CHP Hakkari'de!

CHP yıllar sonra Hakkari’de... BDP'lilerin de dinlediği Kemal Kılıçdaroğlu, yerel yönetimler için özerkliği savundu, KCK davasını eleştirdi, BDP’li belediyeyi ziyaret etti.

23.05.2011 - 19:29

CHP Hakkari'de!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Van mitinginin ardından helikopterle Hakkari’ye gitti ve beklenenin üstünde bir ilgiyle karşılaştı.

Yıllar sonra Hakkari'de miting düzenleyen CHP’de, Kılıçdaroğlu’nun ilk adresi, BDP'li belediye başkanı Fadıl Bedirhanoğlu oldu.

Kemal Kılıçdaroğu, bu sürpriz ziyaretin ardından miting meydanına yürüyerek giderken, güvenliğin üst düzeyde tutulduğu bu yolculukta sokakların en çok şikayet ettiği konu ‘sabaha karşı yapılan ev baskınları'ydı. CHP lideri de, bunun üzerine Hakkari Başsavcısı Mehmet Kaya'yı ziyaret etti.

Konuyla ilgili, "Yurttaşların evine baskın yapıldığı bilgisi geldi, ayrıntıları bilmiyorum. Ama bir vatandaşın evine sabaha karşı yapılan baskın doğru değil” diyen Kılıçdaroğlu, mitingde yaptığı konuşmada da, güçlü yerel yönetimler için özerklik mesajı verdi, KCK tutuklamalarını eleştirdi.

Hakkari sokaklarında 'ev baskınları' şikayeti alan Kılıçdaroğlu, Başsavcı Mehmet Kaya'ya gitti. Hakkari sokaklarında 'ev baskınları' şikayeti alan Kılıçdaroğlu, Başsavcı Mehmet Kaya'ya gitti.


"YEREL YÖNETİMLERE ÖZERKLİK"
Kılıçdaroğlu, ilk kez Avrupa yerel yönetimler şartını kastederek ‘yerel yönetimlere özerklik’ ifadesini kullandı: “Yerel yönetimlere özerklik şartını aynen kabul edeceğiz. Yerel yönetimler güçlü olacak. Boşaltılan köyler var. Zararını son kuruşuna kadar ödemek konusu da programımızda var. Hakkari’de bizim İzmir de bizim. Hepimiz yurtseveriz, hepimiz ülkemizi seviyoruz.”

KCK'YA ELEŞTİRİ
Belediye başkanlarının tutuklanmasını eleştiren Kılıçdaroğlu, “Gidip başkanın evini basacaksın, kelepçeleyeceksin sonra da bunlar demokrasi diyeceksin. Yok böyle bir şey” şeklinde konuştu.

BDP'LİLER DE DİNLEDİ
CHP Genel Başkanı, miting sonrası bir gazetecinin, ''BDP’nin tabanı olarak kabul edilecek kitle de sizi dinledi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?'' yönündeki sorusuna da şu yanıtı verdi:

''Onlar özellikle polis barikatlarının dışında ağırlıklı olarak duruyorlardı. Onlar da dinleyecekler. Sonuçta Cumhuriyet Halk Partisinin özgürlük ve demokrasi konusundaki görüşleri nedir, amaçları nedir? Onu öğrenecekler.

Yüzde 10 seçim barajının, anadil yasağının kaldırılması gibi temel konularda CHP'nin görüşünü öğrenmek onların da merak ettiği konulardı. Dinlediler. Dolayısıyla asıl onların değerlendirmesi nedir onu bilemiyorum. Biz Cumhuriyet Halk Partisine, milletvekiline oy istedik. Milletvekilimiz de çıkarsa bundan son derece mutlu olacağız.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...