CHP, Ekinci cinayetinin araştırılmasını istedi

Ana muhalefet, 19 yıl önce öldürülen Ankara Barosu avukatı Yusuf Ekinci ile ilgili dosyanın zaman aşımına uğramadan önce incelenmesi için Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Anadolu Ajansı 13.01.2014 - 11:22

CHP, Ekinci cinayetinin araştırılmasını istedi

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığı'na sunulan önergenin gerekçesinde, Ankara Barosu avukatlarından Yusuf Ekinci'nin, 19 yıl önce, 24 Şubat 1994 tarihinde, "bir infaz timi tarafından" Ankara Gölbaşı'nda katledildiği belirtildi.

Ekinci cinayetinin aydınlatılması konusunda dönemin hükümet ve devlet yetkililerinin hiçbir somut adım atmadığı savunulan gerekçede, şunlar kaydedildi:

"Cinayetin sorumluları konusunda elle tutulur bir gelişme yaşanmaması üzerine Ekinci ailesi davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşımış, mahkeme, ortaya konan somut delillere dayanarak cinayetin aydınlatılması için yetkililerin etkin bir soruşturma yapmadıklarına hükmetmiş ve Türkiye Cumhuriyeti'ni mahkum etmiştir. Buna karşın faillerin ortaya çıkarılması konusunda etkin bir soruşturma yürütülmemiştir.

Yaşam hakkı temel insan haklarının başında gelir. Devlet olmanın ilk koşulu da vatandaşların can ve mal güvenliğini korumaktır. Oysa 90'lı yıllarda devlet adına on binlerce Kürt kökenli vatandaşın katledildiği ve faili meçhul cinayet diyerek takipsiz bırakıldığı herkesçe biliniyor. Yusuf Ekinci cinayeti gibi tesadüfen gün ışığına çıkan kimi davaların zaman aşımı kapsamına sokularak ortadan kaldırıldığı da kamuoyunun malumudur."

Önergede, Yusuf Ekinci cinayetinin, dosya zaman aşımına girmeden ivedilikle incelenmesi için Meclis Araştırması açılması talep edildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...