CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBM Grup Toplantısı’nda konuşma yaptı.

Kimsenin, 20 Temmuz'u unutmaması gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, bunun, Türk siyasal tarihinde bir sivil darbe tarihi olduğunu öne sürdü.

Son bir haftada yaşananları anlatacağını belirten Kılıçdaroğlu, Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nin, gece gelip yakıldığını söyledi. Kılıçdaroğlu, Müjdat Gezen'in, dik duran, onurlu, kimseye eyvallahı olmayan, boyun eğmeyen bir sanatçı olduğunu ifade etti.
Kılıçdaroğlu, CHP Gençlik Kolları üyesi Samet Burak Sarı'nın attığı tweet nedeniyle tutuklandığını, Sarı'nın, "Bunları ben atmadım, eşleştirme yapın." dediğini anımsattı.

Kılıçdaroğlu, "Sevgili genç arkadaşım, yol arkadaşım, hepimiz senin arkandayız. Bütün gençleri nasıl destekliyorsak seni de öyle destekliyoruz" ifadelerini kullandı.


Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Hapisteki gazeteci sayısı 150’yi aştı. Bu, Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki hiçbir darbe döneminde yaşanmadı. Die Welt’in Türkiye temsilcisi Deniz Yücel’i gözaltına alıyorlar, kendisi uzun süredir tutuklu. Kısa sürede serbest bırakılmasını istiyoruz. Gazetecileri tutuklamak, susturmak doğru değildir.Gözaltına alınmasının gerekçesi şu: Berat Albayrak ile ilgili internette yayınlanan iletiler, mailler vardı. Biz Berat Albayrak'ın ne halt ettiğini gayet iyi biliyoruz. Irak'ta neler yaptığını çok iyi biliyoruz. Benim Amerika ziyaretim sırasında saniye saniye kendisine kimler tarafından bilgi verildiğini de biliyoruz. Ama Türkiye'nin gündemi bu olmadığı için şimdilik sessizliğimizi koruyoruz. Ama Albayrak bunu kulağına küpe etsin. Yeri zamanı gelince söyleyeceğiz.

12 Eylül’de üniversiteden uzaklaştırılan akademisyen sayısı 120’ydi. 20 Temmuz darbesinden sonra 4 bin 811 akademisyen kapı önüne konuldu. 12 Eylül askeri darbesini bile aratıyorsunuz.

İnsanın siyasi düşüncesine bakmıyoruz, kimliğine bakmıyoruz, yaşam tarzına bakmıyoruz, kılık kıyafetine bakmıyoruz. İnsansa, bu ülkede yaşıyorsa başımız üstünde yeri var diyoruz. Gerçekleri kimse örtemez, kapatamaz. Gerçek bütün çıplaklığıyla Türkiye'nin önünde duruyor. Gelin anayasa referandumunda sağ solu, ileriyi geriyi bırakalım, kim demokrasi, özgürlük, kendi ülkesinde rahat yaşamak istiyorsa el ele, gönül gönüle hayır oyu verelim.

"HER ZAMAN MAĞDURUN YANINDA OLACAĞIM"

Kim mağdursa onların yanında duracağız. Size sözüm söz, adalet gerçekleşinceye kadar her zaman mağdurların yanında olacağım.

"KİMSE BU OYUNA GELMEZ"

Halkın gündeminde birinci sorun işsizlik. '18 yaşına bastın mı milletvekile olacaksın' diyorlar. Bir baba geldi. ‘Oğlum 28 yaşında, milletvekilliği değil iş istiyoruz’ diyor. '18 yaşında milletvekili yapacağım, askerlikten de muaf tutacağım' diyor. 18 yaşındaki milletvekilliğini kimin için getiriyorlar? Ankara'da oturan beyler kendi çocukları ve torunları için getiriyorlar. Bir de üstelik hiç askere gitmiyorlar. Bereket versin Sayın Cumhurbaşkanı, bu gerçekleri meydanlarda anlatıyor. Biz anlatsak, 'Olur mu öyle şey' deyip, inanmayacaklar. Kimin çocuğunu milletvekili yapacak, Kahramanmaraşlı Ökkeş'in, berber İrfan'ın çocuğunu mu yapacak; kendi çocuğu ve torunlarını yapacaklar. Onlara irfan, gelecek hazırlıyorlar.

"KİMİN ÇOCUKLARINA GÜVENİYORSUN DA RAKKA'YA GİDİYORSUN?"

