NTV

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu: 13 yıldır niye yapmadınız?

ntv.com.tr,Anadolu Ajansı

Türkiye

Asgari ücretin artırılması ve emekliye ikramiye verilmesi konularında AK Parti’nin kendilerini örnek aldığını söyleyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “13 yıldır niye yapmadın, CHP söyledikten sonra mı aklın başına geldi?” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Zonguldak'ın Alaplı ilçesi meydanında düzenlediği mitingde konuşma yaptı.

Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Ortaya çıkan tablo diyor ki tek parti istemiyorum. 'Memlekette diktatör de gerginlik de istemiyorum' diyor vatandaş. 'Oturup kendi aranızda anlaşın hükümeti kurun, doğru dürüst kurun, Türkiye'yi adam gibi yönetin, kavga gürültü ile yönetmeyin, herkesin işi gücü olsun, evlerde huzur, bereket olsun.' Sizin verdiğiniz mesaj buydu.

Oturduk, dediler ki 'koalisyon kuralım.' Madem millet öyle istiyor biz de milletin iradesine saygı göstereceğiz, koalisyon ise koalisyon kuralım. Amaç ne Bölgesinde lider, sözü geçen bir Türkiye, işsizliğin, yoksulluğun olmadığı bir Türkiye, 'Öyle bir Türkiye arzu ediyoruz biz' dedik. Buyrun gelin koalisyon kuralım, olmadı koalisyon kurulamadı. Koalisyonun kurulmasını kim engelledi, siz de biliyorsunuz, ben de biliyorum, kaçak sarayda oturan zat koalisyon kurulmasını engelledi, bunu unutmayın. Bir kişiye yetki veriyorsanız birinci parti yapıyorsanız ve ona hükümeti kurma görevi veriyorsak kendi iradesini başka bir iradenin ipoteğine koymuşsa o bu ülkeyi yönetemez. Yani bir kişi, siyasetçi kendi iradesini kendi gücünü birisine ipotek etmemeli.

Niçin vermediler ya hükümeti CHP kurarsa... Evet biz hükümeti kurardık, adam gibi de yönetirdik. Hiçbir ayrım da yapmazdık, bütün vatandaşlarımızı da oy versin vermesin kucaklardık. Biz bölücü, ayırıcı değiliz, 'bu ondan, şu bundandır' demeyiz. CHP iktidarında 78 milyona aynı gözle bakarız. Eğer bir vatandaşımızın çocuğu işsizse önce şu soruyu sormayacağız, 'senin kimliğin, inancın ne, hangi partiye oy verdin' demeyiz

Asgari ücret bin 500 lira olacak dedik, bizi işverene şikayet ettiler. Dün baktım, asgari ücret bin 300 lira olacak diyor. Olacak, inşallah olacak. Milletin, sizin iradenizle olacak. Eski algılarınızı değiştirin, CHP’ye algınızı değiştirin. CHP sizin için çalışır. ‘CHP proje yönetemez, Türkiye’nin gerçeklerini bilemez’ diyorlardı. Türkiye’nin bütün sorunlarına çözüm üreten tek partiyiz. Ateş düştüğü yakıyor. Gittiğim her şehit cenazesinde anneler ‘Benim oğlum öldü, başka anneler ağlamasın’ diyor.

Ne oldu da 7 Haziran'da sonra ülke kan gölüne döndü, ne oldu? Kim buna yol açtı? Gelip sizden '400 milletvekili verin' dediler, '400 milletvekili vermezseniz ülke felaketlere sürüklenir' dediler. 7 Haziran'da sonra 400 milletvekili çıkmadı, ülke kan gölüne döndü. Sorumlusu bu ülkeyi yönetenlerdir. Açık ve net, dünyanın neresine giderseniz gidin bu işin sorumlusu siyasidir. Bu sorunu ancak Cumhuriyet Halk Partisi çözer. Çünkü, CHP bu ülkenin kurucu partisidir. CHP'nin genlerinde Kuvayımilliye vardır. Herkese aynı gözle bakarız, ayrım yapmayız.

"4 YILLIK YETKİ VERİN ÜLKEYİ AYAĞA KALDIRAYIM"

Hiçkimsenin ötekilereştirilmesini istemeyiz. CHP bütün vatandaşlarını sorununu çözmek zorundadır. Sizden 4 yıl yetki isitiyorum. 4 yıl yetki verin, bu ülkeyi ayağa kaldıracağım. İşsizlik, yolsuzluk belasından kurtaracağım.

