CHP lideri Kılıçdaroğlu İzmir'de konuştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Ben halktan, sizden birisiyim. Sizin gibi yaşıyorum. Para, makam, saray, villa hırsım yok. Vatandaş nasıl yaşıyorsa ben de öyle yaşamak istiyorum" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 30.05.2015 - 22:07

CHP lideri Kılıçdaroğlu İzmir'de konuştu

Partisince Gündoğdu Meydanı'nda düzenlenen mitingdeki konuşmasına "İzmir şaha kalktı, 'yi de şaha kaldıracak" sözleriyle başlayan Kılıçdaroğlu, gün içindeki programlarında olumsuz hava koşulları nedeniyle helikopter kullanamadığı için mitinge geç kaldığını belirterek, İzmirlilerin hoşgörüsüne sığındığını söyledi.

Kılıçdaroğlu, 'yi baskıcı rejimden kurtarıp aydınlık umutlara taşıyacağını vurgulayarak, "Mademki uygar dünyanın parçası olmak, Avrupa Birliği'nin tam üyesi olmak, kadın erkek eşitliği, bağımsız ve tarafsız yargı, darbe hukukunu sıfırlamak istiyoruz o zaman size söz, bu ülkeye birinci sınıf demokrasi getireceğim" diye konuştu.

Medya, sokaktaki vatandaş ve iş dünyası üzerindeki baskıları bildiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, zaman zaman kendisini şikayet ettikleri, kendisine niye karşı çıkılmadığını sordukları iş dünyasının son derece sorumlu davrandığını belirtti.

Alandan "yuh" seslerinin yükselmesi üzerine "Yuh çekmeyin, demokratik tepkilerinizi sandıkta gösterin" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Kılıçdaroğlu sözü, asgari ücret CHP iktidarında bin 500 lira olacak, nokta. İşverenlere 'Kılıçdaroğlu'na karşı çık' diyorlar. Sen çık, senin yüreğin, cesaretin yok mu? Sen çık karşıma, de ki 'işçiye bin 500 lira vermeyeceğim'. Ben de sana soracağım, hangi gerekçeyle vermiyorsun. Açlık sınırı bin 349 lira. Biz bin 500 lira veriyoruz. Hani duyan da diyecek ki ayda 15 bin lira vereceğiz. Malı götürüyorsunuz, köşeyi dönüyorsunuz, yandaşlarınıza çalışıyorsunuz, asgari ücretliye gelince, 'Verilmez bu para' diyorsunuz. Sözüm söz, vereceğim. Ankara'daki beyler ne düşünürse düşünsünler ne yaparlarsa yapsınlar."

Kılıçdaroğlu, "İşçiye bin 500 lira vermek işçiye zulümdür" diyenin, Ankara'da sıcak koltuğunda oturup aylık 14 bin lira aldığını ileri sürerek, "Ankara'da oturan beye soruyorum. 14 bin lira alıyorsun, sana zulüm değil de Kılıçdaroğlu bin 500 lira verince mi zulüm oluyor" ifadesini kullandı.

"TEK İSTEĞİM ÜRETİN, KAZANIN, İSTİHDAM YARATIN"

"Hiç kimse unutmasın. Davutoğlu Erdoğan için çalışır, Kılıçdaroğlu işçi, emekli, esnaf, memur, sanayici, işsiz, yoksul için, halk için çalışır" görüşünü dile getiren Kılıçdaroğlu, iş dünyasına hitaben şöyle konuştu:

"Siz ürettiğiniz, istihdam yarattığınız sürece hiç kimse önünüze engel çıkarmayacaktır. Ben buna izin vermeyeceğim. Sizden tek isteğim üretin, kazanın, istihdam yaratın. Tek isteğim kalkınmadan, büyümeden bu toplumun nasibini almasıdır. Kimse işsiz kalmasın, yoksul olmasın. Mademki ben bu ülkeye birinci sınıf demokrasi getireceğim diye söz verdim, CHP iktidarında sana bir güvence daha veriyorum, eğer yanlış yaparsak çıkıp özgürce konuşabileceksin. Politikamızı beğenmezsen konuşabileceksin, ertesi gün kapına müfettiş ordusu göndermeyeceğim. Senden sadece vicdanlı olmanı ve üretmeni isteyeceğim."

