CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Haziran 2008'de gerçekleştirilen Tarım Kurultayı nedeniyle Şanlıurfa'ya yapılan ziyaret sırasında seçim otobüsü üzerinde başını üst geçide çarparak hayatını kaybeden eski Gençlik Kolları Genel Sekreteri Ersin Çıldır adına Genel Merkez binasında düzenlenen salonun açılışını yaptı.

Açılışta gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, orduya yönelik ''kağıttan kaplan'' sözleri tartışma yaratan Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum'un istifasının Merkez Yönetim Kurulu Toplantısında gündeme gelip gelmeyeceğine ilişkin soru üzerine, ''O defter kapandı, tartışmaları noktaladık'' dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, ''Bunu nasıl anlamamız gerekiyor?'' sorusu üzerine de, ''Zamanla göreceksiniz'' dedi.

Kılıçdaroğlu, Batum'un ''Bir daha orduyu eleştirmem'' şeklindeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine ise, ''Saygı göstereceğiz. Siyaset bir deneyim işidir. O deneyimden de herkes kendi yaşamından dersler çıkaracaktır'' ifadelerini kullandı.

''Daha önce parti içerisindeki görüş farklılıklarını normal karşılamıştınız, bu olayı da o çerçevede mi değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna, ''Türkiye'nin daha önemli, daha büyük sorunları var. O sorunlarla ilgili sorular sorarsanız, yanıtlamaya çalışayım'' dedi.

Kılıçdaroğlu, dünkü grup toplantısında söylediği sözlere Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın verdiği cevapla ilgili soru üzerine, şunları söyledi:

''Bunlar biliyorsunuz, bir gün söylediklerini ertesi gün yalanmayı büyük bir maharetle yapabiliyorlar. 'İyi ki bu orduyla savaşa girmemişiz'den, birkaç subay mı anlaşılıyor ordu sözcüğünden, yoksa ordu sözcüğünden bütün ordu mu anlaşılıyor? Eğer bunu anlama yetenekleri, kapasiteleri yoksa o zaman konuşmasınlar. Önce söyledikleri söze baksınlar, ordu ne anlama gelir. Ölçsünler tartsınlar öyle konuşsunlar. Kaldı ki o sözü eden kişi hakkında hiç kimse 'ya suç duyurusunda bulunalım, orduyu küçümsüyor, orduyu aşağılıyor' diye bir savcı harekete geçmedi, niçin? Sayın Başbakan bu konuda şu ana kadar sesini hiç çıkarmış değil. Siyasette çifte standart olmaz. Hele bir başbakana çifte standart hiç yakışmaz. Sayın Başbakan Sayın Süheyl Batum'la ilgili suç duyurusunda bulunabilir ama aynı hukuk kuralını kendi bakanın için de yapacaksın. Senin orduna hakaret ediyor, ses çıkarıyor musun? Ses çıkarmıyorsun, kılın kıpırdamıyor. Belki memnun oluyorsun. Şimdi de ordunun kahramanlığına soyunmuş, kim inanır ona? Kimse inanmaz.''

Kılıçdaroğlu, Başbakan'ın Süheyl Batum'a yönelik sözlerinin hatırlatılması üzerine ise ''Doğru bulmuyorum. Ama Recep bey için onun ağzına uygun ifadeler. Ama bir başbakana yakışan ifadeler değil'' dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, seçimde oy hedeflerinin sorulması üzerine de yüzde 40 olduğunu bildirdi.

'SADECE BEN ELEŞTİRİRİM' DEMİŞTİ
Kılıçdaroğlu, dün partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı açıklamada “Eleştiriyi ancak CHP Genel Başkanı yapabilir” demişti.

BAŞBAKAN SERT ÇIKMIŞTI
Süheyl Batum’un sözlerine iktidar ve muhalefetten de sert tepki gelmişti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, savcıları göreve çağırarak, “Senin her yerin Anayasa hukukçusu olsa ne yazar” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Süheyl Batum’un açıklamasını "siyasetçi hezeyanı" sözleriyle değerlendirmişti.

BATUM: İSTİFA YOK
Süheyl Batum ise istifa çağrılarıyla ilgili olarak "Başbakan söyledi diye istifa edersek savaşı kaybetmiş oluruz" demişti.