CHP: Halkın iradesine darbe, sessiz kalmayız

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Balbay ve Haberal'la ilgili kararı değerlendirdi. İktidarı ve onun

23.06.2011 - 15:47

CHP: Halkın iradesine darbe, sessiz kalmayız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ergenekon tutuklusu milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal’ın tahliye taleplerine mahkemeden çıkan ret kararını değerlendirdi.

Milletvekili seçilme sürecini hatırlatan ve tüm yasal işlemlerin ardından, halkın oylarıyla vekilleri Meclis’e gönderdiğini belirten Kılıçdaroğlu, Balbay ve Haberal’ın hiçbir mahkumiyet kararı olmadığını belirtti.

İki ismin milletvekili seçilmelerinde hiçbir engel olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, isimlerinin de Resmi Gazete’de yayımlandığını ifade ederek, "Halkın iradesine saygı gösterecekesiniz, bu yargı kararı halkın iradesine vurulan bir darbedir. Parlamento çatısı altında mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

CHP lideri şunları söyledi:
— "Deniyor ki, ‘belgeler toparlanamadı ve serbest bırakmıyoruz’ 3 yıldır delilleri toplamak için CHP mi görevliydi? Evrensel hukuk kurallarının geçerli olduğu hangi ülkede 3 yıldır insanlar içeride olacak ve deliller toplanamadı denilecek; ya 20 yıl olsa ne olacak...

— Cumburbaşkanı Abdullah Gül, TBMM açılışında açıkça tutukluluk sürelerinin bu kadar uzamasının kendisini de rahatsız ettiğini söyledi. Bu arkadaşlar dokunulmazlık istemiyor, 'bizi yargılamayın' demiyorlar, dokunulmazlığın arkasına saklanılmıyor...

— Siz bu arkadaşların parlamentoya gelmelerine, yemin etmelerine engel koyarsanız, halkın iradesine yok sayarsınız. Hani en büyük güç halktı. Halkın iradesine saygı göstereceksiniz, bu yargı kararı halkın iradesine vurulan bir darbedir.

— Sukunetle itirazın sonucunu bekleyeceğiz. Umuyoruz ki evrensel hukuk galip gelir ve bu ülkede yargıçlar da var diyebileceğimiz bir ortam oluşur. Umarız, 'yargı aracılığıyla ben politikayı nasıl dizayn ederim' şeklinde yola çıkanların ayıplanacağı bir karar ortaya çıkar.

"DEMOKRASİ BU KADAR UCUZLAMADI"
— Milletvekilini seçeceksiniz, birileri evrensel hukuku, halkın iradesine hiçe sayarak böyle karar aldım diyecek. Bu ülkede demokrasi bu kadar ucuzlamadı.

— Hukukun üstünlüğünü bir kanarıya bırakıp birilerinin üstünlüğü için yargı kararı alınacak ve buna sessiz kalınacak; böyle şey olmaz.

— Bu kararla demokrasi yara almıştır. Bizim görevimiz demokrasiyi yüceltmek, derinleştirmek, halkın iradesine saygı duyulan demokratik düzeni bu ülkeye getirmektir. 3 kişinin 2 kişinin iradesini kalkıp halkın iradesi üzerine tesis etmek demokrasi değildir.

"NETİCE ALANA KADAR MÜCADELE"
— Demokrasiye, özgürlüğe ve halkın iradesine indirilen bu darbe karşısında asla sessiz kalmayacağız. Parlamento çatısı altında netice alana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.

— Yargı, demokrasiyi güçlendirmek için vardır; askıya almak için değil. Siyasi otoritenin beklentileri doğrultusunda karar verilecek ve bunun karşısında CHP sessiz kalacak; buna izin veremeyiz. Her yerde her ortamda haklarımızı sonuna kadar savunacağız.

"PARLAMENTOYA GELECEKLER VE KONUŞACAKLAR"
— Arkadaşlarımız parlamentoya gelecek, yemin ederek görevlerine başlayacaktır. Onlar Türkiye’nin milletvekilleridir. Onları hapiste tutmak kimsenin kabul etmeyeceği bir sistemi Türkiye’ye getirmek demektir. Arkadaşlarımız parlamentoya gelerek özgürce düşüncelerini ifade edecekler."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...