CHP lideri Kılıçdaroğlu Mut ilçesinde konuştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'de yeni ekonomi programına, sosyal politikaya ve planlamaya gereksinim olduğunu söyledi.

kılıçdaroğlu-15-05-06.jpg

Kılıçdaroğlu, Mut ilçesinde düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, bir iktidara 13 yıldır kredi açıldığını ancak bu iktidarın sorunları çözmediğini iddia etti.

Esnafın, çiftçinin ve emeklinin hayatından memnun olmadığını savunan Kılıçdaroğlu, "Ben kimin hayatından memnun olduğunu biliyorum. Hortumcular çok memnun. Onları biliyorum. Hortumcularda bir sorun yok" dedi.

Kılıçdaroğlu, 7 Haziran'da sandığa giderek yeni bir tarih yazacaklarını ve kendi küllerinden doğacaklarını belirtti.

Dış ve iç politikanın mevcut haliyle gitmeyeceğini, buna karşı "Hükümet değişirse istikrar bozulur" denildiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Memlekette istikrar mı kaldı Allah aşkına? Şu hale bakın iki milyon Suriyeli var. Hangi istikrardan bahsediyorsunuz siz? Çiftçi ürettiğinin karşılığını alamıyor. Enflasyon yüzde 10'a dayandı. Hangi istikrardan söz ediyorsunuz siz? Dolar nerelere çıktı. Hangi istikrardan söz ediyorsunuz siz? O nedenle yeni bir ekonomi programına, yeni bir sosyal politikaya, yeni bir yapılanmaya devlette ihtiyacımız var. Düzgün, namuslu siyaseti iş başına getireceğiz. Benim görevim çalışmak."

Kılıçdaroğlu, yeni ve huzurlu bir Türkiye'nin inşa edilmesi gerektiğini, bu nedenle daha önce CHP'ye oy vermeyenlerin partilerini desteklemesi için ikna edilmesini istedi.

Siyasetin "köşeyi dönme sanatı" olmadığını, yolsuzluk yaptırmamak, saat gibi çalışan bir devlet mekanizmasını hayata geçirmek olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Onların siyaseti ile benim siyasetim arasında Ağrı Dağı kadar fark var. Onlar ceplerini doldururlar, ben vatandaşın cebi dolsun diye mücadele ederim" diye konuştu.

EMEKLİLERE İKRAMİYE VERDİ

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, refahın tabana yayılması gerektiğini, bunun yollarından birisinin emekliler olduğunu anlattı. Kılıçdaroğlu, emeklilere bayramlarda ikramiye vereceğini yineledi.

Bu konuda "Parayı nereden bulacaksın?" şeklinde itirazlar olduğunu anımsatan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Sözüm söz. Kılıçdaroğlu sözü, namus sözü. İlk ramazan ve kurban bayramlarında ikramiyeyi vereceğim. Emekliye bizim vefa borcumuz var. Bu ülke kalkındı ise topraklar işlendiyse emekliler yüzünden oldu. Çalıştılar, didindiler alın teri döktüler. Gözyaşı döktüler, hayatlarını verdiler. Emekliye iki maaş ikramiye, kıyameti koparıyorlar. İster çatlayın, ister patlayın. Ben bu ikramiyeyi vereceğim arkadaş. 'Sadece emekliye vereceğiz' dedik. 11 milyon vatandaşıma yılda iki maaş ikramiye. Bu ne demektir, refahı tabana yaymak demektir. Tam mı? Hayır. Kısmen veriyoruz. Dört yılımız var daha."

Kılıçdaroğlu, iktidara gelirse çiftçiye mazotu 1,5 liradan vereceğini söyleyerek, bu yöndeki eleştirileri de kabul etmediğini kaydetti. Eleştirilerde bulunanların "çiftçinin traktöre binip Havai adalarına tatile gideceğini" sandığını söyleyen Kılıçdaroğlu, çiftçilerin traktörle tarlaya gidip, ürününü yetiştireceğini belirtti.

Kılıçdaroğlu, inci ve yakut gibi kıymetli taşlarda KDV ve ÖTV'nin sıfırlanmasına kimse itiraz etmediğini, kendisinin çiftçiye verilen mazotta vergiyi kaldıracağını anlattı.

Türkiye'nin diğer ülkelerden eksiği olmadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, konuşmasının devamında dili sürçerek " "Bir şey eksik. Dürüst siyaset eksik, 'namussuz' siyaset eksik" ifadesini kullandı. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Halkı düşünen siyaset eksik. CHP iktidarında ilk dört ayda çıkaracağımız bir numaralı kanun 'Temiz siyaset kanunu' olacak. Siyaseti kirlilikten arındıracağız. Cebini düşünen adam politikaya girmeyecek. Vatandaşı düşünen, vatandaşa kendisini adayan, vatandaşın sorunlarını çözmek için yola çıkan siyasete yol açacağız."

Asgari ücrete de zam yapacaklarını tekrarlayan Kılıçdaroğlu, "Hepsini karşılarız. Türkiye dünyanın en büyük 19. ekonomisi. Para var, pul var, her şey var. Namuslu siyaset yok. Hortumculardan bu memleketi temizleyeceğiz" dedi.

Kılıçdaroğlu, miting alanındaki "Atanamayan öğretmene kız yok" pankartını görmesi üzerine, "Sizi evlendireceğim. Sözüm söz" değerlendirmesinde bulundu.

Sayfa Yükleniyor...