Vatandaşlardan istediğim nisanda sandığa gideceksiniz. Demokrasi sadece benim değil hepimizin sorunu. Şu soruyu kendinize sorun: Benim çocuğum var, kaç ay, kaç yıl işsiz, sen buna iş mi buldun, şimdi beni milletvekilliğiyle kandırmaya çalışıyorsun. Gençlerin oyunu almaya çalışıyor. Sevgili gençler bu oyuna gelecek misiniz? Kimse bu oyuna gelmez. Askerlikten muaf yapacaklar. Ankara'daki beylerin çocukları hiç askere gitmez ama garibanın çocuğu El Bab'a, eksi 20-35 derecede dağların tepelerinde terörle mücadele eder, şehit olur. Onlar, Allah şehitlik nasip etti diye 'Çok iyi oldu' derler. Senin çocuğuna niye nasip olmuyor bu şehitlik, niye sen kendi çocuğunu gönder miyorsun? El Bab'a niye göndermiyorsun? Şimdi 'Rakka'ya gideceğiz' diyorlar. Kimin çocuğuna sen güveniyorsun da Rakka'ya gidiyorsun. Garibanın çocuğuna mı güveniyorsun? Önce kendi çocuklarını al, hep beraber gidin Rakka'ya, biz de alkışlayalım. Alın çocuklarınızı Rakka'ya gidin. Rakka'ya hangi gerekçeyle gidiyoruz Kim teşvik ediyor sizi, hangi devletin kara kuvvetleri konumuna geliyorsunuz?

"İŞSİZ SAYISIMIZ DANİMARKA'NIN NÜFUSUNDAN FAZLA"

'Yeni anayasa değişikliğiyle Türkiye'yi uçuracağız' diyorlar. 15 yıldır siz yönetiyorsunuz zaten. İki yıldır fiilen başkanlık uygulanıyor. Sayın Cumhurbaşkanı, cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturuyor, başbakanlık koltuğu zaten boş. O da cumhurbaşkanı yardımcısı gibi görev yapıyor. Siz, Sayın Cumhurbaşkanı bir şey söyleyecek de Binali Yıldırım buna itiraz edecek, aklınız gelir mi böyle bir şey Tam tersine esas duruşta. Sayın Erdoğan'ı 500 metreden görse,100 düğmesi varsa 10 saniyede ilikler.

İşsiz sayısı 771 bin arttı. Ülke bir felaketin eşiğine doğru ağır ağır gidiyor. 6 milyon işsiz var. Danimarka’nın nüfusu 5 milyon 600 bin. İşsiz ordumuz Danimarka nüfusundan daha fazla. Norveç nüfusundan daha fazla. Boşanmalar arttı diyoruz. Bunun nedenlerinden biri de işsizlik.

"ANKARA'DAKİ BEYLER BİR İŞÇİ BİLE ALMADI"

‘Yeni işçi almayanları teşhir edeceğim’ diyor. Bütün dünya bilir ki, ilkokul öğrencileri bile bilir fabrikalar kuruyorsanız, istihdam alanları kuruyorsanız işsizlik olmaz. Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOBB'da işverenlere çağrıda bulunarak, bir işsiz almaları halinde işsizlik sorununun çözüleceğini söylüyor. Zekaya bakın, pırıl pırıl zeka. Ekonomi bilgisine bakın, Nobel almış olanlar bunun yanında halt etmiş. Bu kadar güzel bir öneri nerden geliyor? Bu öneriyi önce Trakya'da 2004'te yapmış kimse takmamış, 2010'da yapmış, 2016'da yapmış kimse takmamış. 2017'de yine TOBB'da yaptı, takarlar mı takmazlar mı bilmiyorum. Ankara'daki beylerin fabrikaları, gemileri, KOBİ'leri, her şeyleri var. Bunlar işçi aldılar mı, bir tek işçi bile almamışlar. Sen al kardeşim. Bu milletin ferasetine ahlakına, gelecek umudunu güveniyorum. Bu milletin bu palavralara kulak asmayacağını biliyorum.

ÇİFTÇİYE SESLENDİ: SEN DE SANDIKTA SIFIRLA

Çiftçi kardeşlerime sesleniyorum; bunlar kimin hükümeti iyi düşün. Yatın, kotranın vergisini sıfırladılar, mazotun üzerindeki vergiyi sıfırlamadılar. Nisanda sandığa gideceksin bir ders vermenin zamanıdır artık. Senin mazotunda vergileri sıfırlamayıp, yatta sıfırlıyorlarsa sen de sandıkta onları sıfırla.

"BU FATURAYI ARTIK ÖDEMİYORUZUN ZAMANI GELDİ"

Uluslararası sermaye girişi yüzde 64.4 oranında düştü. Yabancı yatırımcı Türkiye’den kaçıyor. Cennet bir ülkede yaşıyoruz ama turist gelmiyor. Turist, Türkiye’ye güvenmiyor, imajı bozulmuş durumda. Demokrasisi olmayan ülkeye neden gideyim diyorlar. Beş yıldızlı otellerimizin eksiği mi var, hizmette mi kusur var? Ama gelmiyorlar. Bütün bunların sorumlusu Türkiye’yi yönetenlerdir, iyi yönetmiyorlar. Fatura kime çıkıyor, millete çıkıyor. Bu faturayı artık ödemiyoruz demenin zamanı gelmiştir. Ortadoğu bataksa Rakka’ya asker göndermeyeceksin.

