CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Zonguldak mitinginde halka seslendi.

Kılıçdaroğlu'nun hedefinde bayramlarda emeklilere ikramiye vaadine yöneltilen eleştiriler vardı.

"İlk bayramda o paraları bulacağım ve kaynak nasıl bulunur göstereceğim" diyen CHP lideri, "Bu ülkenin emeklilere vefa borcu var. Yollar ve fabrikalar yapıldıysa emekliler sayesinde yapıldı" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Biz yolsuzluklarla mücadele edeceğiz dediler. 13 yıl kredi açtınız. Bu sürenin sonunda, nereye geldik? 6.2 milyon işsizimiz var. Sormazlar mı adama 13 yılda ne yaptın? 

17 milyon yoksulumuz var, sormazlar mı 13 yılda ne yaptın. Nerede yaşıyor 17 milyon yoksul? 3 milyon 750 bin hanede yaşıyor.

13. yılın sonunda 5 milyon vatandaş borç batağında. Aylık geliri bin liranın altında olan 8 milyon emeklimiz var. Sormazlar mı bu adam ayda 400 liraya 350 liraya nasıl geçinecek.

350 bin atama bekleyen öğretmenimiz var. 200 bin derslik ihtiyacımız var. İzldikleri yanlış dış politika sonucu 2 milyon Suriyeli var. Bunlara ödediğimiz 5.5 milyar dolar var. Bu tablo Türkiye'nin nasıl bir manzarayla karşı karşıya olduğunu gösteriyor. 

Biz Türkiye'yi nasıl yaşanılır bir yer haline getireceğiz, onun hesabını yapacağız. Refahın tabana yayılmadığı toplumda barış ve huzur olmaz. Herkes büyüme ve kalkınmadan nasibini alacak. 

İnsanca hakça bir düzen, refahın tabana yayıldığı düzendir. Hakça bir düzeni yaratmanın yolu toplumun alt kesimlerine kaynak aktarmaktır. Bayramlarda emekliye ikramiye vereceğim dedim. Kıyameti koprattılar. Sanırsın ki ayda 10'ar bin lira para alıyorlar. 

Verdiğimiz para ne, kaynak soruyorlar. Nereden bulacaksın bu parayı diye? Ben halkın zorluklarını bildiğim için emekliye birer maaş ikramiye vereceğim diyorum. Size kaynak yok diyorlar. 11 milyon emekliden bir fire istemiyorum. Emekliler artık yeter desin. geçinemiyor bu millet. 

Bir emekli düşünebiliyor musunuz, Ramazan ve Kurban bayramlarında torunlarından kaçsın. Bu ülkenin emeklilere vefa borcu var. Yollar ve fabrikalar yapıldıysa emekliler sayesinde yapıldı.

"KAYNAK NASIL BULUNUR GÖSTERECEĞİM"

Bu paraları nasıl bulacaksın diyorlar. İlk bayramda o paraları bulacağım ve kaynak nasıl bulunur göstereceğim. Emekliye 2 maaş ikramiye verince sanıyorlar ki emekli ikramiyesini gidip İsviçre'deki bankalara yatıracak. Emekli gidecek bu parayı bakkalda lokantada harcayacak. Kim kazanacak, esnaf kazanacak. Bizim projelerimiz akılcı projeler. Emekliye veriyorsak esnaf kazanacak. Esnafların da desteğini bekliyorum. 

"HERKES KADROLU OLACAK"

800 bin taşeron işçi var. Söz söyleme hakları yok, sendikal hakları, iş güvenceleri yok. Ben ne diyorum, taşeron işçiliği kaldıracağım, herkes kadrolu olacak. Parayı nereden bulacaksın diyorlar. Sen zaten parayı veriyorsun.

Devlete yükü var mı, yok. Taşeron için vergi ödüyor, onu çıkarınca yüzde 18 kar etmiş olacak. Malı götürtmeyeceğiz. Herkes kazanacak. Kim alın teri döküyorsa ona hakkını vereceğiz. 17 milyon yoksulumuz var. Aylık gelirleri 200 liranın altında. 

200 lirayla bu aile nasıl geçinir? Asgari ücreti 1500 lira yapacağız dedim. Maliye Bakanı 'bu işçiye zulümdür' dedi. Sen 14 bin lira alırken zulüm değil de işçiye 1500 lira verince mi zulüm?

Asgari ücretin şu anda ne kadar olduğunu da bilmiyorlar. 949 lira şu anda. Anne baba ve 3 çocuk günde sadece 3 öğün simit yiyip çay içseler geriye 49 lira kalıyor. 49 lirayla bu adam ev kirası mı ödesin okul masrafı mı ödesin. Bu adam 49 liraya ne yapsın. Bir Allah'ın kulu anlatsa da biz de onlardan öğrensek. 

Vereceğimiz 1500 lira, bırakın asgari ücretliler nefes alsın. Sizin hakkınızı savunan tek bir lider var, tek bir parti var, onun adı CHP'dir. Bütün projelerimizi hayata geçireceğiz. Kısır siyasetin dışında kalacağım. Ben bu ülke için her şeyi yapacağım. Onların siyaset anlayışıyla bizim siyaset anlayışımız arasında Ağrı Dağı kadar fark var. 

7 Haziran'da sandığa giderken, CHP'ye oy vermemiş bir vatandaşı ikna edin. Bu kez yaşanacak bir Türkiye özlemimiz var."