Kılıçdaroğlu: CHP fakir fukaranın partisidir

Trabzon mitinginde konuşan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, "Bize diyorlar ya 'CHP elitlerin, zenginlerin partisidir. CHP şöyledir, böyledir'. CHP Anadolu'nun partisidir. CHP fakir fukaranın partisidir. CHP ezilenin, CHP onurlu insanların partisidir" dedi.

Anadolu Ajansı 21.05.2015 - 17:24

Kılıçdaroğlu: CHP fakir fukaranın partisidir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Atatürk Alanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, bugün "Yüzyılın Projesi"ni açıkladıklarını belirterek, "Bizim projemiz, ülke nasıl büyüyecek, işsizlik nasıl azalacak. Türkiye hem bölgesinin hem dünyanın en güçlü ülkesi haline nasıl gelecektir bunu anlattık. Bu projemizin en önemli ayaklarından birisi de Karadeniz'de Trabzon ve Samsun" dedi.

CHP iktidarında aç ve açıkta kimseyi bırakmayacaklarını anlatan Kılıçdaroğlu, CHP iktidarında hiçbir ailenin "ben yoksulum" demeyeceğini kaydetti.

Kılıçdaroğlu, iktidarlarında asgari ücretin nasıl bin 500 lira olacağını herkesin göreceğini vurgulayarak, "Türkiye nasıl şaha kalkar göreceksiniz. Sizin için çalışıp mücadele edeceğim" sözünü verdi.

Trabzon'un, Karadenizin ve ülkenin en önemli kentlerinden biri olarak nitelendiren Kemal Kılıçdaroğlu, kentin hak ettiği yeri ve büyümeyi sağlayamayarak göç verdiğini, Trabzon'u bölgenin en işlevsel kentlerinden biri haline getireceklerinivurguladı.

"Trabzon" denince Trabzonspor'u da anmak gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, bir futbol kulübünün yaşadığı en büyük sorunlardan birinin mali sorun olduğuna işaret ederek, "Bir futbol kulübünün yaşaması için sağlam bir gelire ihtiyacı vardır. Dolgu alanında güzel bir stat yapılıyor. Yapanlardan Allah razı olsun. Hiç itirazımız yok, doğruya doğru, eğriye eğri. O alanın yönetimini biz Trabzonspor'a vereceğiz. Gelirini alacak futbolu yaşatacak Anadolu'da" diye konuştu.

Fındık ve çay konusuna da değinen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Fındık konusunda Karadeniz dünyanın bir numarası ama bir sorunumuz var, fındık fiyatını Türkiye belirleyemiyor, Almanya'da, Hollanda'daki bir avuç insan belirliyor. Buradaki alın terini onlara peşkeş çekerler. Benim sözüm söz, ilk iki yıl içinde dünya fındık borsasını Karadeniz'de kuracağız. Fındığın fiyatını Karadenizli belirleyecek. Çayın ne kadar önemli olduğunu biliyorum. ÇAYKUR özelleştirilmeyecek. Nerede kaçak çay bulursak tamamını imha edeceğiz. Her yerde bizim çayımız kullanılacak. Birinci sürgünde 400 kilogram, ikinci sürgünde 400 kilogram, üçüncü sürgünde 350 kilogram alım garantisi vereceğiz. Rize'ye sözüm söz."

"BÜYÜMEDEN HERKES NASİBİNİ ALACAK"

Kılıçdaroğlu, bu ülkede herkesin kazanacağını, siyasetçi değil, vatandaşın zenginleşeceği vaadinde bulunarak, Türkiye'nin zengin bir ülke olduğunu, ancak kaynağın hakça ve adaletçe bölüşülmediğini ifade etti.

2002 yılında Türkiye nüfusunun yüzde 1'inin, toplam servetin yüzde 39'una sahip olduğunu anlatan Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Yıl 2014, Türkiye nüfusunun yüzde 1'i toplam servetin yüzde 54'ine sahip. Kim zenginleşmiş, bir avuç insan zenginleşmiş. Gelir bir avuç insana gitmiş, böylece kim kaybediyor, işçi, emekli, esnaf, memur kaybediyor. İşsizlik artıyor ve Türkiye rayına oturmuyor. Biz ne diyoruz, refahı tabana yayacağız diyoruz. Bu, büyümeden herkes nasibini alacak demektir. Emekli, emekli oldu diye onu gözden mi çıkaracağız. Emekliye bizim minnet borcumuz. Onlar yıllar yılı çalıştılar, emek harcadılar, vergi ödediler, sigorta primi ödediler. Ankara'daki beyler bir kanun çıkardılar, dediler ki emekliye refahtan pay verilmez. Neredeyse emekli ikinci sınıf yurttaş sayıldı. Ben ne diyorum, ben sizden birisiyim."

"BU DÜZENİ DEĞİŞTİRECEĞİZ, HALKÇA BİR DÜZEN GETİRECEĞİZ"

7 kardeşli bir aileden geldiğini, okuyarak en zor sınavlardan geçerek, devletin en önemli noktalarında görev aldığını aktaran Kemal Kılıçdaroğlu, tüm bunları Cumhuriyete borçlu olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Bunu ben şehitlerimize, gazilerimize borçluyum. Cumhuriyetimizi kurdular. Anadolu'nun kuş uçmaz, kervan geçmez bir köyünde doğan bir kişi, bugün siyasette, CHP'nin genel başkanı. Bize diyorlar ya 'CHP elitlerin, zenginlerin partisidir, CHP şöyledir, böyledir' CHP Anadolu'nun partisidir. CHP fakir fukaranın partisidir, CHP ezilenin, CHP onurlu insanların partisidir. Ben siyasete atıldığım gün mal varlığımı internet sitesine koydum. Her kuruş benim alın terimin karşılığıdır. İnsan servetinden utanmaz, sıkılmaz. Yeter ki alın terinin karşılığı olsun."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tüm vatandaşların zengin olmasını istediğini ifade ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ama bizim ülkemizde vatandaş fakirleşir, siyasetçi zenginleşir. O nedenle bu tabloyu tersine çevireceğiz. Sözüm söz. Halk, millet zenginleşecek. Sİyasetçi, her kuruşun hesabını verecek. Ben bunu yapmak için yola çıktım. En büyük güvencem sizsiniz. Soyuldunuz, çocuklarınız KPSS'ye girdi, dünyanın parasını verdiniz, bekliyorsunuz ne zaman çocuğunuz devlet memuru olacak. Ankara'dakilerin çocukları ise hiçbir sınava girmeden tepeden devlet memuru oldu. Bunu içinize sindirebiliyor musunuz Bu düzeni değiştireceğiz, halkça bir düzen getireceğiz. Rahmetli Ecevit'in dediği gibi 'ne ezen ne ezilen insanca hakça bir düzen' Evet bunu getireceğiz."

Sayfa Yükleniyor...