CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesinin kararının ardından Ergenekon davasından tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevinden tahliye edilen eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu'nu ziyaret etti.

Hilmioğlu'nun Çankaya Birlik Mahallesindeki evine, eşi Selvi Kılıçdaroğlu ve CHP Ankara Milletvekili Sinan Aygün ile gelen Kılıçdaroğlu'nu, Hilmioğlu'nun kardeşi Hayati Hilmioğlu karşıladı. Basına kapalı gerçekleşen ve yaklaşık yarım saat süren görüşmenin ardından Kılıçdaroğlu, basın mensuplarının sorusu üzerine Hilmioğlu'nun sağlık sorunlarının devam ettiğini söyledi.

Hilmioğlu'nun yarın hastaneye yatacağını belirten Kılıçdaroğlu, kendisine "geçmiş olsun" dileklerini ilettiklerini aktardı.

Kılıçdaroğlu, Fatih Hilmioğlu'nun ve ailesinin büyük acılar yaşadığını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Arkada kalanlar için yani Silivri'de kalanlar için üzülüyor. Üzüntülerini dile getirdi. İnşallah herkes tahliye olur. Masum insanların hapiste olması doğru değil. Bunu kabul etmek de doğru değil. İnsanın vicdanı sızlıyor. Masum insanlar orada. Düşünün, bu ülkede Genelkurmay Başkanlığı yapmış birisi 'terör örgütünün üyesi' diye içeride. Olacak şey değil."

Kılıçdaroğlu, "Hilmioğlu'nun morali nasıldı" sorusu üzerine de "Üzgün, alışmaya çalışıyor. Yine de zor tabii kendisi için" değerlendirmesinde bulundu.

ERDOĞAN'A SARIYER YANITI
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) CHP'nin Sarıyer'de seçimlere girmesine imkan tanıyan kararına ilişkin değerlendirmesinin hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, "Bizce bir sorun yok ki. Yüksek Seçim Kurulu kararları kesin zaten ama kendisi hukuku bilmediği için bu tür söylemleri dile getiriyor" karşılığını verdi. Basın mensubunun "Uşak örneğini verdi.

Uşak'ta daha önce böyle bir olay olmuş ve YSK kabul etmemiş fakat CHP'ninkini kabul etti dedi" sözlerine karşılık da Kılıçdaroğlu, "Biz 17.00'de bütün belgeleri teslim ettik. Bu konuda tutanak var. O tutanağın altında Adalet ve Kalkınma Partisini temsil eden üyenin de imzası var. Başbakan'ın önce o tutanağı alıp okuması lazım" ifadesini kullandı. TBMM İçişleri Komisyonundaki düzenlemeyle MİT'in şeffaflaşacağına ilişkin değerlendirmelerin hatırlatması üzerine de Kılıçdaroğlu, "Nasıl şeffaflaşacakmış Önce onu anlatsınlar bakalım, bir görelim" dedi.

Afyonkarahisar'da konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yüksek Seçim Kurulu'nun CHP'nin Sarıyer seçimlerine girebileceğine dair kararını eleştirdi. Başbakan, geçen seçimden bir örnekle, kararın yanlış olduğunu savunmuştu.HABERE GİT