CHP: İktidar odaklı terör dalgası

CHP'den bu sabah başlayan Ergenekon operasyonuna sert tepki geldi. Onur Öymen hükümetin yargıya müdahale ettiğini belirtirken, Yılmaz Ateş demokrasiye yakışmayan çirkin olaylar yaşandığını söyledi.

13.04.2009 - 09:45

CHP: İktidar odaklı terör dalgası

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Ergenekon soruşturmasında gerçekleştirilen son operasyona tepki gösterdi.


Öymen şunları söyledi:

"Başbakan'ın bu davanın savcısı olduğunu söylediği zamandan itibaren bu noktaya gelindi. Hükümet yargıdan elini çekmelidir.

Demokrasi sadece seçim yapılması demek değildir. Meclis kararlarını bile denetleyen yargıdır. Siz yargıyı yönlendirmeye kalkarsanız demokrasiden bahsedilemez. Karanlık dönemden geçiliyor.

Yargıyı ve basını denetim altına almak istiyor hükümet. Seçim yenilgisinden sonra eleştiriye tahammülsüzlük sürüyor.

Bu davanın altında haham mı, gazateci mi olduğu belli olmayan bir kişinin işkence altında verdiği ifadeler yatıyor. Böyle bir hukuk anlayışı var mı? Eski AİHM yargıcı Rıza Türmen bu şekilde alınan ifadelerin geçerli olmadığını söyledi. Böylece durmak yok yola devam diyorsunuz.

Bu yolculuk hükümeti demokrasi dışına götürür. Böyle demokrasi dışına giden yönetimlerin sonu kendileri için de dünya için de kötü olmuştur. Bu demokrasi ve hukuk tahammülsüzlüğünden vazgeçilmelidir. Haberal gibi insanların bu noktalara getirilmesi vicdanları sızlatmaktadır.

Siz bu kodar saygınlık kazanmış insanları terör zanrlısı yapıyorsunuz. Denktaş'ı da öyle. Türkiye'yi nereye götürüyorsunuz? Demokrasiye de hukuka da herkesin ihtiyacı olur. Sizin tahrip ettiğiniz hukuk yarın size de lazım olur."

YILMAZ ATEŞ: DEMOKRASİYE YAKIŞMIYOR
CHP milletvekili Yılmaz Ateş ise operasyonu şu sözlerle değerlendirdi:

"Türkiye bu sabaha üzücü bir olayla uyandı. Türkiye'de demokrasiye yakışmayan çirkin olaylar meydana gelmektedir. Sayın Haberal, Sayın Saylan dünya çapında biliminsanları.

Bu tablo demokrasi açısından hoş bir durum değildir. Dünyanın hiçbir yerinde ucu açık bir iddianame yoktur. Ne ile suçlandıklarını bilmeyen birçok isim var hala.

Operasyon iktidar odaklı bir terör dalgasıdır."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...