424 milyar lira kredi borcu var vatandaşın. Benim borcumu sıfırladı mı diye sorsun. Milletin anasına küfreden müteahhidin vergisini sıfırladılar. Bu Ankara’daki beylerin hükümeti mi, kimin hükümeti? Vatandaşın mı yoksa birilerinin mi?

MİLLETVEKİLİ SAYISI

50 milletvekilini niye artırıyorlar? Bunu anlamıyoruz. 178 milyon lira milletvekili maaşı olarak vatandaşın cebinden çıkacak. Niye 600’e çıkarıyorsun, 550 neyine yetmiyor? Buna hayır diyorsan sandığa gidip hayırlı bir iş yapacaksın.

ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR

Ben ‘Güç tek elde toplanıyor’ desem kıyamet kopartırlardı. Sayın Cumhurbaşkanı çıkıyor, 'Bütün yetki tek elde toplanıyor' diyor. Teşekkür ederiz Sayın cumhurbaşkanı. Tek adam rejimine geçildiğini söylediğin için sana teşekkür ediyorum Sayın Erdoğan.

Türkiye’yi uçaracağız diyorlar. Uçuracağınız kadar uçurdunuz zaman. Hayır dediğiniz zaman adalet gelecektir. İstikrar gelecek diyorlar. 15 yıldır istikrarsızlık varmış da sizin haberiniz yokmuş. Bir gün gelecek '15 yıldır biz yönetmiyorduk, başkaları yönetiyordu' diyecekler.

"ÇİFTBAŞLILIK GELECEK"

'Çiftbaşlılık kalkacak' diyorlar. Çiftbaşlılık mı var? Sayın Binali Yıldırım ben başbakım diyebiliyor mu? Ben emninizdeyim diyebilir, o kadar. Bununla çift başlılık gelecek. Bir şapkamın taktığımda başkan diğerini taktığımda parti başkanı olacağım.
Kaç başkan yardımcısının, kaç bakan olacağı belli değil. Buna bir açıklık getirsinler. İl başkanını başkan yardımcısı tayin ederse vali ne diyecek?

"MECLİS'TE YEMİN EDEN KİMDİ?"

Sayın Cumhurbaşkanı’na teşekkür ediyorum. ‘Bir insanın karakterinde tarafsızlık diye bir şey olur mu, olmaz” diyor. TBMM’de namus ve şeref üzerine yemin eden kimdi? Meclis Başkanı da cumhurbaşkanı da tarafsız olmak zorundadır çünkü 80 milyonu temsil ediyor. Galatasaray ve Fenerbahçe maçını düşünün. Galatasaray Başkanı’nın hakemlik yaptığını düşünün. Tarafsızlık demek objektif olmak demektir.

Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı diyorlar. İnsanın karakterinde tarafsızlık yoktur diyor, o zaman niye anayasaya ilave edeceksin. Sonra Meclis’e gelip yemin edecek. Oturup tartıştılar mı? Hayır. Türkiye’yi bir maceraya teslim ediyorlar.

Sayın Erdoğan’a söz veriyorum. 'Ben evet oyu için meydana çıkıyorum, açılış için çıkmıyorum' desin, bir şey demeyeceğim. Ben anayasa evet demek için çıkıyorum de.

"OSMANLI'DA BİLE TEK ADAM YOK"

Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusunu bir kişiye teslim etmem diyorsan sandığa gidip hayır oyu kullanacaksın. Osmanlı’da bile tek adam yok. Padişah var, bir de vezir-i azam var. Tarihini doğru bilmeyen toplumu felakete sürükler.

Oy kullanmamaya gitmemek referandumda evet demektir. Bütün üniversite öğrencilerine sesleniyorum kaydınızı alın, oyunuzu kullanın.

"SİYASİ AHLAK YASASI'NI ÇIKARMAYA VAR MISIN?"

‘Hayır' diyenler 82 anayasasını savunuyor' diyorlar. Böyle bir düşüncemiz asla olmadı. Sayın Binali Yıldırım, Siyasi Ahlak Yasası’nı çıkarmaya var mısın? Açık ve net çağrı yapıyorum. Sayın Davutoğlu, Siyasi Ahlak Yasası dedi, bir başka darbeyle kapı önüne konuldu. Seçim Yasası’nı, Siyasi Partiler Yasası’nı değiştirmeye var mısınız?

Hayır çıkarsa Sayın Cumhurbaşkanı yerinde kalır. Millet ona 80 milyonun cumhurbaşkanı ol der. Hayır, Binali Yıldırım’ın da güvencesi de olacak. Bakanlar görevlerinde kalacaklar. Hayır çıkarsa, kimse Meclis’i fesh edemeyecek. TBMM daha güçlü olacak. Çift başlılık olmayacak. Ölçün, biçin, tartın ve düşünün sandığa öyle gidin. Hayır oyu bu kadar değerli bu kadar güzeldir. Geleceğimiz hayırlı olsun.