NTV

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Ülkede istikrar mı kaldı?

Türkiye

Artvin’de konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin iktidara gelmesi durumunda istikrarın bozulacağı iddialarına tepki gösterdi. "Ülkede istikrar mı?" kaldı diye soran Kılıçdaroğlu, “İstikrar ve huzuru yeniden sağlayacağız” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Artvin'de düzenlediği mitingde konuştu.

İktidarı eleştiren Kılıçdaroğlu, ''13 yılda Türkiye’nin hangi sorununu çözdünüz? Diyorlar ki 'CHP iktidara gelirse istikrar bozulur...' Ülkede istikrar mı kaldı? CHP istikrar ve huzuru yeniden sağlayacak. Refahı topluma, tabana yayacağız'' dedi.

"Altını çiziyorum. Hiçbir ayrım yapmıyorum. Çünkü ben diğer politikacılar gibi değilim. Bu ülkede aynı havayı soluyorsak her vatandaşımı seviyorum. Her vatandaşımıza hizmet edeceğim. Artvin'den söylüyorum. Türkiye duysun" ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, alanda bulunan bir kişinin "yandık" diye bağırması üzerine, şöyle devam etti:

"Bir vatandaşımız 'yandık' diyor. Ben de biliyorum yandığınızı. Sandığa giderken baştan, sizden bir söz istiyorum. Sandığa giderken CHP'ye oy vermemiş bir vatandaşımızı beraber götürelim. Ona deyin; 'gel kardeşim beraber sandığa gidelim ki ülkenin yeni bir yönetime, ahlaklı bir yönetime, ahlaklı bir siyasete ihtiyacı var. Ülke çok bunaldı, insanlar gerildi. Gerginlik var siyasette, gerginlik var sokakta, gerginlik var tarlada, fabrikada gerginlik var. Gel beraber gidelim sandığa. 'Yaşanacak Türkiye' sözü verdiler beraber gidelim oyumuzu bu kez altı oka 'evet' mührünü vuralım."

"YENİ BİR SAYFA, GÜZEL BİR SAYFA AÇACAĞIZ"

Kılıçdaroğlu, iktidara 13 yıldır kredi açtıklarını, bu sürenin sonunda 6 milyon 200 bin işsizin bulunduğunu söyledi.

Türkiye'de 17 milyon yoksulun olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, "Sormayacak mısınız arkadaş; '13 yıldır yönetiyorsun, sen köşeyi döndün, yandaşların köşeyi döndü, çoluk çocuk köşeyi döndünüz. Ya sen bu vatandaşı hiç düşünmedin mi ' diye sormayacak mısınız Vatandaşımıza söyleyin, yeniden başlayacağız, yeni bir sayfa, güzel bir sayfa açacağız. Onurlu bir sayfa açacağız, geleceğimiz, ülkemiz, çocuklarımız, torunlarımız için güzel bir sayfa açacağız" şeklinde konuştu.

Artvin'den ortalama bin 200 hastanın tedavi için Erzurum ve Trabzon'a gönderildiğini ileri süren Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Sormayacak mısınız, 13 yıldır iktidarsın kardeşim 'sağlıkta devrim yaptım' diyorsun. Bin 200 kişi Artvin'in dışına tedaviye gönderiliyor. Artvin il değil mi, buradakiler insan değil mi, burada hastane yok mu, neden doktor gelmiyor, neden tedavi etmiyor Beyler Ankara'da oturuyor, size ahkam kesiyor. Size gelince 'yok' diyorlar. Bu kez Artvinliler, 'siz de madem sen bize yok diyorsun biz de sana yok diyoruz biz de sana oy vermeyeceğiz' diyeceksiniz."

"ADALET, SOYLU KAVRAMDIR"

Kılıçdaroğlu, CHP iktidarında adaleti sağlayacaklarını dile getirerek, Deniz Feneri e.V. bağlantılı davada verilen karara değindi. Bazı ilçelerdeki adliyelerin kapatıldığını anlatan Kılıçdaroğlu, adaletin çok önemli olduğuna işaret etti.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "adalet kutup yıldızı gibidir" sözüne atıf yaparak, şöyle devam etti:

"Kutup yıldızının özelliği sabit, yerinde durur. Bütün kainat onun etrafında döner. Adalet böyle soylu kavramdır, sıkıştığımız zaman, hak aramak istediğimiz zaman, adalete başvururuz. Siz Ardanuç'ta Adalet Sarayı'nı kapatırsanız peki oradaki vatandaş nereye gidecek Adaleti, insanın olduğu her yere götürmemiz lazım. Eğer ülkede adalet yoksa orada insanlar huzurlu olmaz, mutlu olmaz. Adalet aynı zamanda bütün inançların ortak paydasıdır. Bütün inançlarda adalet ortak paydadır. Bizde de adalet önemli. Ne deriz Hz. Ömer'in adaleti deriz. 'Dicle kenarında iki koyun kaybolursa onun sorumlusu benim' diyor. Bırakın Dicle kenarında kaybolan iki koyunu. Deniz Feneri felaketini biliyorsunuz değil mi Binlerce kişinin nasıl soyulduğunu biliyorsunuz. Ne diyordu Almanya'daki hakim, 'asıl failler Türkiye'dedir.' Şimdi asıl failler bu ülkenin cumhurbaşkanın uçağında yer alıyor. Bu ayıbı taşıyamıyoruz, yakışmıyor Türkiye'ye, yakışmıyor siyasetimize, yakışmıyor inancımıza."

Adaletin "son sığınak" olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Adalet son sığınağımız, son kalemiz, son başvuracağımız yerdir. Adalet arayacağız. Adaleti sağlamazsanız nereye gideceğiz, yer altında mafyaya mı başvuracağız " dedi.

ETİKETLER