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, üreten ve zenginleşen Türkiye'de refahın tabana yayılması gerektiğine işaret ederek, kısa vadeli politikaları arasında yoksulluğun ortadan kalkması, emekliye Ramazan ve Kurban bayramlarında birer maaş ikramiye, çiftçi için mazotun 1,5 lira olması, taşeron işçiliğin kaldırılmasının yer aldığını kaydetti.

"13 YILLIK BİR MİRAS BUGÜN SORUN OLUYOR"

Alandaki pankartlardan birinde gördüğü yazı üzerine, emeklilikte yaşa takılanların sorununu çözeceği sözünü veren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Sorun yaratan değil, çözen hükümet kurmak istiyoruz. 13 yıllık bir miras bugün sorun oluyor. Kendisi sorun yaratıyor. Sorun yaratan değil, toplumun hangi kesiminden olursa olsun sorunlarını çözmek için iktidar olmak istiyoruz. Cebimizi doldurmak, köşeyi dönmek, yandaşı zengin etmek, Türkiye'yi dünyaya rezil etmek için değil, şanlı bayrağımızı onurla dalgalandırmak için iktidar olmak istiyoruz."

"CHP proje üretmez, sadece eleştirir, vatandaşın sorunuyla ilgilenmez" söylemini hatırlatan Kılıçdaroğlu, seçim bildirgesinde iktidara geldiklerinde ne yapacaklarını tek tek yazdıklarına değindi.

MERKEZ TÜRKİYE PROJESİ

Kılıçdaroğlu, "yüz yılın projesi" olarak nitelendirdiği Merkez Türkiye Projesine değinerek, şöyle konuştu:

"Bugüne kadar hiçbir çevre bu proje yanlış demiyor. AKP de 'yanlış' demiyor, 'bunu nasıl yapacaksın, kaynağı nereden bulacaksın, doğru ama biz yapamıyoruz siz nasıl yapacaksınız' diyorlar. Ankara'daki beylere söylüyorum hiç meraklanmayın, 8 Haziran'ı, CHP iktidarını bekleyin, size nasıl yapılacağını santim santim öğreteceğim ve sözüm söz, onlara 'devlet nasıl yönetilir' kursunu açacağım. Öğrensinler."

Kemal Kılıçdaroğlu, 7 çocuklu aileden geldiğini hatırlatarak, şunları anlattı:

"Sizden birisiyim. Siz nasıl yaşıyorsanız ben de öyle yaşıyorum. Benim dışımdaki kardeşlerimin ne yaptığını kimse bilmez, kendi mütevazi hayatlarını sürdürürler. İçlerinde üniversiteyi bitiren tek kardeşim. Devletin en zorlu sınavlarına girip kazandım. Türkiye Cumhuriyeti bütçesinden sonraki en büyük bütçeleri yönettim. Vergi nasıl toplanır, bütçe ve harcamalar nasıl yapılır çok iyi bilirim. Tüm hayatım bunlarla geçti. Dolayısıyla elimden trilyonlar geçti ama hiçbir kardeşim, amcam, dayım, yeğenim köşeyi dönmedi. Hepsi kendi mütevazi hayatlarını sürdürüyorlar. 3 çocuğum var, 3'ü de köşeyi dönmedi. Herkes kendi işiyle uğraşıyor, mütevazi hayat sürdürüyorlar. Ben halktan, sizden birisiyim. Sizin gibi yaşıyorum. Para, makam, saray, villa hırsım yok. Vatandaş nasıl yaşıyorsa ben de öyle yaşamak istiyorum."

"MANEVİ DÜNYANIZI SÖMÜRDÜLER"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bütün mütedeyyin kardeşlerime sesleniyorum, sizin en temiz inancınızı, manevi dünyanızı sömürdüler. İsrafı sizin sırtınızdan meşrulaştırmak istiyorlar" dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin Gündoğdu Meydanı'nda düzenlenen mitinginde yaptığı konuşmada, iktidara geldiğinde her kuruşun hesabını millete vereceğini söyledi.

