'CHP iktidarında analar ağlamayacak'

CHP lideri Kılıçdaroğlu ile MHP lideri Bahçeli'den annelere özel mesaj...

08.05.2011 - 12:31

'CHP iktidarında analar ağlamayacak'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin iktidarında ''anaların ağlamayacağını'' belirtti.        

Kılıçdaroğlu'nun Anneler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı:

''Sevgili anneler bugün sizin gününüz. Ben Kemal Kılıçdaroğlu, Anneler Günü'nde söz veriyorum; CHP iktidarında 2.5 aylık Kübra bebek gibi hiçbir çocuk, annesinin kucağında açlıktan ölmeyecek. Hiçbir anne 'çocuklarıma kahvaltı hazırlayamadım, sofrada ekmek yok' diye intihar etmeyecek, hiçbir çocuk çöplükten kağıt toplarken çöp kamyonu altında kalıp anasının yüreğine ateş düşürmeyecek. Analar, bacılar hesaplarına yatırılacak 600 lira ile alışverişlerini yapacak, evlerine huzur ve mutluluk gelecek. Hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Bize göre anaların gözyaşı kutsaldır ve o gözyaşlarının rengi yoktur, CHP iktidarında analar ağlamayacaktır.        

Bu duygu ve düşüncelerle bütün anneleri saygıyla, sevgiyle selamlıyor, yuvanız mutlu, huzurlu ve bereketli olsun diyorum.''

MHP GENEL BAŞKANI BAHÇELİ:
''BİNBİR EMEKLE BİZLERİ BÜYÜTEN ANNELERİMİZİN ANNELER GÜNÜ'NÜ CANI GÖNÜLDEN KUTLUYORUM''
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bütün annelerin Anneler Günü'nü canı gönülden kutladığını bildirdi.        

Bahçeli, ''Anneler Günü'' dolayısıyla yayımladığı mesajda, sevginin, fedakarlığın, bağlılığın eşsiz temsilcileri olan annelerin hatırladığı özel bir günün içinden geçildiğini belirtti.        

Çocuklarını aylarca bedenlerinde taşıyan, karşılıksız sevgileriyle büyüten, hayatın her aşamasında dua ve desteklerini esirgemeyen annelerin haklarının ödenmesinin mümkün olmadığını ifade eden Bahçeli, şunları kaydetti:        

''Çocuklarını yetiştirirken her türlü zorluğa göğüs geren, her çilenin üstesinden gelen, her güçlüğü yenen, sabır ve metanetle yıllara meydan okuyan annelerimiz, millet olarak en büyük değerlerimizdir. Hiç karşılık beklemeden vermenin, şefkatin, bağışlamanın, hoşgörünün ve eşsiz sahiplenişin en mümtaz simaları şüphesiz annelerdir. Milletimizin gelecekte var olabilmesi, nesillerin sağlıklı, şuurlu ve milli bir zihniyetle meselelere odaklanmaları öncelikle ailelerinden alacakları eğitime ve terbiyeye bağlı olacaktır.        

Bu itibarla, annelerimiz geleceğin hazırlayıcısı ve güzide mimarlarıdır. Akılla duygunun, heyecanla sağduyunun, yılgınlıkla azmin arasında yaşanacak çatışma ve ikilemler, öncelikle annelerimizin yol gösterici ve hikmet yüklü nasihatleriyle aşılacaktır. Bunun yanı sıra hem maddi, hem de manevi hayatımızda annelerimizin yeri doldurulamaz önem ve kıymeti bulunmaktadır. Nitekim 'Cennet annelerin ayakları altındadır' kutlu seslenişi bunun en bariz kanıtıdır.

Onlara, yaşadığımız müddetçe en değerli hazinemiz olarak saygıyla ve büyük bir hürmetle yaklaşmamız en öncelikli manevi sorumluluklarımız arasında yer almalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle, yemeyen yediren, giymeyen giydiren, göz nuruyla, binbir emekle bizleri büyüten annelerimizin Anneler Günü'nü canı gönülden kutluyorum. Çocuklarını genç yaşta vatan topraklarına emanet eden muhterem şehit analarına da saygı ve sevgilerimi sunuyor, her zaman yanlarında olduğumuzu bu vesileyle bildirmek istiyorum.''

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÇUBUKÇU:
''YETİŞKİN KADINLARIMIZIN 4 MİLYONU OKUMA-YAZMA BİLMİYOR''       
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, annelerin, bir neslin yetişmesinde önemli mimarlar olduğunu belirterek, ''Bir erkeği yetiştirirseniz, bir kişiyi yetiştirmiş olursunuz ama bir kadını eğitirseniz tüm toplumu eğitmiş olursunuz'' dedi.       

