NTV

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu: Hayır çıkarsa memleket niye karışsın

ntv.com.tr

Türkiye

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kayseri’de konuşma yaptı. Kılıçdaroğlu, anayasa değişikliği referandumu ile ilgili, "Hayır çıkarsa memleket karışır diyorlar, niye karışsın" dedi.

16 Nisan referandumu için “hayır” kampanyası çalışmalarını sürdüren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kayseri’de vatandaşlara hitap etti.

Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Kendi ülkemizde barış içinde yaşamak istiyoruz. Anayasa değişikliğine hep birlikte hayır diyelim. Hayırlı bir iş yapalım. Biz demokrasimizi kolay kurmadık. Milli irademizin her zaman arkasında durduk. Atatürk hiçbir zaman tek adam olmadı. Kararları Erzurum, Sivas Kongresi’nde, TBMM’de aldılar. Şimdi diyorlar ki Mustafa Kemal Atatürk’e verilmeyen yetkileri tek bir kişiye verelim. Bu bir parti meselesi değil.

Bizim ortak paydamızı büyütmek yerine küçültmek istiyorlar. Hayır çıkarsa memleket karışır diyorlar. Niye karışsın sayın Cumhurbaşkanı yerinde duruyor. 2019'a kadar yerinde duracak. Başbakan da koltuğunu koruyacak.

Yeni modelde milletvekili sayısını 600'e çıkaracağız. Niye 600? Parayı siz ödeyeceksiniz. Yeni milletvekillerinin parasını siz ödeyeceksiniz.

Niye bu değişikliği getiriyorlar, iktidarsınız. Vatandaşın derdini çözün, hangi gerekçe ile referandum?

İl il, sokak sokak gezeceğim "hayır" ı anlatmak için. Hayırlı bir iş için.

Freni olmayan bir otobüse 80 milyonu bindireceğiz, nereye gittiği de belli değil. Evet demenin vebali ağırdır. Niye evet desin vatandaş. Millete, bir anayasa değişikliği getiriyoruz. Bu anayasa değişikliği sizin işsizlik, yoksulluk sorununuzu çözecek demeleri lazım. Var mı öyle bir şey? Yok.

12 Eylül darbe anayasasında hayır oyunu kullandım. Ben bu onuru taşıyorum. Şimdi 80 milyonun da aynı onuru taşımasını bekliyorum. Evet diyen hesabını çocuklarına ve torunlarına veremez. Yarın o çocuk hakkını istediği zaman hakkını alamaz, hukuk istediği zaman karşısında hakim bulamaz.

Başkan bir kararnameyle sendikalar kapatabilir, kıdem tazminatını kaldırabilir. İşçi sendikaları niye konuşmuyor? 

İşadamları bu anayasa değişikliğine hayır demeli. Çünkü kararnameyle işadamlarının mal varlığına el koyabilir. Hükümet, TBMM'ye hükümet programını bile sunmayacak. O zaman bu 600 milletvekili niye seçiliyor?

Demokrasi hesap verme rejimidir. Anayasalar toplumsal uzlaşma metnidir. Bu anayasayla üstünlerin hukuku oluşturuluyor. Başkan her türlü yetkiye sahip ama hiçkimseye hesap vermeyecek.

Kılıçdaroğlu doğruları söylemiyor diyorlar. Senin istediğin televizyon kanalında karşıma çık beni zor durumda bırak o zaman."

ETİKETLER