Türkiye’nin Ortadoğu’da, Kafkaslar’da, Avrupa’da çıkarları olması lazım. Bizim sanki hiç işsizimiz yok, 2 milyondan fazla Suriyeli geldi. Daha iyi bir hayat için Avrupa’ya gitmek istiyorlar. Hiçbiri S. Arabistan’a, Katar’a gideceğim demiyor. Hukuku, adaleti getireceğiz. Ayrılık, gayrılık yapmayacağız. Dışarıdan kömür geleceğine bizim kömürümüzü çıkaracağız. Kavgadan, gerilimden uzak duruyoruz. Türkiye’nin huzuru için çalışıyoruz.

"PARA YOK DİYORLARDI"

Milletin iradesi başımızın üzerinedir, bir kişinin ağzından çıkan milli irade olamaz. Hükümet kurulsa asgari ücret bin 500 lira olacaktı, 800 bin taşeron işçisi kadroya alınacaktı, emeklilerimiz bayramda ikramiyelerini alacaktı. Para yok diyorlardı, beyannameye koydular. Onlar da biliyor ki para var.

Fakir-fukaralıktan gelip fakirin sırtına bindiler. Bu makamlara Atatürk’ün ve Cumhuriyet’in sayesinde geldim. Cumhuriyet’e çok şey borçluyuz. Başımızda bir sultan olsaydı, bir diktatör olsaydı, Anadolu’nun bir köyünden çıkan biri devletin en önemli makamlarına nasıl gelirdi? Nasıl Abdullah Gül Kayseri’den gelip, cumhurbaşkanı olurdu?

Hükümet kurulmuyorsa sebebi siz değil, siyasilerdir. 30 yıldır ülkenin en önemli sorunu çözülmüyorsa sebebi siz değil, siyasilerdir. Dış politikada bir çıkmaza girilmiş, Suriye’deki kardeş kavgasının bir tarafı olmuşsa sorumlusu siz değil, siyasilerdir. Sizin de sorumluluğunuz var, o siyasileri sizler taşıdınız.

"13 YILDIR NİYE YAPMADIN?"

Dün bir baktım bizim seçim bildirgemizi örnek almışlar, sizin önünüze gelecekler. Emekliye para vereceğiz, asgari ücreti biz de artıracağız diyorlar. İyi de 13 yıldır niye yapmadın kardeşim, CHP söyledikten sonra mı aklın başına geldi?

"HERKESİN KANDIRDIĞI HÜKÜMET ÜLKEYİ YÖNETEMEZ"

Çözüm Süreci'nde batağa saplandılar. Ne diyorlar 'PKK bizi kandırdı'. Ya sen çocuk musun, sen devleti yönetiyorsun, PKK seni kandırıyorsa senin başbakanlık koltuğunda ne işin va? Askerleri hapse atıyorlar, 'Genelkurmay Başkanını terörist' diye hapse attılar. Biz sahip çıktık, 'yapmayın, etmeyin, insanları suçsuz yere hapse atmayın' dedik. 'Sen bilmezsin, o davaların savcısıyız' dediler. Aradan süre geçti, orduya kumpas kurdular, ne oldu? Paralel bizi kandırdı, sen çocuk musun?

Herkesin kandırdığı bir hükümet, Türkiye'yi yönetebilir mi? Herkesin oyuncağı olan bir hükümet Türkiye'yi yönetebilir mi? Bu seçim, düşünerek sandığa gitme seçimidir."

ANIT AÇILIŞI

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, vatandaşlara hitap etmesinin ardından ilçe merkezinde yürüyerek Alaplı Belediyesinin düzenlediği Atatürk Meydanı açılışına katıldı.

Gülüç Belde Belediyesince yaptırılan Düğün Salonu ve Kent Meydanı'nın da açılışına katılan Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada, bütün umudunun kadınlarda olduğunu söyledi.

"EŞLERİNİZ 1 KASIM'DA KAHVEYE GİTMESİN"

Kadınların eşlerinin 1 Kasım'da kahvehaneye gitmesine izin vermemesini isteyen Kılıçdaroğlu, "Alın, götürün sandıkta oyunu kullansın" dedi.

Kılıçdaroğlu, şehitlerin geldiğini belirterek, "Şehitlerimiz geliyor, en büyük acıyı anneler çekiyor, biz ne kadar üzülürsek üzülelim sonuçta ateş düştüğü yeri yakıyor. Ölenlerimizin büyük bir kısmı yoksul kesim. Size sözüm söz, bu ülkede eşitliği adaleti sağlayacağım" ifadelerini kullandı.

Açılışın ardından bir kahvehanede oturan Kılıçdaroğlu, vatandaşlarla sohbet etti, çocuklarla da hatıra fotoğrafı çektirdi.

ETİKETLER