Çubukçu, Anneler Günü'nün çok özel bir gün olduğunu dile getirerek, ''Anneler bir neslin yetişmesinde en önemli mimarlar. Bir erkeği yetiştirirseniz, bir kişiyi yetiştirmiş olursunuz ama bir kadını eğitirseniz tüm toplumu eğitmiş olursunuz'' dedi.        

AK Parti hükümetleri döneminde, en öncelikli konuların başında eğitimin geldiğini ifade eden Çubukçu, sözlerini şöyle sürdürdü:        

''Kız çocuklarımız ve kadınlarımız, yeteri kadar eğitim alamadıkları için çalışma hayatından, kendilerini ifade etmeye kadar birçok alanda geri bırakıldılar. Kendilerini ilerici diye tanımlayan hükümetler geldi, geçti ama kız çocuklarının okula devamı konusunda hiçbir tedbir alınmadı. Kadınlara yönelik her türlü şiddetin, ayrımcılığın önlenmesi konusunda çok büyük mücadeleler verdik. Kız çocuklarının okullaşmasıyla ilgili 'Haydi Kızlar Okula' kampanyası, Başbakanımızın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde 2003 yılında başladı. Sadece ekonomik yönü yok kız çocuklarının okula gönderilmemelerinin. Olumsuz önyargılar, kötü gelenekler diyebileceğimiz kalıp yargılar vardı. Bugün ülkenin ilk kadın milli eğitim bakanı olarak gururla söylüyorum ki, kız çocuklarımız ile erkek çocuklarımız arasındaki eğitime erişimdeki fark, yüzde birin altına düştü. Bu çok büyük bir başarı. Kız ve erkek çocuklarımızın okullaşma oranlarını yüzde 100'e yaklaştırdık, aradaki farkı da kapattık.''
       
''YETİŞKİN KADINLARIMIZIN 4 MİLYONU OKUMA-YAZMA BİLMİYOR''       
Kız çocuklarının okula devamlarının sağlanması için çok sayıda tedbir aldıklarını belirten Çubukçu, ''Bunların en önemlileri de ekonomik nedenlerle çocuklarını okula göndermeyen annelere yapılan eğitim yardımı. Burada da kız çocuklarına pozitif ayrımcılık uyguladık ve daha fazla verdik. Aynı zamanda bu paralar anneye verildi. Bugün elde ettiğimiz başarı gerçekten taktire şayan, ama bu yeterli mi? Hayır, kesinlikle değil. Bugün yetişkin kadınlarımızın yaklaşık 4 milyonu okuma yazma bilmiyor. Bunların da eğitime erişimleri, ileri yaşta da olsalar okuma-yazma öğrenip bir sertifika alıp hayatlarına ilişkin olumlu aşama kaydetmeleri için yine Emine Erdoğan'ın himayesinde başlattığımız, 'Ana-Kız Okuldayız' kampanyasını yürütüyoruz. Bu kampanyada da çok büyük başarılar elde edildi'' diye konuştu.       

Çubukçu, geçen yıl halk eğitim merkezlerinden yararlananların sayısının 2 milyona yaklaştığını anlattı.
      
''BUGÜN YETİŞEN KIZ ÇOCUKLARI''       
''Bugün yetişen kız çocukları, geleceğin çok daha parlak ve aydınlık Türkiyesinin anneleri olacak'' diyen Çubukçu, şunları kaydetti:        

''Sizler de bugünün anneleri olarak onlar için çok büyük fedakarlıklar yapıyorsunuz. AK Parti hükümetleri döneminde, her manada çok büyük gelişmeler oldu. Bir anneyi kaygıya sevk eden, endişelendiren, çocuğunun geleceğiyle ilgili ne tür kaygısı varsa biz bu dertle, dertlendik. Bugün, özürlü çocuğu olan annelere yaptığımız evde bakım yardımı veya kendisi bakamayacak durumdaysa bir kuruma yatırması durumunda, çocuğunun bakım hizmetlerini biz ödüyoruz. Türkiye'de özürlü çocuğu olan anneler adeta hayattan tamamen kopmuş, evden dışarı adım atamayan, 'Ben öldüğüm zaman benim çocuğuma ne olacak' diye taşıdığı o ağır yükü, annelerimizin omuzlarından biz aldık.''        

Şehit ve gazi annesi olmanın karşılığının hiçbir şekilde ödenemeyeceğini dile getiren Çubukçu, özellikle gittiği her şehirde şehit ailelerini ziyaret edip başsağlığı dilemeye çalıştığını belirterek, ''Söylenecek sözün bulunmadığı, teselliye kelimelerin yetmediği nadir konulardan birisidir evladın kaybı ama bir o kadar da şerefli, inanan insanlar için en yüce mertebelerden birisidir şehitlik'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...