CHP: Gensoru oylamayı engellemek için değil

CHP Grup Başkanvekili Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan hakkında verdikleri gensoru önergesinin, Anayasa oylamalarını engellemeye yönelik olmadığını belirtti.

Anadolu Ajansı 22.04.2010 - 13:11

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, ''Mercedes-Benz Türk'', Delpa-Pine'' ve ''Simens'' firmalarının ''Türkiye'de de rüşvet verdiği iddialarına ilişkin ilişkin gerekli soruşturmayı açmadığı'' gerekçesiyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında verdikleri gensoru önergesi konusunda basın toplantısı düzenledi. Kılıçdaroğlu, AK Parti Hükümeti ile birlikte Türkiye'nin yolsuzluklar ülkesi halini aldığını ileri sürdü.

Hükümeti ile birlikte Türkiye'nin yolsuzluklar ülkesi halini aldığını ileri sürdü.

''Yolsuzlukların üzerine gitmek yerine, yolsuzluk yapanların sırtlarının sıvandığını, korunduğunu'' iddia eden Kılıçdaroğlu, ''O kadar ki yolsuzlukları kapatmak için AKP milletvekilleri yargıya yazıyla müdahale etmeyi bile kendilerinde hak görmeye başladılar. Hüsnü Ordu olayı bunun en tipik örneğidir'' dedi.

Kılıçdaroğlu, ''bu gensoruların Anayasa görüşmelerini engellemek için verilip verilmediğine'' ilişkin soru üzerine, ''böyle bir niyetlerinin olmadığını, Başbakan Erdoğan hakkında verilen önergesinin konusunun çok önemli olduğunu'' söyledi. Kılıçdaroğlu, AK Parti'nin bu gensoruyu büyük bir olasılıkla Anayasanın 2. tur oylaması öncesinde gündeme alacağını ifade etti. Kılıçdaroğlu, ''Anayasa oylamalarını engelleme gibi bir düşünceyle verilmiş bir gensoru değil. Çünkü, bu olay son derece ciddi ve Türkiye'nin saygınlığıyla paralel düşünülmesi gereken bir olay'' diye konuştu.

‘AB İLERLEME RAPORLARINDA VAR’
Kılıçdaroğlu, bugüne kadar yayınlanan tüm AB İlerleme Raporlarında Türkiye'deki yolsuzluklara dikkat çekildiğini, ancak iktidarın bu raporlara da kayıtsız kaldığını savundu.

CHP'li Kılıçdaroğlu, ''Türkiye'de rüşvet dağıttığı kanıtlanan yabancı firmalardan üçünü bildiklerini, bunların Mercedes marka otobüsleri üreten Alman Daimler firması, enerji, sağlık ve iletişim konularında üretim yapan Alman Siemens firması ile tohumculuk alanında çalışan Amerikan Delta-Pine firması olduğunu'' söyledi.

Kılıçdaroğlu, kendileri aleyhinde olan her olaya Başbakan ve kadrosunun tepki gösterdiğini ileri sürerek, Türkiye'de dağıtılan rüşvetle ilgili olarak niçin tepki verilmediğini sordu.

''Başbakan Erdoğan'ın bu iddialarla ilgili kayıtsız kaldığını, o nedenle bunun TBMM'de görüşülmesi gerektiği'' görüşünü dile getiren Kılıçdaroğlu, ''Bu gensoru, sıradan rutin bir gensoru diyorsa Sayın Başbakan veya onun kadroları bilmelidir ki AKP rüşvetçileri koruyordur. AKP rüşveti paylaşıyordur kanısı artık toplumun belleğine yerleşmiş olur. O nedenle Sayın Başbakan'ın parlamentoda çıkıp biz rüşvete karşıyız, rüşvet alanları yakında ortaya çıkartacağız. Sorgulamasını yapacağız demesini bekliyoruz'' diye konuştu.

‘BELGELER İSTENMELİ’
''Rüşvetin belgesi var mı?'' sorusu üzerine de Kılıçdaroğlu, davaların görüldüğü diğer ülkelerdeki mahkeme kararlarının bulunduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, ''Türkiye Cumhuriyeti'nin yapması gereken, adli yardımlaşma çerçevesinde, o belgeleri istemektir. Onu da sorucağız, o belgeler istendi mi istenmedi mi?'' ifadelerini kullandı.

''Yeni gensoru önergeleri olabilir mi?'' şeklindeki soru üzerine de Kılıçdaroğlu, ''Yolsuzluklar konusunda, yargı kararlarının uygulanmaması konusunda, grup olarak değerlendirmelerimizi yapacağız. Gerekirse yeni gensorular verilebilir'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...