CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin 26'ncı Olağan Genel Kurulu'na katıldı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, kurulda Başbakan Ahmet Davutoğlu ile tokalaştı.

Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Davutoğlu’nun ardından kürsüye çıktı. 

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

12 yılda Türkiye'nin gıda ve tarım ithalatına ödediği para 350 milyar lira. Yalnız 2014 yılında ithal ettiğimiz ürünlerin değeri 44 milyar lira. Allah aşkına bunun yarısını çiftçimize ödeselerdi emin olun sadece Türkiye'yi değil, Ortadoğu'yu da beslerdik. 103 ülkeden tarım ürünü ithal ediyoruz. Eğer Türkiye akılcı yönetilseydi, bu tablo tersine dönerdi. 

Fransa bizim Tarım Bakanı'na ne yaptı biliyor musunuz Fransız tarımına yaptığı katkılar nedeniyle şövalye unvanı verdi, madalya verdiler. 'Kendi ülkenin tarımına' yok. Fransızlar kutladı. Bizden canlı hayvan götürdünüz diye. 'Bizim çiftçimiz kazandı.' dedi. 'Sizin çiftçiniz' önemli değil, batsın ne olacak Fransızların derdinde mi?
Bu ülkede toprak mı, çiftçi mi eksik ki biz buğday ithal ediyoruz. Neyimiz eksik? Ben size söyleyeyim; bu ülkede temiz siyaset, düzgün siyaset eksik, namuslu siyaset eksik, kul hakkına saygı gösteren siyaset eksik.

Bu ülkenin insanı ekecek. Bu ülkenin insanı kazanacak, üretecek. Üretecek ki Türkiye güçlü olsun, istihdam yaratılsın. Kimse kimseye muhtaç olmasın. Mazot 3,5- 4 kat arttı, tohum gübre arttı, köylü elektrik fiyatlarından isyan ediyor. Ben bunları dile getirmeyecek miyim? Tarımda teşvikten söz ettiler. Şunu herkesin bilmesini isterim, dünyanın hangi ülkesi olursa olsun bütün ülkelerde tarım devlet tarafından özel olarak korunur ve teşvik edilir. Dünyada tarımı teşvik etmeyen hiçbir ülke yoktur.

2007 yılında Meclis'te bir Tarım Kanunu kabul edildi. 21'nci maddesi diyor ki 'her yıl milli gelirin en az yüzde 1'i oranında tarıma teşvik verilir' diyor. 2014'te tarıma teşvik 17 milyar lira olması lazım. Ne kadar teşvik verildi 9 milyar civarında. Sizin alacağınız var. Kanun diyor ki 'yüzde 1'ini teşvik olarak vereceksin.' Hesabını yaptık, kuruşu kuruşuna 7 yılda çiftçinin bu hükümetten alacağı 44 milyar liradır Tarım Kanunu'nun 21. maddesine göre. Gayet açık ve net. Verdin mi? Vermedin. Ben o nedenle Sayın Başkanı eleştirmiştim, 'niye dava açmıyorsunuz' diye. Herhangi bir çiftçi arkadaşımız ve oda dava açarsa kazanır, Meclis'teki kanun verilebilir demiyor, verilir diyor.

Petrol rafineride işleniyor. Fiyatı ne kadar 1 lira 21 kuruş. Biz kaç diyoruz 1,5 lira. Ne yapıyoruz 'ÖTV ve KDV'yi almayacağız' diyoruz. 'Efendim nasıl yapacaksın ' Sorum şu, sen yata verirken ben sana sormadın 'niye yata ÖTV'siz, KDV'siz veriyorsun' diye ama ben çiftçiye verince sen itiraz ediyorsun. Sen pırlantadan, yakuttan, elmastan ÖTV'yi kaldırdın e ben de mazottan kaldıracağım. Senin siyasi görüşün öyle, benim ki böyle. Sen onlardan yanasın ben çiftçiden, üretenden, emekten, halktan yanayım.

Arada diyorlar ya, dünya lideri diye... Çok şükür bir konuda dünya lideri olduk; mazot fiyatlarında. Mazot üzerinden çiftçiden kaç lira vergi alıyorlar? Bir yılda çiftçi 4 milyon ton mazot tüketiyor. Litre başına 2 lira 30 kuruş vergi alıyorlar. Toplam vergi 9 milyar 200 milyon lira. Çiftçiye verdikleri ne kadar 550 milyon lira. 9 milyar alıyorsunuz, tam 17 kat vergi alıyorsunuz. Bunun adı da çitfçiye mazot desteği oluyor. Böyle destek olmaz, çiftçiye mazotu KDV'siz ve ÖTV'siz vereceğiz. Biz ucuz mazot verince çiftçi traktörüyle tatile mi gidecek?"