CHP Kurultayı'ndaki kumanya zehirlenmesine soruşturma

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, CHP'nin 36'ncı Olağan Kurultayı'nda partililerin yedikleri kumanyadan zehirlenmelerine ilişkin olayın sorumluları hakkında soruşturma başlatıldı. Kumanyayı dağıttıkları iddia edilen firmalar ise suçlamaları kabul etmedi.

Anadolu Ajansı 06.02.2018 - 16:57 | Son Güncelleme : 06.02.2018 - 17:12

CHP Kurultayı'ndaki kumanya zehirlenmesine soruşturma

CHP'nin 36'ncı Olağan Kurultayı'nın 2'nci gününe katılan çok sayıda partilinin yediği kumanyadan zehirlenmesinin ardından ilgililer hakkında soruşturma açıldı.

Ankara Spor Salonu'nda 4 Şubat'ta yapılan CHP'nin 36'ncı Olağan Kurultayı'nın 2'nci gününde, bazı partililer yedikleri kumanya sonrası kusma ve mide bulantısı yaşamıştı.

Öte yandan CHP Parti Sözcüsü Bülent Tezcan da dün yaptığı açıklamada, partililerin yedikleri kumanyadan zehirlenmelerine ilişkin, "Bu üzücü olayla ilgili sorumlular hakkında partimiz tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulunulmuştur. Sorumluların tespiti ve cezalandırılması için süreci sonuna kadar takip edeceğiz" değerlendirmesinde bulunmuştu.

FİRMALAR SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Konuya ilişkin tartışmalar devam ederken, açıklamada bulunan kurultayda kumanyaları dağıttığı ileri sürülen "Yıldız Yemek" firmasının sahibi, CHP Ankara İl Başkanı Adnan Keskin, iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Kurultayda yüze yakın partilinin zehirlendiğini belirten Keskin, dağıtılan yemeklerin, CHP Genel Merkezi'nin anlaştığı organizasyon firmasınca yaptırıldığını ifade etti.

Zehirlenmeyle ilgili Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı'na gerekli numunelerin verildiğini anlatan Keskin, yemeğin dağıtımını yapan firmanın Sağlık Bakanlığı'nca kapatıldığı yönünde bir duyum aldıklarını aktardı.

Keskin, her iki bakanlığın da tahlil sonuçlarını beklediklerine dikkati çekerek, "Zehirlenme olayından organizasyonu yapan ve yemekleri dağıtan firma sorumludur. Bununla ilgili gerekli kanuni süreç devam ediyor. 'Yemeği dağıtan firmanın Ankara İl Başkanına ait olduğu' yönünde dedikodular yayılıyor. Bizim firmamızın branşı farklıdır ve bu işlere girmez. Yaşanan olay, bana karşı bir siyasi malzeme olarak kullanılıyor. İftiraya maruz kaldım" diye konuştu.

"İNCELEME 1-2 GÜNE AÇIKLANACAK"

Kurultayda zehirlenme olayına yol açan kumanyayı dağıttığı iddia edilen firmalardan "Reva Yemek" de iddiaları kabul etmedi.

"Reva Yemek" yetkilileri, yaptıkları açıklamada, "Kurultayda herhangi bir kumanya dağıtma işlemi yapmadıklarını, iddialarda ismi geçen şirketle isim benzerliklerinin olduğunu" öne sürdü.

Zehirlenmeye ilişkin kesin bulguları ortaya koyacak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı inceleme sonuçlarının, 1-2 güne kadar açıklanmasının beklendiği belirtildi.

"ÇOK ÜZGÜNÜZ"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, kurultaydaki kumanyadan zehirlenme olayı ve firmanın Adnan Keskin'e ait olduğu iddialarına ilişkin, "Onun şirketi olmadığını biliyorum. Tabii çok üzgünüz, yetkililer bu durumu ortaya koyanlar hakkında da yasal takibatı yapacaklardır." dedi.

Torun, zehirlenen tüm vatandaşların taburcu olduğunu bildirdi.

Sayfa Yükleniyor...