CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile görüştü.

Kılıçdaroğlu'nun TBMM'deki makamında gerçekleşen görüşme 35 dakika sürdü.

Görüşmede CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay ve Levent Gök ile HDP Grup Başkanvekilleri İdris Baluken ve Pervin Buldan da yer aldı.

Görüşme sonrası ilk açıklama Engin Altay'dan geldi. Akan kanın durudurulması için görüş alış verişinde bulunulduğunu söyleyen Altay, "Herkesin içinin rahat olmasını isteriz. Türkiye asla ve asla bölünmeyecek" dedi.

SİYASİ PARTİLERE ÇAĞRI

Nereden gelirse gelsin terörün kabul edilemeyeceğini ifade eden Altay, siyasi partileri teröre karşı tavır almaya çağırdı.

"PKK DERHAL SİLAH BIRAKMALI"

Altay, "Elde silahla barış istenmez" diyerek şöyle devam etti:

"Bu barış iradesine yönelmiş bir silahtır. PKK'nın derhal silah bırakarak barış dilini konuşması lazım. Devlet de üzerine düşen görevi yerine getirmelidir. Türkiye'de barış isteyenlerin sesinin duyulması için PKK'nın mutlaka silahları bırakması lazım." 

"ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPACAĞIZ"

Türkiye'nin en kısa sürede barışa kavuşacağını dile getiren Altay, "Türkiye'yi kimse bölmeyecek, bölemeyecektir. CHP olarak Türkiye'de terörün sonlanması ve barışın tesisi için bundan sonraki süreçlerde de üzerimize düşeni fazlasıyla yerine getireceğiz" diye konuştu. 

Altay, görüşmede koalisyondan ziyade Türkiye’de son günlerde yaşanan terör olayları ve barışın nasıl sağlanacağı konusu üzerinde durulduğunu ifade etti.

"DEMİRTAŞ'IN FERYADINI DUYMAYAN KALMADI"

Demirtaş'ın PKK'ya yönelik çabalarını olumlu bulduklarını kaydeden Altay, "HDP'nin ve Sayın Demirtaş'ın son günlerde PKK'ya yönelik çok olumlu karşılanan samimi ve iyi niyetli çabalarını ve feryadını Türkiye'de duymayan kalmadı. Biz de duyduk ve Demirtaş'ın çabalarını olumlu buluyoruz" şeklinde konuştu.

"BÖLÜNME SÖZ KONUSU DEĞİL"

Ardından HDP adına İdris Baluken bir açıklama yaptı. "Dayatılan savaşa karşı hiçbirimiz çaresiz değiliz" ifadesini kullanan Baluken, AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı suçladı ve şunları söyledi:

"Toplumda varolan barış umudunu yürütmeyle ilgili siyaset kurumunun çabası vardır. Çözümsüzlük girdabından çıkılabileceğimizi düşünüyoruz. Savaşın temel nedeni Cumhurbaşkanı ve AKP'nin tek başına iktidar yaklalama arzusudur. 

AKP kendi iktidarı için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın istikbali için ortaya koyduğu savaş zeminini bölünme korkusu üzerinden halklara anlatmaya çalışıyor. Bölünme söz konusu değildir. biz islahların devreden çıkacağı inancımızı sürdürüyoruz." 

"CHP'NİN KARARLI BİR İRADEYE SAHİP OLDUĞUNU GÖRDÜK"

Görüşmede fikir alış verişinde bulunulduğunu belirten Baluken, "Bu görüşlerimizi CHP ile görüştük. Kendilerinin de çok kararlı iradeye sahip olduklarını gördük. Çatışmanın olduğu ortamda siyasetin sözü azalıyor. Bu nedenle silahların susması gerektiğini konuştuk Her iki taraf da ellerini tetikten çekmesi gerekiyor. Operasyonlar durmalı PKK da silahlı eylemlerine son vermeli" diye konuştu.

"TÜRKİYE SAVAŞA MAHKUM DEĞİL"

"Türkiye halkları bu savaşa mecbur ve mahkum değildir" diyen Baluken, "Bizim bu savaşı durduracak gücümüz vardır. AKP'nin bu savaş arayışına karşı bu duruş ortaya çıkarsa önümüzdeki günlerde barışı gündemleştiren toplumsal bir zemin oluşturabiliriz. CHP'nin genel başkanı ve heyetine HDP adına teşekkür ediyorum" değerlendirmesini yaptı.

"AKP-CHP KOALİSYONU PEK ÇOK SORUNU ÇÖZER"

Koalisyon tartışmalarına da değinen Baluken, şunları kaydetti:

"Şu anda yürüyen koalisyon görüşmeleri var. CHP'nin dahil olacağı koalisyon seçeneğinin Türkiye'yi, kutuplaştırma ve çatışma zeminini güçlendirecek yaklaşımlardan çıkarabileceğini düşünüyoruz. Olası bir AKP-CHP koalisyonunun Türkiye'nin geleceği açısından sağlam bir programla birlikte pek çok soruna çözüm getirebileceğini düşünüyoruz. Bu nedenle erken seçimden çok bu koalisyonla ilgili bir çaba içerisinde olunmasının gerektiğini düşünüyoruz. Ama Cumhurbaşkanı erken seçim istiyor ve Başbakanı baskı altında tutuyor."