Rahmetli babasının "Oğlum dik dur, eğri belasını bulur" vasiyetini tuttuğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, her ortamda doğruyu söyleyeceğini vurguladı.

Kul hakkını hiçbir zaman yedirmeyeceğini aktaran Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Ben Ankara'daki beylere bir şey hatırlatmak istiyorum, ben sabahın 6'sında oğluma telefon açıp, 'Evladım paraları sıfırla' demeyeceğim. Yok böyle bir şey. Benim bakanlarım birilerinin önüne yatmayacak, benim bakanlarımın çocuklarının evinde yatak odalarında boy boy para kasaları olmayacak. Benim genel müdürlerimin evinde ayakkabı kutularında paralar olmayacak. Her kuruşun hesabını millete vereceğim. Bu benim gönül borcumdur, vicdan borcumdur, namus borcumdur."

Refahı tabana yayacaklarına değinen Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde herkesin büyümeden kalkınmadan nasibini alacağını ifade etti.

Kılıçdaroğlu, 2002'de Türkiye nüfusunun yüzde 1'inin Türkiye'deki toplam servetin yüzde 39'una sahipken, 2014'de nüfusun yüzde 1'inin toplam servetin yüzde 54,3'üne sahip olmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Ülkenin kaynaklarının hakça, adaletli şekilde bölüşülmediğini savunan Kılıçdaroğlu,"Ne diyordu Ecevit, 'Ne ezen, ne ezilen, insanca, hakça bir düzen' diyordu. İnsanca, hakça bir düzeni, insanca bir düzeni getireceğim" dedi.

EMEKLİ, ASGARİ ÜCRETLİ, GENÇLERE YÖNELİK PROJELERİNİ ANLATTI

Türkiye'de 8 milyon emeklinin bin liranın altında aylık aldığını belirten Kılıçdaroğlu, "Dedik ki 'refahı tabana yayacağız'. Kime vereceğiz, Türkiye nüfusunun yüzde 1'i servetin yüzde 54,3'üne sahip diye onlara verecek değiliz, kime vereceğiz 11 milyon emekliye vereceğiz. Ramazan ve Kurban Bayramı'nda vereceğiz. İki maaş ikramiye çatlasalar da patlasalar da vereceğim" diye konuştu.

Emeklilerden 1 oy fire bile istemediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Hepinizin oyunu istiyorum, 'dur' deyin, 'yeter' deyin, 'bıktık' deyin. 13 yıldır yönetiyorlar seni perişan ettiler. Emekli kardeşim, saraya gelince para var, yandaşa gelince para var, Suriyeli kardeşlerime gelince para var, herkese para var, emekliye gelince para yok. O zaman 11 milyon emekli şunu söyleyecek, 'Herkese para var bana gelince yok. 7 Haziran'da da benden san oy yok bu kadar basit" diye konuştu.

Asgari ücreti bin 500 lira yapacaklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, Merkez Türkiye Projesi ile 2 milyon 200 bin kişiye istihdam yaratacaklarını, gençlerin yurt sorununu çözeceklerini, üniversitede gençlerin de söz sahibi olmasını sağlayacaklarını kaydetti.

Mitingde ev kadınlarına da seslenen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Ev kadınlarının sayıları hayli fazla, aslında ben sizin yaşadığınız gibi yaşıyorum. 7 çocuklu bir aileden geliyorum. Rahmetli annem okuma yazma bilmezdi, ablam da bilmez ama bir evde tencere kaynamıyorsa, çocuğun karnı doymuyorsa en büyük acıyı anneler çeker. Türkiye'de 17 milyon yoksulumuz var, 3 milyon 750 bin hanede oturuyor. Şimdi propaganda yapıyorlar, 'Efendim CHP gelirse sosyal yardımları kesecekmiş'. Buradan 77 milyon yurttaşıma sesleniyorum, mademki ben sizdenim, sizin gibi yaşıyorum ve yaşayacağım o zaman sosyal yardımlarını niçin ve hangi gerekçelerle keseyim, sosyal yardımları en az iki katına çıkaracağım."

Partisinin iktidar olması halinde "aile sigortası" getirme vaadinde bulunan Kılıçdaroğlu, "4 yıllık yetki istiyorum, verin yoksulluğu tarihe gömeyim" dedi.

