisyon Başkanı Zafer Üskül, toplantıya 10 dakika ara vermek zorunda kaldı.

CHP'li Ahmet Ersin ile başkan Zafer Üskül arasında da tartışma yaşandı.

Ersin, Ergenekon davasında tutukluluk sürelerinin uzun olmasına dikkat çekerek, komisyonun bu konularda duyarlı olmasını istedi. Üskül'ün bu eleştirilere karşı çıkması üzerine Ersin, "Bu komisyonun en büyük talihsizliği sizin başkan olmanız" dedi.

Zafer Üskül, CHP'lilerin eleştirilerine toplantı sonrası yanıt verdi:

"Tutukluluk süresinin uzun bulunması, iddianamenin hazırlanmamış olması, bizim komisyonmuzun görev alanı dışındadır."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...