"MAĞDUR EDEBİYATI YAPIYORLAR"

Kılıçdaroğlu, seçim meydanlarında mağdur edebiyatı yapanların olduğunu söyleyerek, "Şimdi mağdur edebiyatı yapıyorlar, 'Biz mağdur olduk' diyorlar. 77 milyon yurttaşıma sesleniyorum, Ankara'daki beyler diyor ki 'biz mağduruz' yahu size saray yapıldı, uçaklar alındı, çerez parası dediğiniz Mercedesler alındı. Altınıza altın kaplama klozetler yapıldı, Allah aşkına ne mağduriyeti, nasıl mağdur oldunuz. Asıl mağdur vatandaş. 17 milyon yoksul yarattınız utanmıyor musunuz?"

Orta Doğu politikasının da yanlış olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, "Merkez Türkiye Projesi ile bölgemize, bu ülkeye barışı getireceğiz, hiç kimse aksini düşünmesin. Bizim temel felsefemiz 'Yurtta Barış, Dünyada Barış' bunu sağlayacağım. Suriye'de ne yaptıklarını artık bütün dünya öğrendi. Orada kan akıyorsa sorumlusu Ankara'da oturan beylerdir. O beylerin elleri kanlıdır. Müslümanı, Müslümana kırdırıyolar, yangını söndüreceğim, Mustafa Kemal'in ilkelerini aynen uygulayacağım" diye konuştu.

"TÜRKİYE'NİN EN CİDDİ SORUNLARINDAN BİRİ İSRAF"

Türkiye'nin yaşadığı en ciddi sorunlardan birinin israf olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"İsraf sizin paranızla yapılıyor, 3 milyarlık araba saltanatına 'bunlar çerez parası' derseniz bu ülkenin insanına hakaret etmiş olursunuz. Kendi israfınızı, yolsuzluklarını meşrulaştırmak için dini kullanıyorsunuz. Öyle ileri gidiyorsunuz ki sıkılmadan Papa'yı örnek gösteriyorsunuz, 'onun da uçağı var' diye. Allah büyüktür, Papa 'uçağım yok' diyor, 'israfı sevmem' diyor. Bunlar ne diye geçiniyorlardı, 'biz Müslümanız diye geçiniyorlar, peki kardeşim israf konusunda örnek göstereceksen niye sevgili Peygamberimizi örnek gösteremiyorsun, göstermezler, ağzına alamazlar, milleti nasıl soyduklarını çok iyi biliyorlar, devleti nasıl soyduklarını çok iyi biliyorlar. Saltanatı çok iyi biliyorlar. Eğer bunlar bin 100 odalı saray yapıp, millete dönüp '3 milyar araba bunlar çerez parası' diyorsa bu milletin vereceği ders var."

CHP olarak hiç kimsenin yaşam tarzını siyaset konusu yapmadıklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, "Bütün mütedeyyin kardeşlerime sesleniyorum, sizin en temiz inancınızı, manevi dünyanızı sömürdüler. İsrafı sizin sırtınızdan meşrulaştırmak istiyorlar. Ankara'daki beylere güvenmeyin, onlar sizden koptular artık, onlar sizin gibi düşünmüyor. Onların çocukları KPSS'ye girmez sınava girmeden devlet memuru olur bu gerçeği artık öğrenin, bilin. Eski algılarınızı, düşüncelerinizi bir tarafa koyalım."

Mitingin sonunda vatandaşlardan sandığa gitmelerini isteyen Kılıçdaroğlu, polisin de iktidarın sopası değil, halkın güleryüzlü polisi olması gerektiğini söyledi, polislerin de sorunlarını çözeceklerini kaydetti.

Kılıçdaroğlu, CHP'nin İzmir milletvekili adayları tanıtılırken 2. bölge 2. sıra adayı olarak adı okunduğunda diğer milletvekilleriyle yan yana halkı selamladı.

Miting öncesi, CHP İzmir milletvekili adayları ile seçim vaatlerinin yer aldığı reklam filmi alana kurulan ekranlarda gösterildi.

Sayfa Yükleniyor...